2016 Yılının En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. Bakalım bu yıla damgasını vuran, 2016’nın en dikkat çeken olayları nelermiş?

 

1- 15 Temmuz 2016’da Yaşanan Darbe Girişimi

Kuşkusuz yılın en çok akılda kalan ve 2016’ya damgasını vuran olay; Fethullaçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yapılmaya çalışılan ve 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleşen akıl almaz olayardı : Boğaz köprülerinin kapatılması, havalimanlarının askerler tarafından alıkonulması, TRT binası basılarak canlı yayında “darbe bildirisinin” okunması, Meclisin ve bir çok kamu kurumunun bombalanması ve daha bir çok olay. Darbeden sonra ilan edilen 3 aylık Olağanüstü Hal bugün hala devam etmekte. Binlerce insan tutuklandı, açığa alındı, yüzlerce kurum kapatıldı,  örgüte ait işyerlerin, gazetelere kayyumlar atandı.

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2 – Donald Trump’ın Amerika Başkanı Seçilmesi

Siyasetle hiçbir ilgisi olmayan, inşaat sektöründen gelen (hatta kabaca müteahhit diyebiliriz 🙂 hobi olarak siyasete atıldığı söylenen 70 yaşındaki Donald Trump, 8 Kasım 2016 tarihinde Hilary Clinton’a karşı yarıştığı başkanlık sürecinden galibiyetle ayrıldı.

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

3 – Doların Türk Lirası Karşısında Rekor Üstüne Rekor Kırması

Ülkedeki son gelişmeler, yaşanan olaylar, başkanlık tartışmaları derken Türk Lirası dolar karşısında en düşük değerini gördü. Dolar bazı günler aynı gün içinde sabahtan akşama kadar 5 ayrı rekor kırdı. 3.50’yı de geçerek tarihi bir rekor kırdı. Bu ekonomik krizi dış mihrakların oyunu olarak görn hükümet ve Cumhurbaşkanı büyük çaplı bir kampanya başlattı. Erdoğan’ın, herkesin ellerindeki dolarları satmasını söylemesi üzerine vatandaşlar dolar sattı, dolar satıp makbuz gösterenlere bedava bilet, yemek vs veren firmalar ortaya çıktı.

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

4 – Ülkenin Farklı Yerlerinde Bombalar Patladı, Çok Sayıda İnsan Öldü…

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

1 – 11 Aralık 2016 tarihinde Beşiktaş maçı çıkışında Vodafone Arena’da bekleyen çevik kuvvet polislerine yönelik bombalı araç saldırısı düzenlendi. TAK’ın üstlendiği terör saldırısında 44 kişi vefat etti.

2 – 17 Aralık 2016 tarihinde Kayseri’de genelde haftasonu iznine çıkan askerlerin bindiği belediye halk otobüsüne yaklaşan bir araç kendini patlattı. Bu patlama sonrası yine malesef 14 vatandaş hayatını kaybederken pek çok insanımız yaralandı.

3 – 19.12.2016 tarihinde Ankara’da bir sergi açılışında konuşmacı olarak davetli olan Rus Büyükelçi Andrey Karlov, konuşma yaparken İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu mezunu ve halen Ankara Çevik Şube Müdürlüğü’nde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş tarafından arkasından vurularak öldürüldü.

4 – 13 Mart 2016 tarihinde PKK’nın üstlendiği Kızılay Güvenpark’ta dolmuş duraklarının önünde canlı bomba saldırısı gerçekleşti. Bu saldırıda 34 kişi vefat etti.

5 – 29 Haziran 2016 tarihinde IŞİD mensubu 3 terörist Atatürk Havalimanı’nda canlı bomba saldırısı düzenledir. Bu saldırıda ise 42 kişi can verdi.

6 – 20 Ağustos 2016 tarihinde Gaziantep’te bir düğüne canlı bomba saldırısı düzenleyen teröristler 54 kişinin canını aldı…

7 – 7 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Vezneciler’de çevik kuvvet otobüsünü hedef alan saldırıda 5 sivil, 6 polis hayatını kaybetti. Bu saldırıya da TAK örgütünün üstlendiği açıklandı.

8 – 19 Mart 2016 tarihinde İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi’nde kendini patlatan canlı bomba üç İsrailli ve bir İranlı turistin ölümüne neden oldu. İstanbul’un merkezindeki meydana gelen bu saldırı büyük yankı uyandırdı. Saldırının sorumlusunun IŞİD olduğu ortaya çıktı.

9 – 17 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir servis aracı hedef alındı. TBMM’den beş dakika uzaklıkta patlayan bombalar 28 kişinin canına mal oldu, 61 kişi de yaralandı. Saldırı bir intihar bombacısı tarafından düzenlendi. Saldırıyı düzenleyen kişinin TAK üyesi olduğu açıklandı.

10 – 12 Ocak 2016 tarihinde İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda bir turist kafilesinin arasına giren canlı bomba üzerindeki patlayıcıları ateşledi. Suriye vatandaşı olduğu açıklanan saldırgan, 11 Alman turistin hayatını kaybetmesine neden oldu. Patlamada 16 kişi de yaralandı. Saldırının IŞİD bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

 

5 – Brexit : İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrıldı

23 Haziran 2016 tarihinde gerçekleşen referandum sonucunda İngiltere vatandaşlarının %51.9’u AB’den ayrılma yönünde oy kullandı. Bir kaç yıl süreceği düşünülen ayrılma için İngiliz Hükümeti çalışmalara başladı.

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

6 – 50 Milyon Türkiye Vatandaşının Kimlik Bilgilerinin Çalınması

Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı’na sahip olan tam 50 milyon vatandaşın çeşitli kimlik bilgileri internet ortamında torrent olarak yayıldı. Anonymous isimli dünyaca ünlü hacker grubu 2010 yılı seçim bilgilerine dayalı ve o dönem sisteme kayıtlı herkesin bilgilerini yayınladı.

7 – 4.5 G Teknolojisine Geçildi

Mobil operatörler tarafından kurulan dördüncü nesil kablosuz iletişim ağlarının son halkası 4 G oldu. Ancak Türkiye’de ihale ve şartnameler 4.5 G adı ile yapıldı. Bunun sebebi ise 5 G gibi daha yüksek teknolojide bir sürece hazırlık aşamasında olunduğunu belirtmek.

4.5 G ile mesajlaşma, görüntülü konuşma ve diğer tüm internet hizmetleri çok daha hızlı gerçekleşiyor.

8 – Ödeme Sistemi Pay – Pal Türkiye’den Ayrıldı

Dünya çapında 180 milyona yakın kullanıcısı olan PayPal Türkiye operasyonlarını durduruyor. Türkiye’de büyük bir kitle tarafından tercih edilen dijital ödeme platformu, pazardan çekilme kararı aldı.
PayPal, Türkiye websitesindeki açıklamada Türkiye’deki düzenleyici kuruluşa, yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK)’ya yaptığı lisans başvurusunun reddedildiğini yazıyor.

2014 verilerine göre Türkiye’de en çok kullanılan dijital ödeme platformu PayPal’in Türkiye’den çekildiğinin haberi e-ticaret ve çevrimiçi alışverişte PayPal kullanan birçok kullanıcının kendini zor durumda hissetmesine neden oldu.

9 – Avrupa ve Amerika’da Sarsıcı ve Çok Ölümlü Büyük Terör Olayları Yaşandı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

12 Haziran 2016 tarihinde; ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği bir kulübe düzenlenen silahlı saldırıda, en az 50 kişinin öldüğü, 53 kişinin de yaralandığı açıklandı.
Orlando polisi, Pulse Club adlı gece kulübünde etrafa ateş açan ve bazı kişileri rehin alan Omar Mateen isimli saldırganın olaydan üç saat sonra öldürüldüğünü duyurdu.
29 yaşındaki Amerikan vatandaşı saldırganın Afganistan kökenli olduğu açıklandı.

14 Temmuz 2016 tarihinde; Fransa’nın güneyindeki Nice’de, 14 Temmuz Bastille Günü kutlamaları sürerken, Promenade Des Anglais Caddesi’nde saat 22.30 sıralarında bir kamyon kalabalığın arasına daldı. Havaifişek gösterilerini izleyen kalabalığın içine 90 kilometre hızla girerek yaklaşık 2 kilometre ilerlediği iddia edilen kamyonun altında kalan ve üzerine ateş açılan 84 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı dinci radikal gruplar üstlendi.

22 Mart 2016’da  Belçika’nın Brüksel şehrinde Maelbeek/Maalbeek metro istasyonunda ve Brüksel Havalimanı’nda gerçekleşen bir dizi silahlı saldırı ve bombalı intihar saldırısı oldu. Saldırılar sonucunda iki saldırgan ile birlikte 33 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı. Saldırıları Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlendi.

Saldırıların ardından Belçika Hükûmeti üç günlük ulusal yas ilan etti. Ayrıca, saldırılar Belçika’da gerçekleştirilen en büyük saldırı olarak kayıtlara geçti.

10 – Kış Saati Uygulaması Tamamen Kaldırıldı

7 Eylül 2016 tarihinde çıkan bir kanunla kış saati uygulaması ülkede tamamen kalktı. Bu uygulamanın amacının güneş ışığından daha fazla yararlanmak için olduğu belirtildi. Artık Türkiye’de kullanılan saat dilimi UTC 3. Rusya’nın da kullandığı saat dilimi Iğdır bölgesinden geçmekte.

11 – Samsung’un Patlayan Telefonları

Samsung büyük reklam ve iddia ile piyasaya sürdüğü Note 7 telefondan umduğunu bulamadı. Çünkü piyasaya sürülen telefonlar aşırı ısınmadan dolayı patlıyor. Arabada şarj olurken arabayı yakan, Burger King’te patlayan telefona çözüm bulunamadı. Son olarak Samsung tüm telefonları geri çekerek üretimi durdurdu.

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

12 – Efsane Muhammed Ali Hayatını Kaybetti

Tüm zamanların en iyi boksörü, kariyeri boyunca sadece 5 maç kaybetmiş, sporculuğunun yanı sıra insan hakları alanında uğraşları ve aktivistliği ile de bilinen efsane Muhammed Ali 3 Haziran 2016 yılında hayatını kaybetti.

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

13- Türk Sinemasının Jönü Tarık Akan’ın Vedası

Türk sinemasının en kıymetli oyuncusu Tarık Tahsin Üregül ya da sahne adıyla Tarık Akan, 16 Eylül 2016 tarihinde vefat etti. Tüm Türkiye’yi yasa boğan bu ölüm Yeşilçam’ın en yakışıklı oyuncusunun arkasında ne kadar iyi ve kıymetli bir yaşam bıraktığını bir kez daha gözler önüne serdi. Seni unutmayacağız Damat Ferit.

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

14 – Süper Ay Gerçekleşti

14 Kasım 2016 tarihinde doğa mucizesi Süper Ay gerçekleşti. Ayın Dünyaya en yakın konumlandığı bu gecede devasa Ay görüntüleri ile muhteşem kareler yakalandı. Bu görüntü ve yakınlık 2034 yılına kadar bir daha gerçekleşmeyecek.

15 – Fidel Castro Hayatını Kaybetti

Küba Devrimini gerçekleştiren devrim önderi, bir dönemin en ünlü Marksist – Leninist devrimci Fidel Castro , 26 Kasım 2016 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

16 – 88 Yıl Sonra İlk Kez Bir ABD Başkanı Kübayı Ziyaret Etti

Küba’yı en son ziyaret eden ABD lideri 1928 yılında Calvin Coolidge olmuştu. Ancak eski başkan Obama, 88 yıl sonra Küba’yı ziyaret eden ilk Amerikalı lider oldu.

17 – Kuzey Kore Hidrojen Bombası Denedi

Orada ne yaşandığını asla bilemediğimiz dünyanın en gizemli ve çılgın ülkesinde 07.01.2016 tarihinde devlet televizyonlarından resmi bir açıklama yapıldı. Kuzey Kore resmi televizyon kanalında denemeyi duyuran spiker, “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin ilk hidrojen bombası denemesi 6 Ocak 2016’da saat 10.00’da başarıyla gerçekleştirilmiştir” dedi.

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

18 – Brezilyalı Futbolcuları Taşıyan Uçak Düştü

Brezilya’nın önde gelen futbol takımlarından Chapecoense’nin oyuncularının aralarında bulunduğu 81 kişiyi taşıyan yolcu uçağı Kolombiya’nın Medellin kenti yakınlarında düştü.
Enkazdan yedi kişi sağ kurtarıldı. Ancak bu yolculardan ikisi daha sonra hastanede yaşamını yitirdi. Böylece, kazada toplam 76 kişi yaşamını yitirirken, yaralı kurtulan beş kişinin ise tedavisi sürüyor.

19- Nasa, Mars’a Koloni Kuruyor

Dahi mucit Musk, Mars’a gitmeyi planladıklarını ve çalışmalarını bir etkinlik sırasında anlatmıştı. Şimdi ise NASA, Mars’a yerleşecek gönüllüler bile arıyor.

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

2016 Yılın En Fazla Dikkat Çeken 20 Olayı

20- Doğayı Korumaya Siz De Gönüllü Olun! Orfoz ve Lagos Balıklarının Avlanması 4 Yıl Yasaklandı

Türkiye denizlerinde sayısı çok çok azalan ve tükenme eşiğine gelen bu muazzam deniz canlıları Orfoz ve Lagos balıklarının yakalanması, avlanması, satılması tamamen yasaklandı. Bu nedenle balık restoranlarında özellikle Lagos ve Orfoz tüketmeyerek, satanları da şikayet etmenizi böylece türün devamına destek olmanızı tavsiye ederiz.

http://www.ufkunukatla.com/

Mutlaka Bakın Dediklerimiz