En Kullanışlı Google Chrome Eklentileri

Google Chrome, internet hayatımızı kolaylaştıran en kullanışlı aygıtlardan biri. Google’ın her geçen gün güncellediği ve geliştirdiği bu internet tarayıcısında artık hayatınız eklentilerle daha kolay. Sizler için hayat kurtaran en kullanışlı eklentileri derledik.

adblock-chrome-ufkunu-katla

Adblock Plus: Tüm reklamları engelle! İsim benzeri AdBlock ile benzer hizmetler sunan Adblock Plus, Google Chrome için çıkan orjinal eklentidir. Bu eklenti Facebook ve YouTube reklamlarından banner reklarmlarına kadar her çeşit reklam türünü başarılı bir şekilde filtreleyebiliyor. Uygulamanın içinde bulunun ak liste sayesinde de destek vermek istediğiniz web sayfalarında reklamların açık kalmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylece reklamını hakkeden siteleri ödüllendirirken gereksiz reklamlardan kurtulabiliyorsunuz.

lastpass-ufkunu-katla

Last Pass : Şifre yönetimi uygulaması LastPass’in Google Chrome eklentisi, kullanmış olduğunuz hizmeti web üzerinden kolaylaştırıyor. LastPass hesabının zorunlu olduğu bu eklenti sayesinde isim ve şifre gerektiren web sayfalarında profilinizle giriş yapmak bir tık ile gerçekleşebiliyor. Yine tarayıcının üstünde yer alacak olan LastPass logosu sayesinde hesabınızla ilgili ayarları gerçekleştirebilir veya resmi web sayfasına ulaşabilirsiniz.

panic-button-ufkunu-katla

Panic Button : Patronunuz veya aileniz odaya girdiğinde acilen kapatılması gerekilen sekmeleriniz oluyor mu? Direkt karanlık senaryoları kafanızda canlandırmadan evde bulunan arkadaşınıza sürpriz bir hediye almak istediğinizde ve gözetlenmek istemiyorsanız Panic Button aradığınız çözüm yolunu sunuyor. Bu eklenti ile tek bir tıklama sayesinde gezmiş olduğunu sayfaları saklayıp kaydedebiliyorsunuz. İşin en güzel tarafı da saklamış olduğunuz içeriği şifreyle koruyor olabilmeniz. Dolayısıyla sizden başka kimse kaldığınız yerden devam edemeyecek.

stayfocusd-ufkunu-katla

Stay Focusd : Dikkatinizi toparlamakta güçlük çekiyorsanız, konsantrasyon ve odaklanma sorunlarınızın olduğunu düşünüyorsanız StayFocusd isimli bu eklenti size yardımcı olacaktır. Vermiş olduğunuz belli bir zaman dilimi boyunca belli başlı sitelerde gezip tekrar işinize dönmenizi sağlayan eklenti sayesinde hem kendinizi aşırı frenlememiş oluyorsunuz hem de işinize devam ediyorsunuz. Zaman limitini ihlal etmeniz durumunda eklenti giriş yapmanızı engelliyor.

turn-of-the-lights-ufkunu-katla

Turn Off the Lights : Video izlerken arka plan ışıklarından rahatsız olmak istemeyenler için düşünülmüş bir eklenti arıyorsanız Turn Off the Lights bu işlevi güzel bir şekilde yerine getiriyor. İzlediğiniz videonun haricinde yer alan her unsura karanlık bir gölge katan bu eklenti sayesinde internet üzerinden dizi izliyorsanız, veya stream yayın yapan her hangi bir kanalın ekran karartma özelliği yoksa Turn Off the Lights ciddi bir önem kazanıyor.

disconnect-ufkunu-katla

Disconnect : Popular Science dergisi tarafından yılın en iyi 100 yeniliği listesine sokulan Disconnect, bu ünvana yakışır bir eklenti. Sizi takip ettiğini düşündüğünüz kişilere karşı verilerinizi saklayan eklenti Wi-Fi ve geniş bant seçeneklerine göre farklı optimizasyon imkanları da sunuyor. Çalıntı çerezlerle hesaplara giriş yapabilecek insanlara karşı ciddi bir koruma kalkanı olan Disconnect, bunu yaparken sizden şifre de talep etmiyor. Sahip olduğu tüm seçeneklerle web sayfaların %27 daha hızlı yüklenmesini sağladığı düşünülecek olursa Disconnect gerçekten Google Chrome kullanıcıları için kaçırılmayacak bir eklenti.

Bu faydalı içeriği hazırlarken buradan da yardım aldık.

ghostery-ufkunu-katla

Ghostery : Ghostery eklentisinin temel amacı, sizi takip eden çerezlerin önünü kesmek. Plug-in sağlayan web sayfalarına karşı da kalkan oluşturan eklenti, izin yetkisini size bırakıyor. Dolayısıyla ne kadar bilgi paylaşmak istediğinize siz karar veriyorsunuz. Her takipçinin gizlilik bildirgesine göz atan eklenti size buna göre farklı opsiyonlar da sunabiliyor. Standart web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında işe yarayan uygulama kısa sürede popüler oldu ve mobil tarayıcılarını da Android ve iOS mağazalarına sundu.

evernote-ufkunu-katla

Evernote Clearly : Evernote’u bilmeyen yoktur herhalde. Evernote, kolay ve basit not alma uygulamasıdır. Sadece not uygulaması ile yetinmeyen şirket Google Chrome’da okuma işlevini daha da kolay hale getirmek için, Clearly adında bir eklenti de geliştirdi. Eklentiyle, blogları, yazıları ve web sayfalarını net ve okuması kolay hale getirirken, istediğiniz her yerde okumak için Evernote hesabınıza da kaydetmenizi sağlıyor.

gifit-ufkunu-katla
Gifit : Kimisi komik, kimisi hüzünlü, kimisi de düşündürücü gifleri seviyorsunuzdur mutlaka. GIFit! sayesinde artık sevdiğiniz videolardan istediğiniz kısımları ya da tam videoyu gif yapma zamanı.

lightshot-ufkunu-katla
Lightshot Ekran Görüntüsü Alma : Her ne kadar bilgisayar uygulaması olsa da, Chrome eklentisi de bulunan bu araç, ekran görüntüsü alma olayını oldukça kolay ve kullanışlı kılıyor.

pushbullet-ufkunu-katla
Pushbullet : Mobil cihazlarınıza gelen bildirimleri (Android) bilgisayar üzerinden kontrol etmemizi sağlayan bu eklenti sayesinde, mesajlaşma, sosyal ağ ve benzeri olan tüm uygulamalardan aldığınız bildirimleri anlık olarak tarayıcıya yansıtır ve izin verdiğiniz takdirde de cevaplayabilirsiniz.Bu eklentiyi kullanabilmek için mobil cihazınıza da uygulamayı kurmak zorundasınız.

view-background-image-ufkunu-katla

View Background Image: Web sitelerinde, sosyal ağlarda hoşuna giden arka plan resimlerini bilgisayarınıza indirmenin en kolay yolu View Background Image. Sağ tuşa tıklayın ve arka plan resmini görüntüle seçeneği ile resmi bilgisayarınıza kaydedin.

Yukarıda bulunan tüm eklentileri chrome web mağazasından indirmeniz mümkün. Bu makalemize aşağıdan oy vererek bizi onurlandırabilirsiniz, yorum yazarak ise şımartabilirsiniz.

Mutlaka Bakın Dediklerimiz