Bu Kadar Da Olmaz Dedirten 25 Ülke Geleneği

Dünyanın bir çok yerinde birbirinden ilginç gelenekler mevcuttur. Bu geleneklerin bazıları eğlenceli, bazıları ilginç ve bazıları da insanı hayrete düşürecek kadar değişiktir. Bu listemizde sizler için “hadi canım, bu kadar da olmaz” dedirten gelenekleri sıraladık. Çok şaşıracak ve hayrete düşeceksiniz.

 

25 –  LAOS

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla25

Laos’da kadınların ayakları en erotik bölge olarak kabul edildiği için, gün içerisinde ayaklarını ulu orta sergilemesi yasak. Siz siz olun bu ülkeye giderseniz parmak arası terlikle gezmeyin. Her an başınıza bir iş gelebilir. Olmadı, polisi görünce kaçın derim.

24 – MORİTANYA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla24

Moritanya’da dünyanın güzellik anlayışından farklı bir güzellik anlayışı mevcut. Bu ülkede şişman kadınlar güzel olarak kabul ediliyor ve itibar görüyorlar. Evlenme çağına gelen kızlar en az 60, en fazla 100 kg olmak zorunda. Aksi takdirde, kızlara zorla yemek yedirerek kilo almaları sağlanıyor.

23 – KUZEY KORE

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla23

Kuzey Kore’de erkeklerin 27, kadınların 25 yaşından önce evlenmeleri yasak. Bunun nedeni, ülkedeki bireylerin devlete olan zorunlu askerlik görevlerini yerine getirmeden evlenmelerine izin verilmemesidir.

22 – İZLANDA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla22

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de köpek beslemek yasak. Bu sevimli hayvanları evlerde beslemenin ülkede yasaklanmasının nedeni ise tamamen bu canlıları korumak. Çünkü, onların doğal ortamlarından koparılıp sınırlı alanlarda, özgürlükleri kısıtlanarak yaşatılmalarına engel olmaya çalışılmakta.

21 – TAYLAND

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla21

Tayland Kraliyet ailesi, çok eski zamanlardan gelen ve sadece Kraliyet ailesine mensup kişilerin konuşabildiği özel bir dil kullanmakta. Bunun nedeni, konuştukları şeylerin kendileri dışındaki kişiler tarafından anlaşılmaması.

20 – GİNE

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla20

Gine’de evli kadını baştan çıkaran adamın el ve ayak parmaklarından biri kesiliyor. Kesilen parça, ilişkiye giren kadına yediriliyor.

19 – ARİZONA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla19

Arizona’da patlak lastikli otomobil içinde sevişmek yasak. Eğer bu kurala uymaz iseniz ön koltukta sevişen 25, arka koltukta sevişen 50 dolar ödemek zorunda kalıyor.

18 – KUZEY KUTBU

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla18

Eskimolar, yaşlandıkları zaman artık işe yaramayacaklarını düşünerek yakınlarından kendisini öldürmelerini ister.

Bu, bir nevi intihardır. Gün geldiğinde yaşlı erkek, yakınlarının yardımı ile canlı olarak toprağa gömülür.

17 – BREZİLYA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla17

Brezilya’nın Amazon bölgesinde yaşayan Satere-Mawe insanları, erkek çocukları için acı veren bir geleneğe sahiptir. Erkek çocuk, erkek olmak için elini içinde bir sürü kurşun karıncasının olduğu dokuma eldivene sokup 10 dakika boyunca elini orada tutmak zorundadır. Bu karıncanın sokması anında verdiği acı doğadaki en acı verici ısırıklardan birisidir. Erkekliğe geçme yaşına gelen çocuk bunu 20 kere belli bir süre tekrarlar.

16 – TANZANYA VE KENYA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla16

Tanzanya ve Kenya’da yaşayan Masai kabilesi üyeleri birbirlerine tükürerek selamlaşıyorlar. Özellikle yeni doğan bebeklere lanetten ve kötü şanstan uzak durmaları için tükürürler. Büyüklerle selamlaşırken de büyüğün elini sıkmadan önce kendi ellerine tükürürler.

15 – HİNDİSTAN

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla15

Hindistan’ın Solapur bölgesinde her yıl bazı aileler bir araya gelerek bebeklerini 15 metrelik bir kuleden atıyorlar. Aşağıda büyük bir örtü tutan insanlar bebeği yakalamaya çalışıyor. Aileler bu geleneğin bebeğe uzun bir ömür ve sağlıklı bir yaşam kazandıracağına inanıyor. Bu gelenek genellikle Müslümanlar tarafından uygulanıyor olsa’da bazı Hintliler de bu yöntemi kullanıyor.

14 – HİNDİSTAN

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla14

Hindistan’da, yemeğe gelen misafir yemekten sonra geğirmezse yemeği beğenmemiş olarak algılanıyor. Bunu çok büyük saygısızlık olarak görüyorlar. Siz siz olun Hintli bir ailenin sofrasından geğirmeden kalkmayın.

13 – ABD

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla13

Newlyweds’de; evlenen çift gerdeğe tören sırasında yere serilen hasır üstünde, konukların gözü önünde giriyor.

12 – TİBET

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla12

Tibet’de misafir uğurlanırken ona dil çıkarmak gerekir. Dil çıkarmazsanız bu saygısızlık olarak adlandırılır. Aslında, bir saygısızlık ifadesi olan dil çıkartma Tibet’de bir saygı gösterisi olarak görünüyor.

11 – KOSOVA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla11

Kosova’da düğünlerde gelinler tarihi gelin kostümü giyer ve yüzü beyaz ile boyanarak geçmişin desenleri yüzüne çizilir. Bunun amacı ise düğün törenine kötü şans getirmemesidir. Bu işlem uzun sürse de kimse bundan şikayetçi değil. Çünkü, düğün töreni özellikle gelinler için oldukça önemlidir.

10 – İSKOÇYA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla10

İskoçya’da, gelinler düğünden bir gün önce yumurta,çamur ve ellerine ne geçerse onlarla kirletilip sonra da tüm şehirde dolaştırılır. Gelin ise, bunun acısını çıkartmak için gece, aile büyüklerine ayaklarını yıkatır. Bu, aslında İskoçlar için, çiftin mutluluk yolunda yürümesinin bir sembolü olarak kabul edilir.

9 – AVRUPA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla9

Ortaçağ Avrupasında banyo yapmamak modaydı. Bir dönem yasaktı ve genelde de banyo yapıldığı zaman bir tören şeklinde gerçekleşirdi. Öylesine ki Kastilya Kraliçesi İsabella bile 50 yıldan fazla süreçte sadece 2 kez banyo yapmıştı.

8 – GUYANA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla8

Guyana’da banyoda seks yaparken yakalanan çiftler önce boyanıyor sonra da bir eşeğin arkasına bağlanarak şehirde gezdiriliyor. Yasaklar cezbedici derler ama bu yasağın çiğnenmesi durumunda başımıza gelecek bu olay herhalde bunu iki kere düşünmemize neden olabilir.

7 – GUAM

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla7

Guam’da bakirelerin evlenmesi yasak. Bu utanç verici bir olay olarak görülüyor. Eğer bir kız evlenmek istiyorsa ve bakire ise para ile bu işi yapan insanlara başvuruyorlar ve bu durumdan kurtuluyorlar.

6 – HİNDİSTAN

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla6

Hindistan’da evlere gündeliğe gelen kadınlar evdeki temizlik işleri dışında eğer evde bekar erkek var ise onun seksüel ihtiyaçlarını da karşılamak zorunda. Bu, bizim eğreti gelin olayına benzese de tamamen farklıdır.

5 – ENDONEZYA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla5

Endonezya’nın kuzeydoğusunda bulunan Amboyna adasında ürünün az olacağı belirlenirse, erkekler güneş batımında çıplak olarak tarlaya gidip ekinlerin arasında mastürbasyon yaparlar ve böylece ürünün daha bereketli olacağına inanırlar.

4 – KOLOMBİYA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla4

Kolombiya’nın Cali kenti ve çevresinde gelinin annesi gerdeğe giren çiftin yatağının kenarına oturarak ilk ilişkilerine şahitlik ediyor. Aslında bizim çarşaf geleneğinin baya abartılmış hali de diyebiliriz bu durum için.

3 – PAKİSTAN

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla3

Pakistan’da, damat adayına, gelinin aile büyükleri tarafından çok ağır bir şekilde küfür ve hakaretler edilir, böylelikle damadın sabrı denenir. Soğukkanlılığı ve sabrı denenen damat, eğer bu sınavı geçer ise evlenmelerine izin verilir.

2 – TAYVAN

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla2

Tayvan’da evlenecek olan gelin bakire ise, damadı bu sıkıcı işten kurtarmak için damadın akrabalarından biri gelinin bekaretini bozmakla görevlendirilir.

1- TAZMANYA

ilginc-gelenekler-ufkunu-katla

Tazmanya’da eğer bir kadının kocası ölürse, kocasının kesilip kurutulan cinsel organını boynuna asmak zorunda. Bu tamamen kocasına olan saygısının bir belirtisi olarak kabul görmekte.

Kaynak için buraya tıklayınız.

RelatedPost