Daha Verimli Bir Gün İçin Bunları Yapın

Hiçbir şeye yetişemediğimiz, günün 25 saat olmasını umduğumuz bu zorlu hayat mücadelesinde daha verimli olmak için edinmeniz gereken 10 alışkanlığı ve 7 uygulamayı derledik. İyi okumalar!

Sabah kalktığınızda aynadaki görüntünüze soru sormayı ihmal etmeyin. İlk soracağınız soru ise “Bugün son günüm olsaydı, ne yapmak isterdim?” olsun! Bugün son gününüzmüş gibi, olabilecek en enerjik halinizde uyanın yataktan. Yapacak o kadar güzel planlarınız var ki, hiçbiri ertelenmemeli!

Yazının devamını ceotudent.com‘dan da okuyabilirsiniz. 

Peki bu enerjiyi benliğinizde bulmanız ve daha verimli günler geçirmek için sahip olmanız gereken rutinler nelerdir? Hemen aşağıda sizler için derledik!

1) Güne mutlaka egzersiz ile başlayın.
Yapılan araştırmalara göre iş günlerinden önce egzersiz yapan kişilerin görünüşleri daha pozitif ve sorun çözme kapasitelerinin daha geniş olduğu görülmüştür. Vücudunuzun en az 10 dakika boyunca hareket ettirmek, beyninizi yatıştıran ve kontrolün sizde olmasını sağlayan nörotransmitlerin de hareket geçmesinde en büyük etkendir. Sabah egzersizleri enerjinizi gün boyunca en üst noktada tutmak için vazgeçilmez rutinlerinizden olmalıdır.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla

2) Limon suyu içmek sandığınızdan daha etkili.
En kısa sürede yatağınızdan kalkabilmek için biraz limon suyu içmek fiziksel ve mental enerjinizi keskinleştirerek daha hızlı hareket etmenizi sağlar. Aynı zamanda limon suyu midenizde besin emilimini arttırarak gün boyu doğal enerji kaynağınızı yeniler.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla2

3) Kahvaltınıza kadar ekranlara bakmaktan uzak durun.
Sabah kalkar kalmaz ilk iş Facebook ve e-mail bildirimlerini kontrol etmekse; dikkatinizi kaybetmeye bir adım daha yaklaştınız demektir. Aman dikkat! Değerli ilk dakikalarınızı sizi daha çok sakinleştiren melodilerle birlikte geçirmenizde fayda var. Pencereden dışarı bakıp kuşları izleyerek uyanmak vakit kaybı gibi görünebilir fakat günün geri kalanında yaşadığınız odaklanma sorununuzu oldukça azaltacağına garanti verebiliriz.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla3

4) Gerçek bir kahvaltı yapın.
Kahvaltı yapma fikri birçok insanın üşengeçlikten dolayı ikinci ya da üçüncü planı olmuştur ancak gerçek bir kahvaltı yapan insanlarda kan şekeri düzeyleri daha kararlı ve obezlik riski daha düşüktür. Sağlıklı bir kahvaltı verimli bir günün kapılarını sonuna kadar açan bir anahtardır. Kahvaltı deyip geçmeyin. Size enerji verir, kısa vadeli hafızayı güçlendirir ve daha uzun sürelerde daha yoğun konsantreye sahip olmanızı sağlar!

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla4

5) Günlük hedeflerinizi belirleyin.
Araştırmalara göre somut hedefler belirlemiş kişilerin daha büyük bir özgüvene ve daha kararlı bir kontrol mekanizmasına sahip oldukları gözlenmiştir. Küçük küçük hazırladığınız to do listler gün boyu zaman planlamanızı yapmakta en büyük yol göstericiniz olacaktır.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla5

6) Çalışma alanınızı temiz tutun.
Çalışma alanınızın ne durumda olduğu konsantrasyon yeteneğinizi siz farkında olmasanız da büyük ölçüde etkiliyor. Dağınıklık, yapmak istediğiniz işten dikkatinizi uzaklaştıran en büyük etkendir. Konsantrasyona bağlı gerçekleşen tüm yığılma problemlerinin kökü çalışma alanınızın ne halde olduğuyla ilgilidir. Aslan yatağından belli olur diye boşuna dememişler!

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla6

7) Sabah toplantılarınızın kontrolünüzden çıkmasına izin vermeyin.
Sabahın ilk saatlerine toplantı koymak doğru bir davranış olabilir. Zihinleri yorulmamış insanların bir araya gelmesi her zaman daha canlı fikirler çıkaracaktır ancak nasıl olsa sabahın ilk saatleri diyerek tüm bir gününüzün toplantıyla geçmesine izin vermeyin. Sabah programlarınızın zaman kontrolünü sağlamak günün daha verimli işlemesini sağlayacaktır.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla7

8) Oradan oraya koşturmayın!
Multi-tasking kişilikler yani yani çok fazla görevi olan insanlar her zaman bir adım öne çıkmış olabilirler ancak araştırmalara göre multi-tasking kişiler verimliliklerini ve performanslarını olduğundan daha düşük seviyede sergiliyorlar. Beyninizin bir seferde maksimum iki işe birden odaklanabileceğini unutmayın ve oradan oraya savrularak başarı kapasitenizi düşürmeyin.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla8

9) Reddetmeyi bilin, hayır deyin!
“Hayır”, değerli sabahlarınızı koruyabilecek en güçlü kelimedir. Hayır diyebilen ve nazikçe reddetmeyi öğrenen insanların daha az zorlukla karşı karşıya kaldığı ve daha az stresli bir hayata sahip oldukları gözlemlenmiştir. Hayır kelimesini kullanmayı rutininiz haline getirmek, ruh halinizi rahatlatacağı gibi verimliliğinizi de arttıracaktır.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla9

10) Hepsini bir araya getirin!

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla10

 


DAHA PLANLI VE VERİMLİ YAŞAMANIZI SAĞLAYACAK 7 HARİKA UYGULAMA

Yaşamlarımız gün geçtikçe dijitale taşınıyor. Gün geçtikçe pratikleşiyoruz. Çalışma, planlama, programlama ve verim artırma üzerine de iyi uygulamalar yazılıyor, yüz binler tarafından indirilip kullanılıyor. Bugün bir patron tatilini yaparken şirketin tüm işleyişini bir akıllı telefon ekranından takip edip gerektiği yerde de müdahelede bulunabiliyor. Hal böyleyken biz de bir gencin yaşamını daha planlı ve verimli hale getirebilecek uygulamaları sizler için araştırdık.

1) Evernote
Not almayı seven, gerekli gören insanların büyük bir aşkla kullandığı uygulama bugün iş dünyasının vazgeçilmezleri arasında. Evernote bir not alma uygulaması. Ancak basit bir not alma uygulamasından çok daha fazlasını veriyor. Kullanıcıların notunu bulutta saklayan Evernote, bu sayede akıllı telefonunuzda aldığını notlara tablet veya bilgisayardan da ulaşmanızı sağlıyor. Evernote’un dikkat çeken diğer özelliklerinden bir diğeri de notlara ses dosyası, video veya fotoğraf ekleyebilmeniz. Uygulama tamamen ücretsiz! Mutlaka deneyin.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla11

 

2) Pocket
İnternette sörf yapıyorsunuz. Muhteşem bir içeriğe rastladınız. Bunu mutlaka okumalıyım diyorsunuz fakat o an hiç mi hiç vaktiniz yok. Uygulamanın Chrome eklentisi sayesinde içeriğin sayfasındayken tarayıcınızın sağ üstünde bulunan Pocket ikonuna tıklıyorsunuz ve içerik telefonunuza iniyor. Vapurdayken, otobüsteyken ya da trafikte içeriğinizi  dilediğiniz zaman telefonunuzdan görüntüleyebiliyorsunuz. İnternetteki hiçbir içeriği kaçırmamak için iyi bir fikirle tasarlanmış olan Pocket, kullanıcıların beğendiği linkleri tek dokunuşla bir listeye gönderiyor. Unutmak istemediğiniz bu listeye ise hem akıllı cihazlardan hem de bilgisayardan ulaşılabiliyor. Yine tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı şiddetle öneriyoruz.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla12

3) Trello
Trello, basit ama etkili bir çalışma ve organizasyon ortamı isteyen ekip liderleri ve çalışma arkadaşları için hazırlanmış iş takip ve yönetim uygulamasıdır. Bir proje oluşturuyorsunuz. Bu projeye uygulamayı kullanacak ilgili iş arkadaşlarınızı ekliyorsunuz. Yapılması gerekenlerin listelendiği sayfada hangi işten kim sorumlu ise bu görevi yerine getirdikten sonra sistem üzerinden işin ne şekilde sonuçlandığını ya da gidişatını belirtiyor. Yönetici ise tek ekran üzerinden işin durumunu ve anlık takibini yapabiliyor.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla13

4) Wunderlist
Wunderlist kişisel ya da profesyonel, aklınıza gelen tüm proje fikirlerini ve yapılacaklar listenizi kaydetmenize yarayan harika bir uygulama. Apple ve Android uygulamalarının yanı sıra Chrome eklentisiyle web üzerinden de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Belirli noktalarda Trello ile benzeşiyor olsa da Wunderlist’de kişisel kullanım daha ön planda.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla14

5) Forest
Diyelim ki dikkatiniz dağıldı ve acilen işinize odaklanmanız gerekiyor. Telefonunuzu da bir türlü elinizden bırakamıyorsunuz. Hemen telefonunuza Forest uygulamasını indirin. Uygulama içinde küçük ve sevimli bir fidan ekiyorsunuz. 30 dakika boyunca telefonunuzu kenara koyarak işinize odaklanırsanız güzel bir ağacınız oluyor. Eğer 30 dakika içinde uygulamayı terk ederseniz ağacınızı öldürmüş oluyorsunuz. Dikkatinizi ne kadar iyi toplayabiliyorsanız zamanla o kadar gür bir ormanınız oluyor.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla15

6) Coach.me
Coach.me hedeflerinize günlük alışkanlıklar ile ulaşmanızı sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir mobil uygulama. Uygulama sayesinde sizin ya da başka kullanıcıların oluşturduğu alışkanlıklara her gün check-in yapabilir, yaptığınız check-in’lere not ekleyebilir ve alışkanlıklarınızla ilgili sayısal ve görsel feedbackler alabilirsiniz. Kariyer yolunuzu belli veriler doğrultusunda şekillendirmek ya da yeni bir yetenek kazanma sürecinizi kontrol edebilmek için harika bir platform!

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla16

7) Genius Scan
Uygulama sayesinde bir dosyayı taramak için illaki ofiste olmanız gerekmiyor. Fotoğrafını çekerek taradığınız görüntüleri iki boyutlu olarak PDF veya JPEG formatında kaydedebiliyorsunuz.

daha-verimli-bir-gun-ufkunu-katla17

Daha Verimli Bir Gün İçin Bunları Yapın
  • Daha Verimli Bir Gün İçin Bunları Yapın
4.2

Özet

Hiçbir şeye yetişemediğimiz, günün 25 saat olmasını umduğumuz bu zorlu hayat mücadelesinde daha verimli olmak için edinmeniz gereken 10 alışkanlığı ve 7 uygulamayı derledik. İyi okumalar!

Sending
User Review
4 (1 vote)