Bira Deyip Geçme! Dünyayı Kurtaran İçki

bira-deyip-geçme-ufkunu-katla

Bu içerik orijinal içeriği alıntılayarak yönlendirme yapılmıştı.

Ekşi Teknoloji ve Bilişim A.Ş. tarafından hak talep edildiği ve kaldırılması istendiğinden dolayı kaldırılmıştır. İçeriğe kutsal bilgi kaynağı Ekşi Sözlük’te ulaşabileceğiniz gibi arama motorlarından arama yapmak sureti ile de ulaşabilirsiniz.

Sitemizde bundan sonra Ekşi Sözlük kutsal bilgi kaynağından alıntı yapılmayacaktır.

Bu vesileyle aslında gerçekte  yaşanmamış bir hikayeyi takipçilerimiz ile paylaşmak isteriz.

50 yıldır eczacılık yapan Ruhi adında 75 yaşındaki mütevazi bir amca, bugüne kadar okuduğu bütün kitapları eskimiş eczanesinin bir köşesine kurduğu kitaplıkta insanların istedikleri zaman alıp okuması için koymuş.

Bir müddet sonra bu kitapları kimsenin alıp okumadığını görmüş. Ruhi amcada kitapların üstüne herkesin okuyabileceği bir şekilde ”Bu kitapları alıp okuyabilir, okuduktan sonra arzu ederseniz geri getirebilirsiniz” yazmış.  Ruhi amcanın bu hamlesinden sonra insanlar kitaplara daha fazla ilgi göstermeye başlar. Okuyup geri getirenlerin sayısı epey fazladır, fakat arada getirmeyenler de oluyormuş. Ruhi amca bu durumdan hiç rahatsız değilmiş.

Bir gün 20 yaşlarında bir genç elinde 10 adet kitapla gelir ve ”pardon biraz geç oldu ama ancak getirebildim” der. Ruhi amca gülümseyerek ”niye bu kadar uzun sürdü bu kitapları okumak” diye sorar, genç ”ben kitapları aslında kısa zamanda okudum, ama arkadaşlarımında hoşuna gidebilir diye bir çok arkadaşıma önerdim, onlarda başka arkadaşlarına önermiş, sonuç itibari ile ancak bir yıl sonra getirebildim” der. Ruhi amca ise ”çok iyi etmişsin, zaten amaç bilgiyi paylaşmak değil mi” der.