2016’nın Yükselen 10 Değeri

2016 yılında bir çok alanda en iyilere sahne oldu, bazıları yükseldi, bazıları büyük çıkış yakaladı. 2016’nın yükselen değerlerini derledik.

1 – Uber

Amerika çıkışlı Uber şu an dünyanın en çok değerlenen şirketi. Uber, mobil uygulama ile kullanılan bir ulaşım sistemi. Mobil uygulamasını indirip size en yakın Uber’i çağırıp, uygulamadan gideceğiniz yere ortalama ücreti öğrenip ister nakit ister uygulamadan ödeme yaparak ulaşım yapabileceğiniz bir hizmet. Uber’in sisteme bağlı özel şoförleri ve özel araçları var. Dünya çapında gelişmiş bir ancak standart bir taksi düzenlemesi olduğunu belirtebiliriz. Bu yüzden dünyada taksiciler arasında çok protesto edildi. Uygulama, Türkiye’de de çok popüler.

2016-yukselen-deger-ufkunu-katla2

2 – Netflix

Dünyanın en iyi ve kaliteli online dizi izleme platformu. Bu yıl Türkiye’de de servis sağlayıcılığına geçen Netflix’in abone sayısı 10 milyon kişiyi geçti. Netflix özellikle kendi bünyesinde çektiği dizilerle de gündemde. Örneğin Narcos, (Pablo Escobar’ın hayatını anlatan dizi) bir Netflix yapımıdır.

2016-yukselen-deger-ufkunu-katla

3 – Nintendo

Nintendo 2016 yılına damgasını Pokemon Go oyununu piyasaya çıkartarak senenin en iddialı işlerinden birini yaptı ve rakipleri arasında yükseldi.

2016-yukselen-deger-ufkunu-katla5

4 – Küba

55 yıllık izolasyonun ardından Birleşmiş Milletler, ABD’nin Küba’ya uyguladığı ekonomik ambargoyu kaldırdı. Küba, yatırımlar ve ambargonun kalkması ayrıca dünyada akciğer kanserine aşı bulmaları ile bu yılın yükselen bir diğer değeriydi.

2016-yukselen-deger-ufkunu-katla6

5 – Elon Musk

İnsansız ve elektrik araçlarında devrimin öncüsü Tesla Motors’un ve dünyanın en büyük ödeme ağı Pay-Pal’in kurucu ortağı çılgın dahi Elon Musk bu yıl bambaşka bir konu ile gündemde. SpaceX’in CEO’su Elon Musk, 2018’de Mars’a yapacakları ilk seferde oraya kuracakları koloniye ilişkin planlarını açıkladı. Yapabileceğine şüphe yok!

2016-yukselen-deger-ufkunu-katla7

6 – Snapchat

Vine’ın kapatılmasına ve tarihten silinmesine neden olan, anlık paylaşımların artması ile İnstagram’ı dahi tahtında sallayan, hatta İnstagram’ın kendisinden özellikler “almasına” neden olan Snapchat bu yılın en iddialı değeriydi.

2016-yukselen-deger-ufkunu-katla8

7 – Yapay Zeka

Yapay zeka ve bu konuda yapılan keşifler dur durak bilmiyor. Bu yıl insan mı yapay zeka mı testinden (Alan Turing) geçen, mahkeme kararları çözen, Facebook gibi dünya devlerinin el attığı bu alan geleceğin en iddialı konusu. Yapay zeka insanlara erişecek gibi görünüyor…

2016-yukselen-deger-ufkunu-katla4

8 – Prisma Uygulaması

Her fotoğrafı sanata dönüştürme iddiası ile gündeme oturan Prisma uygulaması, fotoğraflarda yarattığı yeniliklerle çok gözde. Dünyanın her yerinde fotoğraf yarışmalarının , Instagram fotoğrafçılığının en iyilerinden.

2016-yukselen-deger-ufkunu-katla9

9 – Drone

İngilizcede erkek arı anlamına gelen Drone, insansız hava araçlarına verilen isim. Yine de yükselen değer, wi-fi ile bağlanılabilen uzaktan kumanda ile kullanılan ve şarjı yettiği sürece çalışan minik oyuncaklar yılın gözdesiydi. Facebook’un yaratıcısı gelecekte internet olmayan bölgelere drone yolu ile internet götürmek için çalışmalara başladı. Amazon isimli internetten online satış ağı devi ise drone ile teslimat yapmaya başlıyor.

2016-yukselen-deger-ufkunu-katla3

10 – Türk Dizileri

80’li ve 90’lı yıllarda Brezilya’nın pembe dizileri ne ise şu anda da Türk dizileri aynı değeri taşıyor. Pembe dizi baharında artık Türk rüzgarları esiyor. 100 farklı ülkeye satılan prodüksiyonlarla, en çok dizi satan ülkeler arasına giriyor.

2016-yukselen-deger-ufkunu-katla10

 

Mutlaka Bakın Dediklerimiz