En Uzun Ömürlü Hayvanlar

İnsan türü olarak ne yazık ki ömrümüz çok uzun değil. Modern tıp ve modern yaşam sayesinde yaşam süresi çok uzadı. Diğer taraftan da modern yaşamın getirileri kadar götürüleri de var ve bu yüzden de çevresel faktörler, hava kirliliği, yiyeceklerdeki katkı maddeleri, monoton yaşam, radyasyon gibi nedenlerle kanser gibi hastalıklar da hızla yayılıyor. Her ne olursa olsun, insanların yaşamı 1000 yıl olsa da insanların daha fazlasını isteyeceğine de şüphe yok. İnsan yaşamının süresiyle kıyaslayınca bir gün yaşayan canlı türleri bile olduğunu hatırlayıp derin bir oh çeksek de bazı canlıların yaşam sürelerine de imrenmemek elde değil. İşte o canlı türlerini derledik. Sizin de aklınıza gelen ve eklemek istediğiniz bir şey olursa yorumlara eklemekten çekinmeyin lütfen.

Kaba Göz Kaya Balığı

en-uzun-yaşayan-hayvan-kabagöz-ufkunu-katla
Bir tür kayabalığı olan “Kaba Göz” maksimum 97 cm boyuna erişebilen bir balık türü. Ancak bu boyuyla beraber en uzun yaşayan hayvanlardan biri olma özelliğine sahip. Balığın ömrü, en fazla yaşayan deniz canlılarından biri olmaya yetecek kadar uzun. Tam 200 yıl yaşayabilen ve özellikle Pasifik Okyanusunda yaşayan Kaba Göz Kaya Balığına bu ismi veren şey ise gözlerinin altında 10 taneye kadar çıkabilen dikenimsi kılçık barındırması. Genellikle pembe, taba, kahverengimsi renklerde bulunan balığın üzerinde de genellikle düzensiz şekilde kahverengi lekeler bulunabiliyor. Balığın uzun ömrünün sırrı mıdır bilinmez ama balık genellikle karides, yengeç ve diğer balıklarla besleniyor.

Kızıl Deniz Kestanesi

kızıl-deniz-kestanesi-uzun-ömürlü-hayvan-ufkunu-katla
Kızıl Deniz Kestanesinin adı, renginden geliyor. Her ne kadar adı söylenirken “kızıl deniz” akla gelse de, bu deniz kestanesi Alaska ile Kaliforniya arasında Pasifik Okyanusunun sığ sularında yaşıyor. Genellikle yoğun ve şiddetli dalgaların kayalık alanlara sürüklemesi sonucu bu bölgelerde bulunan deniz yıldızının vücudu tamamen sert dikenlerle kaplı ve bu dikenlerin boyu 8 cm kadar uzun olabiliyor. Çeşitli yosun türleri ile beslenen kızıl deniz kestanesinin bütün türleri çok uzun yaşamıyor. Çoğu kızıl deniz kestanesi 30 yıldan biraz uzun yaşarken bilim insanlarının tespit ettiğine göre bazı türler 200 yaşını geçebiliyor.

Grönland Balinası

gronland-balinası-uzun-ömürlü-hayvan-ufkunu-katla
Grönland Balinası, sırt yüzgeci bulunmayan koyu renkli bir balina türü olarak denizlerde yüzüyor. Mavi balinalar arasında boyu en büyük ikinci tür olan Grönland Balinası tıpkı diğer balina türleri gibi ortalama 60 ila 70 yaşıyor. Listemize girebilmek için 60 – 70 yıl gibi bir yaşam süresinin yetmeyeceğini tahmin ediyorsunuz. Bu balinaları listemize sokan şey ise, son yıllarda bilim insanları tarafından bulunan bazı Grönland Balinaları. Bulunan dört Grönland Balinasının 100 yaşını geçkin oldukları tespit edilmiş. Ve hatta bulunan bir balinanın tam 211 yaşında olduğu hesaplanmış! İşte bu türün içindeki bu aşırı örnekler sayesinde Grönland Balinası da listemizde yer buldu.

Kısa Tırmık Kaya Balığı

kısa-tarak-uzun-ömürlü-hayvan-ufkunu-katla
Kısa Tırmık Kaya Balığı, açık denizlerde yaşayan bir Pasifik Okyanusu balığı türü. Bir metreyi aşan boyu ve 20 kiloyu aşan ağırlığıyla bu balığın türünün tehlikeye girmesi üzerine balığın avlanmasına 1991 yılından beri sınırlamalar getiriliyor. 2007 yılında ağlara takılan 112 cm boyundaki bir kısa tırmık kaya balığı türünün yaklaşık 90 ila 115 yaş arasında olduğu tahmin ediliyor. 2013 yılında yakalanan bir balığın yaşının 200’ü geçtiği iddia edilmiş olsa da daha sonra bu ölçümlerin hatalı olduğu ve 50 ile 175 yaş aralığında olabileceği ifade edilmiş.

Tatlı Su İnci Midyesi

tatlisu-inci-midyesi-uzun-ömürlü-hayvan-ufkunu-katla
Tatlı su inci midyesi, suda yaşayan çift kabuklu bir yumuşakçadır ve sualtı biyologları tarafından türü tükenme tehlikesi altındaki türler arasında olduğu kabul ediliyor. Tatlı su inci midyeleri şiddetli akıntıların bulunduğu nehirlerde yaşıyor ve yeni çevre ve iklimlere adapte olabiliyorlar. Genç midyelerin büyüyebilmesi için temiz kum ve çakıl olan bir ortam gerekiyor. Bu temiz kum ve çakılların bulunduğu ortam oksijen ve besin açısından olmazsa olmaz bir gereklilik. Çeşitli nedenlerle bu omurgasızın türü tehlike altında olsa da, en fazla yaşayan hayvanlardan biri olduğu gerçeği değişmiyor. Tatlı su inci midyelerine dair bilinen en yaşlı örnek, Estonya’da 1993 yılında yakalanmış ve tam 134 yaşında olduğu tespit edilmiş.

Siğilli Oreo

warty-oreo-uzun-ömürlü-hayvan-ufkunu-katla

Siğilli Oreo, güney okyanuslarında 300 ila 1600 metre derinlikte yaşayan bir okyanus balığı türüdür. Boyu 42 cm kadar uzayabilir. Büyük sürüler halinde yaşayan balıklar, genellikle diğer balıklarla ve karidesle beslenirler. Siğilli Oreo’nun yumurta ve larvaları genellikle deniz yüzeyinde veya deniz yüzeyine yakın yerlerde bulunur. Tür olarak genelde çok uzun yaşayan bu hayvanlar 210 yaşına kadar hayatlarına devam edebilirler.

Kaplumbağa

tosbağa-kaplumbağa-uzun-ömürlü-hayvan-ufkunu-katla
Kaplumbağa (ya da dilerseniz tosbağa) karada yaşayan bir hayvan olarak uzun yaşam süreleri ile bilinir. Ortalama boyutlardaki bir kaplumbağa yaşadığı ortama ve sağlık durumuna göre yaklaşık olarak 100 yıl yaşar. Kayıtlara göre, Hindistan’da bir hayvanat bahçesinde yaşayan Adwaita isimli bir dev kaplumbağa 250 yaşına kadar hayatta kalmıştır. Timothy isimli bir başka kaplumbağa ise Yunanistan’da ölmeden önce 160 yaşını gördüğü gibi Harriet isimli bir Galapagos kaplumbağası ise 2006 yılında öldüğünde 175 yaşındaydı. Jonathan isimli bir dev Şanseller kaplumbağası Saint Helena adasında 182 yaşında hayatına devam etmektedir.

Okyanus Tarağı

okyanus-taragi-uzun-ömürlü-hayvan-ufkunu-katla
Midye benzeri bir canlı olan deniz tarağının okyanuslarda yaşayan bir türü olan okyanus tarağı, esas olarak İskoç sahillerinde sıklıkla bulunur. Çok fazla hareket etmeyen, bunun yerine kendini kum ya da çamurun içerisine gömen bu yumuşakçalar, gömülü oldukları yerde çok uzun zaman yaşayabilirler. Gömülü oldukları yerden çıkmaya gerek duymadan, küçük tüp veya boruyu andırır uzantılarını yüzeye uzatarak besin ve oksijen ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Okyanus tarakları 400 yıl kadar yaşayabilirler. Bu uzun yaşam sürelerine uygun şekilde gerçekten çok yavaş büyürler. Bu nedenle de bir kez popülasyonu azaldığı zaman bunun düzelmesini sağlamak çok uzun zaman almaktadır.

Antartika Süngeri

antartika-sungeri-uzun-ömürlü-hayvan-ufkunu-katla
Adının da belirttiği üzere Antartika’da bulunan bu sünger türü, çok düşük sıcaklıkların hakim olduğu sularda yaşamaktadır. Bu düşük sıcaklıkların da bir getirisi olarak gerçekten çok ama çok düşük bir hızla büyümektedir. Hareket kabiliyeti ve kabuğu olmayan bu canlı türünün bitkiye benzer görüntüsü onu avcılardan korumaktadır. Antartika süngerinin gerçekten uzun yaşam süresi aslında normal bir sünger türü ile kıyaslandığında çok yavaş çekimde yaşıyor gibi olmasından kaynaklanmaktadır. Bugüne kadar bulunmuş en yaşlı türün 1550 yaşında olduğu tespit edilmiştir.

Denizanası

denizanasi-uzun-ömürlü-hayvan-ufkunu-katla
Deniz anaları, denizde serbestçe yüzen deniz hayvanlarıdır. Jelimsi görüntüleri ve şapkayı andırır tepe kısımlarından aşağı süzülen dokunaçları ile yüzücülerin korkulu rüyasıdır. Genellikle avlarını dokunaçlarındaki kimyasallarla sersemleterek yakalayan deniz anaları dünyadaki bütün okyanuslarda ve denizlerin hemen hepsinde bulunan ve 500 milyon yıldır yaşayan bir canlı türü. Bu canlı türünü listemizin başına taşıyan ise Turritopsis dohrnii türü. Bu tür sizce kaç yıl yaşıyor? 1000 yıl? Hayır! 5000 yıl? Hayır! 10.000 yıl? 100.000 yıl? 250.000 yıl? Hiç biri değil. Çünkü bu tür teorik olarak “ölümsüz”. Bu nedenle de “ölümsüz denizanası” olarak biliniyor. Normalde canlı türleri, çocukluk döneminden erişkinlik dönemine geçer ve en son olarak hücre yenilenmesinin yavaşladığı bir yaşlılık dönemine girerek nihayetinde ölür. Bu canlı türü ise, istediği zaman çocukluk dönemine geçebiliyor. Ölümsüzlüğü de buradan geliyor. Hastalandığında, yaşlandığında veya çevresel strese maruz kaldığında kendini bu dönme çevirerek yaşam döngüsünü baştan başlatıyor. Bu canlı türünün yaşam döngüsü sürekli değiştiği için yaşı tespit edilemiyor.

Siz de aklınıza gelen farklı örnekleri yorumlar kısmından ekleyebilirsiniz.

Teşekkürler biliste.com.

 

En Uzun Ömürlü Hayvanlar
  • En Uzun Ömürlü Hayvanlar
3.8

Özet

İnsan yaşamının süresiyle kıyaslayınca bir gün yaşayan canlı türleri bile olduğunu hatırlayıp derin bir oh çeksek de bazı canlıların yaşam sürelerine de imrenmemek elde değil. İşte o canlı türlerini derledik.

Sending
User Review
0 (0 votes)