Be My Eyes Uygulaması : Görme Engellilerin Gözü Olun

Apple ve Google Store’larda binlerce uygulama mevcut, fakat şimdi bahsedeceğimiz, iPhone için kullanılabilir bu uygulama, diğer uygulamalardan sıyrılmayı başarmış durumda.

Be My Eyes olarak adlandırılan uygulama, Thermodo’yu tasarlayan Danimarkalı geliştirici ekibi Robocat tarafından geliştirildi. Uygulamayı basitçe anlatmak gerekirse, görme engeli bulunan kullanıcı kamerasını açıyor ve Be My Eyes canlı görüntülü sohbet özelliğini kullanarak görmek istediği şeye doğru tutuyor; bu sırada dünyanın dört bir yanından gelen gönüllü kullanıcılar, canlı olarak gördüklerini sesli biçimde bu kişiye aktarıyor.

Nasıl Çalışıyor?

 

Örnek vermek gerekirse bir görme engelli okuyamadığı veya etrafında tanımlayamadığı bir durum ile karşı karşıya kaldığında cep telefonundan Be My Eyes uygulamasını açarak sisteme bir ihtiyaç çağrısı oluşturuyor. Uygulama ise gelen çağrıya karşılık verecek bir gönüllüye bildirim gönderiyor ve gönüllü müsaitse çağrıya cevap vererek görüntülü arama başlatılıyor. Sonra görme engelli kişi ihtiyacı olduğu durumu izah ediyor ve gönüllü gerekli açıklamayı yapıp görme engelliye yardımcı oluyor. Gönüllü ne kadar çağrıya cevap verirse puanı artıyor ve uygulamada yeni seviyeler kazanıyor.

be-my-eyes-ufkunu-katla

Hangi konservenin domates olduğunu ve sütün son kullanma tarihini soran kullanıcılar.

Kar amacı gütmeden yapılan uygulamayla, görme engeli olan insanları ve onlara yardım etmek isteyen gönüllüleri bir araya toplamak amaçlanıyor. Örneğin, görme engeli olan bir insan karşıdan karşıya geçmek istediğinde, iPhone VoiceOver’ı kullanarak, Be My Eyes uygulamasına sesli komut gönderecek ve istekte bulunacak. Uygulamayı kullanan rastgele bir gönüllü ise canlı görüntülü sohbet özelliği sayesinde karşıdan karşıya nasıl geçilebileceğini anlatacak.

Şimdilik Sadece Apple Uygulaması, Yakında Androidlerde!

Robocat kurucusu Hans Jørgen Wiberg, görme engellilere özel bu fikrin birkaç yıl önce oluştuğunu söyledi. Şu an sadece iPhone için kullanılan bu uygulamanın Andorid versiyonu üzerine çalıştıklarını bildirdi. Be My Eyes site verilerine göre, 13.000 kişi bu uygulamaya kayıt oldu ve 2000’in üzerinde yardım gerçekleştirildi. Uygulamanın daha çok kişiye ulaşması için ise, Apple’ın uygulamayı mağazada üst kısımlara taşıması bekleniyor.

be-my-eyes-ufkunu-katla2

Be My Eyes uygulamasının Türkçe dil desteği de bulunması Türkiye’de bulunan görme engelliler açısından bir avantaj oluyor. Şu an uygulamada 132 bin kişi bulunmakta, bunların 12 bin yüz kişi görme engelli ve toplamda 37 bin kişiye yardım edildiğini gösteren bir istatistik bölümü bulunmakta.

Be My Eyes’ın sitesini incelemek isterseniz http://www.bemyeyes.org/

Ios cihazlarınıza indirmek isterseniz https://itunes.apple.com/dk/app/be-my-eyes-helping-blind-see/id905177575?mt=8

Burada da tanıtım videosu var;

Be My Eyes – helping blind see from Be My Eyes on Vimeo.

 

Kaynaklar; radikal, turkcell

 

Be My Eyes Uygulaması : Görme Engellilerin Gözü Olun
  • Be My Eyes Uygulaması : Görme Engellilerin Gözü Olun
4.7

Özet

Apple ve Google Store’larda binlerce uygulama mevcut, fakat şimdi bahsedeceğimiz, iPhone için kullanılabilir bu uygulama, diğer uygulamalardan sıyrılmayı başarmış durumda.

Sending
User Review
0 (0 votes)