2016 Yılının En Ses Getiren 10 Teknolojik Gelişmesi

ufkunukatla_2016-en-iyi-10-teknolojik-gelisme7Her yeni yılın trendi, genel bir eksen dönüşümün küçük bir izidir. Eğer megatrendleri görmezseniz, yıl içindeki akımları ne yakalayabilirsiniz, ne de anlama imkanı bulursunuz…
Önümüzdeki 15 yılın dört ana trendi, sadece teknolojiyi değil, ekonomik bütün alanlarla birlikte, sosyolojiyi ve yaşam biçimlerimizi de etkileyecek. Hatta siyasetin bile yeniden şekilleneceği iddiasında bulunulabilir.
4 megatrendi hatırlatalım: Bulut Sistemler, Big Data, Nesnelerarası İletişim ve Sosyal Medya…
Yeni dönemde, ileri teknoloji ürünlerinin mobil kadar konuşacağımızı ve pazarda etkin olacak. Burada teknolojiye yönelik trendleri başlıcalarından şöyle sıralayabiliriz:

1- Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Oculus olarak tanımlanan sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik ürünlerinde, yeni dönemde yeniliklerde sıçrama yaşanabilir. Başta oyun sektörü olmak üzere, tanıtım, sunum ve pazarlama alanında kendini gösterecek olan gözlükler için telefonumuzu kullanmak yeterli olabilir. Oculus Rift ve Samsung Gear VR gibi cihazlar, önümüzdeki yıl pazara yeni versiyonlarıyla gelirken başka markaları piyasaya girmesini bekleyebilirsiniz. Sistemin eğitim ve öğretimde de kullanılması mümkün hale gelecek.

ufkunukatla_2016-en-iyi-10-teknolojik-gelisme

2 – Yapay Zeka Çığır Açıyor

Yapay zeka sisteminin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) görülen yüzlerce davanın sonucunu doğru tahmin edebildiği bildirildi.BBC’de yer alan habere göre, Londra Kolej Üniversitesi (UCL), Sheffield ve Pennsylvania üniversitelerinden bilim insanlarının geliştirdiği yapay zeka sistemi, AİHM’de görülen davaların ne şekilde karara bağlanacağını yüzde 79 oranında doğru tahmin edebiliyor.

ufkunukatla_2016-en-iyi-10-teknolojik-gelisme1

3 – Ödeme sistemleri

Apple Pay, PayPal gibi ödeme sistemlerini daha çok konuşacağız. Daha uyumlu tasarımlar, daha fazla mobil uygulama, yeni mobil girişimler ve mobil ödemelerdeki artış dolayısıyla mobilin popülerliği artacak. Bitcoin’in altyapısı olan Blockchain defalarca zedelenmesine rağmen, işlemlerin bütünlüğünü sağlamak için daha uygun bir hale gelebilir. Bankalar da bu altyapıyı kullanabilir. Bitcoin sözcüğünü daha önce duymuş olmalısınız. 2009 yılında Satoshi Nakamoto imzasıyla yayınlanan bir makalede, dijital bir para biriminin dünya çapında kullanılabileceği iddia ediliyor ve böyle bir sistemin altyapısının nasıl olması gerektiği açıklanıyordu. Başta kulağa pek gerçekçi gelemeyen bu fikir, günümüzde en çok konuşulan teknolojik gelişmeler arasında yer alıyor. Bitcoin herhangi bir merkezi otoritenin düzenlemesi olmadan, 2009 yılından beri diğer para birimleri gibi piyasada işlem görüyor.

ufkunukatla_2016-en-iyi-10-teknolojik-gelisme2

4 – Yeni medya deneyimleri

İçerik internet medyasında önem kazanmaya devam edecek. İçerik yönetimi konusunda uzmanlık ve içerik yönetim yazılımları artacak. Kullanıcı deneyimini ve süreçleri daha keyifli hale getirmek ve etkileşimi artırmak için kullandığımız video içerik yükselişini sürdürecek. Video içeriklerin, toplam tüketici içeriği baz alındığında gelecekte yüzde 70’lere ulaşması öngörülüyor. Üç yıl önce huffingtonpost.com satışı ve bu yıl da Business Insider’ın satışı gibi internet medyasında yeni satışları tetikleyecek ve gündem oluşturacak. YouTube, Netflex, Periscope veya benzeri yeni mecralar bekliyor.

ufkunukatla_2016-en-iyi-10-teknolojik-gelisme3

5 – Dijital reklam her yerde

Led sistemlerin yaygınlaşması ve akıllı sensörler bilboard ve mağaza vitrinlerini interaktif hale getirecek. Giyilebilir ürünler ve mobil uygulamalarla entegre olan reklamcılık örnekleri her yerde karşımıza çıkacak. Bu arada sosyal medyadaki reklam yoğunluğu için reklam brokerlerı uzmanlığına ilgi artacak.

ufkunukatla_2016-en-iyi-10-teknolojik-gelisme4

6 – Kamunu gözü “Akıllı Şehir” sistemlerinde

Bir şehirdeki bütün hizmetler ve birimlere yönelik akıllı uygulamalar hayata geçiyor. Birimlere ait uygulamalardan öte, artık Akıllı Şehir Sistemleri hayata geçmeye başladı. Kamu yönetimleri, bu sistemlere ilgisini artıracak. Bilişim sektörüne sıçrama sağlayacak bir gelişme olarak bakabiliriz. Yakında sadece sistem satışları değil, pilot akıllı şehir projelerini de konuşmaya başlayacağız.

ufkunukatla_2016-en-iyi-10-teknolojik-gelisme7

7 -Facebook’un İnsansız Hava Aracı

Aquila İHA Aquila insansız hava aracı, Facebook’un dünyanın en ücra köşelerine internet bağlantısı taşıyabilmek için bulduğu çözüm. Daha önce Google tarafından helyum dolu balonlarla yapılması öngörülmüş projenin bir adım ötesi. Aquila bir kez havalanınca üç ay boyunca hiç inmeden havada kalabiliyor. Kanat genişliği bir Boeing 737 ile aynı. Yolcu uçaklarının irtifasının 18 ila 27 kilometre üstünde süzüldüğü için hava koşullarından da etkilenmiyor. Enerjisini ise sırtındaki güneş panellerinden sağlıyor..

ufkunukatla_2016-en-iyi-10-teknolojik-gelisme5

8 – Sürücüsüz ve BMW ile yarışan araç Tesla 3

Sürücüsüz araç teknolojisinin önde gelen şirketlerinden Tesla, geçen ay, bundan sonra ürettiği tüm araçların sürücüsüz araç teknolojisiyle donatılı hâlde geleceğini açıklamıştı.

9 – Trafiğin Üzerinden Gidebilen Otobüs

Trafiğin Üzerinden Gidebilen Otobüs Çinliler Geliştirdi hızla büyüyen dünya nüfusu özellikle Çin’ de fazlasıyla hissedilir durumda. Bu da trafiğin bir hayli sıkışmasına ve toplu taşıma araçlarının yetmemesi sorununa yol açıyor.
Sıkışık olan trafiğin üzerinden ilerleyecek ve trafiğe hiçbir sorun teşkil etmeyecek şekilde dizayn edilen otobüs, Uluslararası İleri Teknolojiler Fuarı‘ nda tanıtıma sunuldu.
Pekin’ den Transit Explore Bus (Transit Keşif Otobüsü) adındaki firmanın projesi olan en sıkışık trafikte bile trafiğe takılmadan, araçlarından üzerinden rahatlıkla yolculuk yapabilecek otobüs konsepti, Uluslararası İleri Teknolojiler Fuarı’ nda tanıtıldı.

ufkunukatla_2016-en-iyi-10-teknolojik-gelisme6

Her geçen gün nüfusu ve buna bağlı olarak trafik sorununda artış olması sonucu trafikte toplu taşımalar için yeni çözümler ve projeler üretilmeye başlandı. Bu yeni otobüs projesine göre; alt tarafta trafik akarken, otobüs yukarıdan rahatlıkla gidebilecek, trafikte seyreden otobüslerde aynı şekilde kendi yollarında gidecekler tek farkı, üstlerinden otobüs geçerken tünele giriyormuş gibi hissedecekler.
Bu otobüs için özel bir yol tasarlanacak ve yol otobüse için elektrik gücü sağlayacak, bu özel yolda seyreden otobüs 65 km hıza kadar çıkabilecek. Otobüsün en güzel özelliği ise 40 normal otobüs kapasitesinde yolcu taşıyabilecek olması. Yaklaşık 1400 yolcu kapasitesine sahip otobüs, trafiğin üzerinden yolculuk yapmayı sağlarken, otobüsün altından geçecek araçların yüksekliği en fazla 2,1 metre olabileceği, ayrıca yolculuğu keyifli kılabilmek için de otobüsün alt kısmında gökyüzü simulasyonu olan paneller bulunacağı belirtildi. Gökyüzü simulasyonu olan ışıklı paneller altından yolculuk edilirken, bu sürücüleri karanlık bir tünele girmiş olmanın stresinden de uzak tutacak.

10 – Microsoft’un Apple iMac’i Yerle Bir Etmeyi Planladığı Yeni Bilgisayarı: Surface Studio

Microsoft özellikle yaratıcılık gerektiren insanları hedeflediği hepsi bir arada bilgisayarı Microsoft Surface Studio’yu duyurdu.
Tüketicilere yönelik masaüstü yazılımları konusunda Windows işletim sistemiyle birlikte liderliği elinde bulunduran Microsoft, bugün Windows 10’un geleceği hakkında bilgiler paylaştığı ve yeni çeşitli ürünlerini tanıttığı basın toplantısında Apple iMac’i yerle bir etmeyi planladığı yeni bilgisayarı Microsoft Surface Studio’yu duyurdu. Microsoft’un ilk All in One (hepsi bir arada) bilgisayarı olan Microsoft Surface Studio,özellikle yaratıcı içerik üretme tarafında çalışan insanlar için iMac’e göre daha tercih edilebilir gibi görünürken tasarımıyla da piyasadaki All in One (hepsi bir arada) bilgisayarlara karşı ciddi bir üstünlük sağlayabilir.
Özellikle grafik tasarımcılar genel olarak Apple ürünlerini tercih ederken Microsoft yeni atağıyla birlikte Apple kullanıcılarının yapmak için hem iPad Pro’ya hem bir iMac’e hem de harici çizim araçlarına ihtiyaç duyacağı şeyleri Microsoft Surface Studio bilgisayarında yapmalarına olanak sağlıyor.

Ayarlanabilir standıyla basit bir şekilde tablet haline getirebileceğiniz Surface Studio, kreatif alanda çalışan kişiler için tam anlamıyla bir yaratıcı iş istasyonu olacak.

2016 Yılının En Ses Getiren 10 Teknolojik Gelişmesi
  • Teknolojik Gelişme
3.6

Özet

Her yeni yılın trendi, genel bir eksen dönüşümün küçük bir izidir. Eğer megatrendleri görmezseniz, yıl içindeki akımları ne yakalayabilirsiniz, ne de anlama imkanı bulursunuz…

Önümüzdeki 15 yılın dört ana trendi, sadece teknolojiyi değil, ekonomik bütün alanlarla birlikte, sosyolojiyi ve yaşam biçimlerimizi de etkileyecek. Hatta siyasetin bile yeniden şekilleneceği iddiasında bulunulabilir.