Dünyanın En Tehlikeli Yerleri-2

16- Dudak Uçuklatan Tianmen Dağı Ulusal Parkı, Çin

Çin’deki Tianmen Dağı Milli Park içerisinde bulunuyor. Bu dağda bulunan 131 metre yüksekliğindeki Cennet Kapısı Deliği en çok ilgi gören yerler arasında. Dağa çıkmak için 7455 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun teleferiğine binmeniz gerekiyor. Teleferikle gitmek istemiyorsanız 11 kilometrelik yolu araç ile de gidebilirsiniz fakat yol 99 tane keskin viraj nedeniyle oldukça tehlikeli. 1432 metre rakımda, 60 metre uzunluğunda inşaa edilen cam tabanlı patika sayesinde doğayı net bir şekilde keşfedebiliyorsunuz. Tabi ki cam tabanlı patika sayesinde 1430 metre yükseklite, boşlukta duruyormuş hissi yaşamanız da ayrı bir güzelliği. Bildiğiniz gibi Çin, Türk vatandaşlardan vize istemekte. Uçuş mesafesi ise Pekin’e 14 saat 30 dakika. Pekin’den buraya ulaşmak ise karayolu veya iç hat uçuşlarıyla mümkün.

ufkunukatla_16

17- Hayalet Şehir Pripyat, Ukrayna

Ukrayna’nın Pripyat şehri, nüfusu 50.000′ in üzerinde olan bir şehirdi. 1986 Yılındaki Çernobil nükleer felaketinden sonra ise tamamen terk edildi. Yaklaşık 1000 yıl sonra tekrar yaşanabilecek radyasyon düzeyine erişebilecek olan şehir şu an kıyamet filmlerini andırıyor ve burada artık doğanın kanunları geçerli. Ukrayna’ya gidildiğinde özel izinlerle düzenlenen turlara katılma şansınız bulunuyor fakat sadece radyasyon seviyesinin düşük olduğu yerleri görebilme şansı buluyorsunuz. Artı olarak şehire radyasyon ölçen geiger cihazı olmadan girmek de yasak. Ukrayna’da yapılacak turistik geziler için 60 güne kadar vize almanıza gerek yok ve uçuş mesafesi Kiev’e 1 saat 30 dakika.

ufkunukatla_17

18- El Yapımı Çukur Mirny, Yakutistan, Rusya

Dünyanın en büyük ikinci insan yapımı çukuru olan Mirny, Sovyetler Birliği’nin elmas talebini karşılamak amacıyla Stalin tarafından inşaa ettirildi. Çukur derinleştikçe kazmak daha da zorlaştığı için maden terk edildi. Yaklaşık 525 metre derinliğinde ve 1.25 kilometre çapında olan çukurun üstünde uçuş yapmak yasak, zira birkaç helikopter çukur üstündeyken yer çekimine maruz kalıp düşmüş. Bu çukur insanoğlunun doğanın dengesiyle nasıl oynayabileceğinin bir kanıtı niteliğinde. Rusya’ya 30 güne kadar vizeye gerek yok, uçuş mesafesi ise Yakutistan’ın başkentine 10 saat.

ufkunukatla_18

19- Terkedilmiş El Hotel del Salto, Kolombiya

1928 yılında açılan ve genelde zengin turistleri ağırlayan El Hotel del Salto, Kolombiya’da Tequendama Şelalesi’nin kenarında bulunuyor. Şelalenin kirlenmesi sebebiyle turistlerin ilgisi sona erdi ve otel kapatıldı fakat görüntüsüyle hala büyülüyor. Hem doğası, hem terk edilmiş olmasının cazibesi gidilip görülmesi gereken yerler sıralarında üstlerde yer almasını sağlıyor. Kolombiya’nın tehlikeli yaşantısında ve güzel doğasıyla iç içe bir tatil gerçekten harika olabilirdi. Kapatılmasaydı burada kalmak için dönem şartlarına göre güzel bir para vermeniz gerekse de, değeceğine eminim. Kolombiya’ya gitmek için vizeye gerek yok, uçuş mesafesi ise İspanya/Madrid aktarmalı 15 saat.

ufkunukatla_19

20- Dünyanın En Tehlikeli Salıncağı, Ambato, Ekvador

Ekvador’un Ambato şehrinde bulunan ağaç evde, deniz seviyesinden 2600 metre yüksekte eşsiz bir salıncak hizmeti verilmekte. Tabi ki bu salıncağa binmek biraz cesaret istiyor çünkü göründüğü üzere herhangi bir güvenlik önlemi yok ve incecik demir bara bağlanmış ipler pek de güvenli durmuyor. İçinizde bu hizmetten yararlanmak isteyenlere saygı duymakla birlikte tavsiye etmiyoruz:) Yine de dünyanın en güzel manzaralarından biri olan Tungurahua Volkanı’na karşı salıncağa binme keyfinin ilgi çekici olduğu aşikar. Ekvador’a gitmek için vizeye gerek duyulmuyor, uçuş mesafesi ise başkent Quito’ya 15 saat.

ufkunukatla_20

21- Korkutucu İç Mimarisiyle San Francisco Kilisesi, Peru

Peru’nun başkenti Lima’da bulunan San Francisco Kilisesi’nin bodrumundaki bu odada uyluk kemikleri ve kafataslarıyla oluşturulmuş dairesel bir yapı yer alıyor. Bu mekan turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Bunun gibi insan kemiklerinden oluşan yapılar dünyamızda bolca bulunsa da San Francisco Kilisesi, bu tip yapıların en meşhuru diyebiliriz. Peru, ziyaretçilerinden vize istemiyor ve uçuş mesafesi başkent Lima’ya Paris aktarmalı olarak 16 saat.

ufkunukatla_21

22- Ters Kuyu Quinta da Regaleira, Portekiz

Quinta da Regaleira, Sintra, Portekiz’de bulunan 27 metre derinliğinde bir kuyu. (Aslında ters bir kule) Seçtiğiniz yöne göre toprağın derinliklerine veya ışığın büyüsüne seyahate çıkabilirsiniz. 27 metre derinliğe kadar inen bu muhteşem yapının en dibine inmek sizi belki korkutabilir fakat gerçekten değeceğine eminim. Sadece bu ters kule değil, bölgede bazı şapaller ve tarihi saraylar da bulunmakta. Portekiz’e gitmek için vize almanız gerekiyor. Uçuş mesafesi ise başkent Lizbon’a 5 saat.

ufkunukatla_22

23- Asma Köprüde Manzara Keyfi, Ai-Petry Dağı, Kırım

Ai-Petry Dağı, Kırım, Ukrayna’da (şimdilerde Rusya) bulunan muhteşem bir dağ ve bu dağın uç noktalarında, birbirlerine bağlanmış asma köprüler üstünde Kırım’ın gece/gündüz manzarasını izlemek oldukça büyük bir keyif, aynı zamanda cesaret isteyen bir deneyim. Bu dönemlerde gidilmesi biraz tehlikeli olsa da, karışıklıkların sona ermesinin ardından Kırım’a uçak bileti alıp, bu muhteşem Kırım manzarasını Ai-Petry Dağı’nın eteklerinden izlemeniz gerçekten harika olacaktır. Şu an için vize işlemleri konusunda net bir bilgi olmasa da, ilerleyen günlerde karışıklıkların düzelmesini umuyoruz. Uçuş mesafesi Kırım’ın başkenti Simferopol’e 1 saat 40 dakika.

ufkunukatla_23

24- Taihang Dağı Bitmeyen Spiral Merdiveni, Çin 

Çin’in, Taihang Dağları’nda bulunan bu spiral merdiven, insanların daha kolay bir şekilde dağın tepesine çıkması için inşa edilmiş. Bu spiral merdivenle dağın zirvesine çıkmak istiyorsanız, kesinlikle yükseklik korkunuzun olmaması gerekiyor. 92 metre yüksekliğinde ve yukarı çıkarken rüzgarın yüzünüze sert bir şekilde vurduğu, kuşların uçarak yanınızdan geçtiği, basamakların gıcırdadığı korkutucu bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bu merdiven bir harika.

ufkunukatla_24

25- Diken Üstünde Bir Hayat İçin Aogashima Adası, Japonya

Japonya’nın Başkenti Tokyo’nun açıklarında bulunan volkanik ada Aogashima, görüntüsüyle gerçekten büyülüyor. Harikalar diyarı diyebileceğimiz bu ada hayallerinizin yaşam alanı olabilir fakat uzun süredir aktif olmayan volkanın faaliyete geçmesi her zaman muhtemel. Buraya gitmeniz, görmeniz, hayal dünyanızı geliştirebilir fakat dediğim gibi ‘her şey zaten beni buluyor’ diyorsanız, volkanın faaliyete geçebilme tehlikesini göz önünde bulundurun derim. Türk vatandaşlarından 3 aya kadar turistik geziler için vize istemeyen Japonya’nın başkenti Tokyo’ya uçuş mesafesi ise 11 saat.

ufkunukatla_25

26- Mola Verilmemesi Gereken Yarım Kubbe Dağı, Yosemite Ulusal Parkı, ABD

Yosemite Ulusal Parkı California’daki Sierra Nevada’da bulunuyor. Bu park her yıl 3.5 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. 1983 yılından beri UNESCO Dünya Mirası’na dahil olan ulusal park, granit kayalıklar, şelaleler, berrak akar sular ve dev sekoya ağaçlarıyla bezeli. Halen parkın %95’inde vahşi yaşam devam ediyor. Fotoğrafta gördüğünüz yer ise, Yosemite Ulusal Parkı içerisinde bulunan Yarım Kubbe Dağı. Bu antik granit kubbe 1432 metre yüksekliğe ulaşıyor ve buraya tırmanmak ve manzaranın tadını çıkarmak için oldukça büyük bir cesaret gerekiyor. ABD, Türk vatandaşlarından vize istiyor ve San Francisco’ya uçuş mesafesi 14 saat. San Francisco’dan da Yosemite Ulusal Parkı’na 3.5 saatlik bir kara yolu yolculuğu yapmanız gerekiyor.

ufkunukatla_26

27- Aşağıya Bakmayın, Burası Pulpit Kayalıkları, Norveç

Norveç, Preikestolen’de bulunan ve yaklaşık 10 bin yıllık olan Pulpit Kayalıkları her sene cesur ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Yaklaşık 604 metre yükseklikteki bu sarp kayalıklar her yıl binlerce insana farklı bir deneyim yaşatıyor. Bazı ziyaretçiler eşsiz güzellikteki manzarayı izlerken, en cesur olanları ise kayalıkların en uç noktasına oturarak hatıra fotoğrafları çektiriyor. Kayalıklarda şimdiye kadar herhangi bir kaza meydana gelmedi fakat bu kazaların hiç olmayacağı anlamına gelmiyor. Norveç’e giden Türk vatandaşlarının vize alması gerekiyor ve uçuş mesafesi ise başkent Oslo’ya 3.5 saat.

ufkunukatla_27

28- Sınırın Bahtsız Şehri Kapalı Maraş, Kıbrıs

Bir zamanlar Kapalı Maraş yani Varosha, zengin turistlerin bir numaralı tatil mekanıydı. Birçok ünlü yıldız yaz tatillerini burada geçirirdi. Marliyn Monroe’dan, Sophia Loren’e, adını sayamadığımız birçok ünlü yıldızın uğrak mekanı, ikinci Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Yapılan anlaşmalar sonrasında bölge yerleşime kapatıldı. 1974 yılı öncesinde Akdeniz’in en ünlü tatil mekanı olan Maraş, bu tarihten sonra hayalet bir şehre dönüştü ve Kıbrıs’ı ikiye ayıran yeşil hat tampon bölgesi içerisinde kaldı. Bu bölge BM askerleri haricinde tüm sivil halka kapatılmıştır. Yani buraya gidip gezmek şu aşamada imkansız.

ufkunukatla_28

29- Ölüm Yolu, Bolivya

Bolivya’da bulunan ve başkent La Paz’dan Coroico’ya giden 56 kilometre uzunluğundaki bu yol, birçok kazaya ve ölüme sahne olduğundan dolayı, ‘death road’ yani ölüm yolu olarak adlandırılmıştır. Alternatif bir yolun bulunmaması ve yolun çift yönlü olması tehlikeyi ikiye katlıyor. Zaman içinde maceracı turistler, sırf adrenalin olsun diye bu yolu kullanmaya başlayınca Bolivyalı yetkililer bu yol için herhangi bir önlem almamış, aksine bu durum yetkililerin işlerine gelmiş ve bölgenin turizm potansiyelini artırmış. Harika bir doğada, tehlikeli bir yolculuk yapmak isteyenler için ise kesinlikle alternatifi yok. Bolivya’ya gitmek için vizeye gerek yok ve başkent La Paz’a gitmek için öncelikle İstanbul’dan Sao Paulo’ya, oradan kara yoluyla Kuzey Arjantin’deki Salta’ya, sonrasında otobüsle Şili’nin San Pedro de Atacama Kasabası’na, oradan da araç kiralayarak Bolivya’ya geçebilirsiniz. Bu yolculuk sırasında İguazu Şelaleleri’ni de görme şansınız olacaktır.

ufkunukatla_29

30- Kelimelerin Kifayetsiz Olduğu Ülke; Kuzey Kore 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, bildiğimiz Kuzey Kore. Gezegenimizin en marjinal ülkelerinden, içe kapanıklıkta bir numara. Kim Jong-il ölümünden sonra ülkeyi oğlu Kim Jong-un’a bıraktı dersek yalan konuşmuş olmayız. Çok ses getiren idam kararlarına imza atan bir lidere sahip olan Kore’ye, sadece devlet turlarıyla 2000 yabancı gidiyor ve yabancıların yolda yürümeleri dahi yasak. Sizi Kore’ye götüren aracı firmanın plan yapıp sizi gezdirmesi gibi bir durum söz konusu dahi değil. Başınızda her zaman devlet görevlileri oluyor ve plan her zaman değişebiliyor. Görevliler sizi sabah otelden alıp istedikleri yerlere götürüyorlar, akşam da geri getirdikten sonra ertesi sabah gelip sizi alana kadar otel hapsi mevcut. Dışarıya çıkmak kesinlikle ve kesinlikle yasak. Heyecan arayanlar için birebir fakat gitmek çok mu çok zor. Bu ülkeye gitmek için öncelikle Pekin’e gitmeniz gerekiyor. Pekin’den de Kuzey Kore’ye geçmeniz mümkün. Vize koşullarını yazmaya gerek olduğunu sanmamakla birlikte, şimdiye kadar yapabileceğiniz en farklı deneyim olacağını garanti edebilirim.

ufkunukatla_30

Kaynak için bakınız

Dünyanın En Tehlikeli Yerleri-2
  • Dünyanın En Tehlikeli Yerleri-2

Özet

Bu haberde göreceğiniz yerlerin her biri dünyanın farklı bir köşesinde, farklı farklı nedenlerle tehlikeler barındırıyor. Bazılarının fotoğrafına bakmak bile insanın adrenalin seviyesini yükseltiyor. Bazı yerlerde ise hiçbir uyarıcı bilgi yok, atıl kalmış bölgeler ve atıl kalmaya devam edecek gibi duruyorlar. Standart yaşamayı seven, heyecan istemeyen insanların gidemeyeceği, gitmeye cesaret edemeyeceği ya da gitse bile yapamayacağı şeyleri barındıran bu liste, sizlere alternatif tatil olanakları sunmasının yanı sıra, dünyamızın bazı gerçeklerini de gözler önüne seriyor.

Sending
User Review
0 (0 votes)