Bir Silikon Vadisi Hikayesi : Twitter

ufkunukatla_twitter

Twitter 21 Mart 2006’da 4 Amerikalı internet girişimcisi tarafından San Francisco’da kuruldu. Başlangıçta toplam 1 milyon tweet’in atılması 3 yıl sürmüşken, günümüzde ise günde 500 milyondan fazla tweet atılıyor. Tüm dünyada en çok tıklanan ilk 10 site arasında gösterilen Twitter’ın, şu anki değeri 31 milyon dolar civarında. 2 milyar kayıtlı kullanıcısı var fakat 320 milyonu aktif kullanıcı.

 

Twitter’da en çok takip edilen kişi 84 milyon takipçi sayısıyla Amerikalı şarkıcı Katy Perry. Türkiye’de en çok takipçisi olan kişi ise 10 milyon civarında takipçi sayısıyla Cem Yılmaz. Şu ana kadar en çok retweet edilen tweet Amerikalı Talk Show yıldızı Ellen DeGeneres’e ait Oscar Selfiesi oldu.

This image released by Ellen DeGeneres shows actors, front row from left, Jared Leto, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Ellen DeGeneres, Bradley Cooper, Peter Nyong’o Jr. and, second row, from left, Channing Tatum, Julia Roberts, Kevin Spacey, Brad Pitt, Lupita Nyong’o and Angelina Jolie as they pose for a "selfie" portrait on a cell phone during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. (AP Photo/Ellen DeGeneres)

Gelelim Twitter’ın meşhur kuş logosuna. Kuşun resmi adı Larry. Bu isim Bostan Celtics’in efsane oyuncusu Larry Bird’den esinlenerek konulmuş. Ayrıca tweet kelimesi de kuş cıvıltısı anlamına gelmekte. Hepimizin takip ettiği hashtagler Twitter’ın bir kullanıcısı tarafından bulunmuş ve kendisinden “The Hashtag Godfather” diye bahsediliyor.

Twitter’ın toplamda 3900 çalışanı bulunmakta ve bu 3900 kişinin yüzde ellisi mühendis. 35’ten fazla ofisi var ve genel merkezi San Francisco Silikon Vadisi’nde bulunan Market Street’de yer alıyor.

Twitter San Fracisco ofisi çalışanlar için mükemmel dizayn edilmiş, rengarenk bir ofis. Her katta atıştırmalık ve kahve için mutfaklar bulunuyor. Söylenilene göre ofiste her hafta çalışanlar tarafından 1500’e yakın haşlanmış yumurta ve 2200 litre kahve tüketiliyor.

ufkunukatla_twitter1

Meşhur ofislerdeki stres atılabilecek oyun alanları ve acil durumlar için toplantı odaları Twitter’da da mevcut. Özellikle Larry’s Lounge adı altında spor üzerine oyunların olduğu bir oda mevcut ki gözlemlerimize göre bu oda çalışanların favori odası. Yoga odasını da unutmamak gerek tabii!

ufkunukatla_twitter3

Ofis Market Street’te yer aldığı için maalesef diğer meşhur ofisler gibi çok büyük bir giriş ve bahçeye sahip değil. Ama bunun için bir çözüm üretilmiş tabi ki. En üst çatı katında yine muhteşem dizayn edilmiş bir terasları bulunmakta. Çalışanların çoğu boş vakitlerini burada geçirmeyi seviyor.

ufkunukatla_twitter4

Bize gezimiz esnasında yardım eden ve Türkiye’de eğitimini tamamlamış Twitter çalışanı arkadaşımızın söylediğine göre; zor süreçler atlatmış ama vazgeçmeden başarıya ulaşmış olan Twitter, mülakatlarda görüşülen kişilerde en çok tutku arıyor. Gerçekten enerji dolu ve işini tutkuyla yapabilecek insanların kariyerine ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunabilmek adına her geçen gün ilerlemeye ve iyileşmeye devam ediyor. Ve yine bizim de size tavsiyemiz, istekleriniz ve hedefleriniz doğrultusunda her zaman kararlı ve tutkulu olmanızdır.

ufkunukatla_twitter5

Kaynak Linki

Mutlaka Bakın Dediklerimiz