Çok Çalışmaktan Yorulmak : Neden ve Ne Yapmalı?

Fazla çalışmaktan bütün enerjinizin tükendiğini, mutsuz olduğunuzu mu hissediyorsunuz? Bu duygular işyerlerinde o kadar yaygın hale geldi ki insanlar artık normal hislerin ne olduğunu hatırlamaz oldu.İşler artık daha hızlı yürüyor olsa da kontrolü yeniden ele geçirmenizi ve kendinizi daha az kuşatılmış altında hissetmenizi sağlayacak yöntemler var.

Yorgunluk nedir?

Yorgunluk için genel anlamda bir tanımlama yapmak zordur. Kişinin günlük aktivitelerine başlamak için kendinde yeterli gücü, enerjiyi bulamaması ya da rutin aktivitelerinin bitiminde tükenmişlik hissinin gelişmesi durumudur. Yorgunluk, subjektif, kişinin algılaması ile ilgili bir yakınmadır, bu sebeple kişisel farklılıklar gösterir.

Halsizlik, isteksizlik, güçsüzlük, yıpranmışlık, sıkıntı gibi tanımlamalar benzer durumu tanımlamak için sıklıkla kullanılır. Ancak, bazı hastalar egzersiz esnasındaki nefes darlığını veya bacaklardaki ağrıyı yorgunluk olarak dile getirebilir. Bu durumda tarif edilen yorgunluk bizim sıklıkla kullandığımız tanımın dışında kalp – damar sisteminin hastalığının şikayet bulgusu olabilir. Bu sebeple güçsüzlük, yorgunluk gibi yakınmaların arkasında gerçekte anlatılmak istenenin ne olduğu netleştirilmelidir.

asiri-yorgunluk-nedenleri-tavsiyeler-ufkunu-katla
Yorgunluk bir hastalık mı, yoksa bir hastalık işareti midir?

Yorgunluk çoğunlukla bir hastalık bulgusu olmakla birlikte kronik yorgunluk sendromu adı altında hastalığın kendisi de olabilir. Yorgunluk her türlü bakteriyel, viral ya da parazitik enfeksiyonun, kansızlık ve benzeri kan hastalığının, karaciğer ya da böbrek hastalığının, kandaki vitamin ve mineral eksikliklerinin, hormonal hastalıkların, beslenme ve uyku bozuklukları sonucunda oluşabilir. Özellikle tiroit hormon yetmezliği, böbrek üstü bezi yetmezliği, büyüme hormonu yetmezliği ve hipoglisemi gibi hormonal sebepler erken dönemde gözden kaçabilir.

Kronik yorgunluk sendromunun tanısı içinse; tam bir klinik değerlendirme sonrası tanımlanamayan devamlı ve tekrarlayan yorgunluğun yeni ve bilinen bir zamanda başlaması, devamlılığı, sosyal ve iş hayatındaki aktivitelerde yavaşlamaya yol açması gerekir. 6 ay üzerinde devam eden durumlarda bu sendrom düşünülmelidir.

Ne Yapmalı? Nelere Dikkat Etmeli?

1- Anın baskısını fark edip üstesinden gelmek:  Sadece o anı yaşayan insanlar geleceğe bakıp plan yaparak hedeflerinin peşinden koşamaz.

2- ‘Gerçekten de gerekli mi?’ sorusunu sormak: Düzenli yaptığınız işlerle ilgili alışkanlıklarınızı gözden geçirin. O toplantıyı yapmak, o raporu yazmak, o e-postaya cevap vermek vs. gerçekten gerekiyor mu? Bazen bunlar alışkanlığa dönüştüğü için yapılır. ‘Yapsam iyi olur’ türünden işleri mümkün olduğunca elemek gerekir. Bunlardan kurtulunca edinilen zaman daha verimli bir şekilde daha önemli işlerde kullanılabilir.

3 – En önemli işlere öncelik vermek: O ayki, o haftaki, o günkü en önemli işleri belirleyerek onları önce yapmaya çalışın. Hem işiniz hem hayatınız açısından daha önemli işler dururken daha az önemliler üzerinde zaman kaybetmemek gerekir.

4- Kendinize bilinçsiz düşünme zamanı tanıyın: Karmaşık sorunlarla ilgili en iyi kararları vermek buna bağlıdır. Araştırmalar, önemli kararlar alırken verileri ve olguları inceleyip ardından kısa süreliğine yürüyüşe çıkmak, egzersiz yapmak, kontrolün beyinden çıkıp bedene geçmesini sağlayacak bir işle uğraşmak gibi başka bir konuda yoğunlaştıktan sonra asıl konuya dönmenin yaratıcılıkta etkili olduğunu gösteriyor.

asiri-yorgunluk-nedenleri-ufkunu-katla
5- Sınır koyun:  Kimse 7/24 çalışmamalı. İşinizi bitirmek, ailenizle zaman geçirmek, telefonlara cevap vermemek gereken kesin zamanlar belirleyin ve bunların çevrenizde de bilinmesini sağlayın. Siz kendi zamanınıza değer vermezseniz başkaları hiç vermeyecektir.

6- Bedeninize iyi bakın:  Ona iyi kulak verin. Yiyip içtiklerinize dikkat edin. Fiziksel, ruhsal ve duygusal ihtiyaçlarınıza cevap verecek türden gıdalar tüketmeye çalışın.

7-Anlamlı ilişkiler kurun: Hayatınızda olması gereken, size destek olabilecek üç türden insan vardır. Biri sizden yaşça daha büyük ve daha olgun, ikincisi kolay bağlantı kuracağınız bir yaşıtınız, üçüncüsü ise size yeni perspektifler sunacak sizden daha küçük, danışman rolünde bir kişi.

8 – Minnettarlık duygunuz olsun: Minnettar olmak hem kendi yaşamınız hem de çevrenizdekiler açısından pozitif bir etkide bulunacak, zorlukları aşmanızı kolaylaştıracak ve stresinizi azaltacaktır.

9- Bu besinleri tüketmeyin: 

– Kafein
Kafeinin canlandırıcı ve uyarıcı bir özelliği vardır. Fakat kafein yorgunluk hissi verir. Bunun temel nedeni vücut sistemini hızlandırmasıdır. Hızlanan vücut sistemi çabuk yorulmaya neden olur. Kafein ayrıca fazla tüketildiğince vücutta demir eksikliğine neden olarak kansızlık sorunu yaşanmasına yol açar. Kansızlık temel bir yorgunluk nedenidir. Kafein vücutta sıvı eksikliğine de neden olabilir. Sıvı eksikliği yorgunluk yapar. Yorgunluk çözümü olarak kafeinli içecekleri sınırlayıp vücudun sıvı ihtiyacı karşılayacak şekilde bol su içmek faydalıdır.

– Basit karbonhidratlar

Beslenmede basit karbonhidratlara çok yer vermek yorgunluk nedenidir. Kekler, kurabiyeler ve diğer şekerli atıştırmalıklar kana daha fazla şeker karışmasına ve kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bu da kısa bir süre için kişiyi enerjik hissettirebilir. Fakat kısa bir süre sonra yorgunluk hissi oluşmaya başlar. Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlara beslenmede yer vermek gerekir. Örneğin atıştırmalık olarak meyve tüketilebilir.

basit-karbonhidratlar-ufkunu-katla

– Yüksek yağlı besinler

Kızartış yiyecekler gibi yüksek yağlı besinler yorgunluğa neden olur. Bu tür besileri tükettikten sonra yorgunluk hissi oluşur. Bunun nedeni sindirim sisteminin besinlerdeki yağı yakmak için daha fazla çalışmasıdır. Vücudun enerjisi sindirim sisteminin fazla çalışmasıyla azalır ve yorgunluk oluşur.

– İşlenmiş besinler

İşlenmiş besinler uzun süre korunabilmeleri için kimyasal madde içerirler. Bu tür besinler tüketildiği zaman sindirim sistemi bu kimyasalları yakmaya çalışır. Bu vücudun ekstra enerji harcamasına yol açar. Vücutta enerji azalmasıyla birlikte yorgunluk belirtileri görülür.

Yararlandığımız kaynaklar; 1 , 2 ve 3

Mutlaka Bakın Dediklerimiz