2016 Yılının En Dikkat Çeken 10 Kadını

2016 yılına yaptıklarıyla, söyledikleriyle, başarıları ile damgasını vuran 10 kadını sizler için derledik.

1 – Çağla Büyükakçay

2016-damga-vuran-kadinlar-ufkunu-katla

Türk tenisçi Çağla, TEB BNP Paribas Cup’ta bu yıl birinci seçildi. İtanbuldaki turnuvaya katılamayan Serena Williams, Victoria Azarenka, Agnieszka Radwanska, Angelique Kerber, Petra Kvitova gibi en iyi tenisçilerin de içinde yer aldığı Women’s Tennis Association (WTA)’da bugüne kadar kazanan ilk Türk, Çağla Büyükakçay oldu.

 

2- Güler Sabancı

2016-damga-vuran-kadinlar-ufkunu-katla2

Forbes’un 2016 yılı için seçtiği “en güçlü kadınlar” listesinde sadece bir Türk yer aldı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu başkanı Güler Sabancı, geçen yıl da aynı listedeki tek isimdi. Ancak geçen yıl 70. sırada bulunan Sabacı bu yıl 64. sıraya yükseldi.

 

3- Hillary Clinton

2016-damga-vuran-kadinlar-ufkunu-katla3

Ön seçimleri kazanıp Amerika’nın başkanlık seçimlerinin en güçlü adayı Hillary Clinton bu yılın en iddialı ve dikkat çeken ismiydi. Seçimleri Trump’a karşı kaybeden Clinton, ABD’nin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçti.

 

4 – Yusra Mardini

2016-damga-vuran-kadinlar-ufkunu-katla4

Suriyeli göçmen 1998 doğumlu genç kadın Yusra Mardini, Rio 2016 olimpiyatlarında sığınmacı takımına kabul edilerek yarışan Yusra’nın 2016’ya damgasını vuran özelliği ise Türkiye’den Avrupa’ya gitmeye çalışırken hayatını tehlikeye atarak denizde mahsur kalmış bir çok insanın hayatını yüzerek kurtarmasıdır. Yusra, tüm hayatı dağıldıktan sonra Almanya’dan olimpiyatlara katılmış ve bir çok başarı elde etmiştir.

 

5 – Havva Bekar

Rize’de yapılmak istenen Yeşil Yol projesine tüm yerli halk karşı çıkmakta ve protesto etmekte iken bir kişi tüm dikkatleri çekmişti. Havva Bekar, elinde sopası ile otururken “Yoldaki bozuk değildi, bu makine de bozuk değildir. Dedelerimiz bize yardım etti, yolları kurduk, geçtik buraya. Bu makine buradan gidecek. Bu önümüzden geri gidecek. Her yaylanın yolu var yaylaların yolu birleşmeyecek. Ne mahkemesi, ne mahkemesi? Mahkeme nedir, mahkeme biziz. Halktır halk. Devlet yok, halk var! Kimdir devlet ya! Devlet bizim sayemizde devlettir. Mahkeme bizim dedelerimiz Kavrun’dan Erzurum’a yayan gitmişler ve şehit olmuşlar. Her yaylanın yolu var, yaylalarının yolu birleşmeyecek” sözleriyle uzun bir süre gündem olmuştu. Daha sonra hem Havva Teyze’nin hem de kamuoyunun etkisi ile yapılmak istenen çalışmalar durduruldu.

 

6 – Amna Suleiman

2016-damga-vuran-kadinlar-ufkunu-katla5

Gazze’de ergenliğe girildikten sonra bisiklet sürmeyi kadınlara yasaklayan zihniyete karşı başkaldıran bir kadın. Amna, halka açık alanlardaki bu yasağı kimseyi umursamadan delip geçiyor ve onun gibi düşünen diğer kadınları cesaretlendiriyor, onları örgütleyerek liderlik ediyor.

 

7- Canan Dağdeviren

2016-damga-vuran-kadinlar-ufkunu-katla6

1985 doğumlu bu çok başarılı kadın Amerika’da Mevlana olarak anılıyor. Çalışmalarına MIT’de devam eden Dr. Canan, Harvard Üniversitesi’nden de teklif aldı. Harvard üye kulubüne kendisi başvurmayarak davet edilen ve seçilen ilk Türk bilim insanı. Bu başarılı kadın giyilebilir kalp pilini ve 10 saniyede cilt kanserini teşhis eden bir aleti keşfetti.

 

8- Çilem Doğan

2016-damga-vuran-kadinlar-ufkunu-katla7

Kendisini sürekli döven, fuhuşa zorlayan, öldürmekle tehdit eden ve kendisi ölmeden önce kocasını öldüren Çilem, “hep kadınlar mı ölecek biraz da erkekler ölsün” diyerek ve başı dik ” dear past thank for all the lessons, dear future i am ready” (sevgili geçmiş, verdiğin tüm dersler için teşekkürler. sevgili gelecek, hazırım” yazan t-shirt ü ile kadın cinayetleri hareketini peşinden sürükledi. Kadınları öldüren erkeklere mutlaka tahrik indirimi, iyi hal indirimi uygulayan hakimler Çilem’e hiçbir indirim yapmadan en yüksek sınırdan ceza verdiler. Daha sonra yoğun kamuoyu baskısı ile Çilem serbest bırakıldı.

 

9 – Emma Watson

Emma Watson He for She event

Harry Potter filmlerindeki Hermonie rolu ile kariyerini başlatan Emma Watson, Birleşmiş Milletler tarafından İyi Niyet Elçisi seçildi. “‘Kenya’da bir çay tarlasında çalışan kadın da, Wallstreet’de broker olan kadın da, Hollywood’da oyuncu olan da eşit olarak para kazanmıyor” diyen Watson, Cinsiyet Eşitliği platformu HeForShe’nin de kurucusu. Kadın hareketi, kadın erkek eşitliği konusunda ciddi bir emek ile mücadele veriyor.

 

10 – Polonya Kadınları

2016-damga-vuran-kadinlar-ufkunu-katla9

Avrupa’nın en katı ülkelerinden Polonya, 2016 yılında ülke çapında kürtajı tamamen yasaklamak için bir yasa çıkaracağını duyurdu. Kara pazartesi adını verdikleri günde ülkedeki kadınlar siyah giyerek sokaklara döküldü, işe gitmeyi reddetti, grev yaptı ve günlerce sokaktan ayrılmadı. Bu büyük tepki ve haklarını savunmaları sonucunda kadınlar istediklerini aldı ve yasa geri çekildi.

www.ufkunukatla.com

 

Mutlaka Bakın Dediklerimiz