Facebook’un Bilinmeyen 9 Özelliği

Facebook yakaladığı muhteşem çıkışıyla, sosyal ağ pazarını tekeline aldı. Tek başına dünyadaki web trafiğinin dörtte birini oluşturan Facebook, şu an yaklaşık 600 milyon kullanıcıya sahip. Ancak bu kullanıcıların çoğu Facebook’ta hep aynı şeyleri yapıyor ve hiçbir zaman farklı şeyler keşfetme gereği duymuyor. Oysa ki Facebook’ta birçok bilinmeyen oldukça yararlı gizli özellik var. Sizler için hazırladığımız bu yazı sayesinde, çoğu Facebook kullanıcısının aksine bu özellikleri keşfederek, Facebook’u daha iyi ve daha eğlenceli hale getirebileceksiniz.

1 – Mesaj Kısmındaki “5dk Önce Aktifti” Gibi Detaydan Kurtulma

Belki de en fazla canınızı sıkan detay budur. Çünkü gerek Messenger’a gerek Facebook uygulamasına girdiğiniz anda kişilere “online” olarak göründüğünüz ve çıktığınız anda dakika dakika yeni online olduğunuz görüldüğü için sizi net bir şekilde darlayanlar çıkacaktır. Ya da “görmedim, uyuyordum” gibi bahaneler uydurduğunuzda ise “Sallama, 3dk önce aktif olmuşsun” gibi cevabı yapıştırırlar bir de pişkin pişkin.

Bunun için net bir yöntem de yok aslında. Ama kökten çözüm olarak Facebook ve Messenger uygulamalarını telefonunuzdan kaldırırsanız ve tarayıcı üzerinden Facebook’a girerseniz bu sorundan da kurtulmuş olacaksınız. Aynı zamanda bildirim de gelmeyeceği için sorun kalmayacak. Hatta ekstra bilgi olarak Facebook ve Messenger’ın telefonunuzda kasmalara neden olan yegane uygulamalardan olması kaldırdığınızda anlayacağınız rahatlama ile fazladan işinize de yarayacaktır.

2 – Baş Belası “Görüldü” Özelliğini Kaldırma

Aktifti özelliğinden belki de daha önemli olan “görüldü” sorunu da tıpkı WhatsApp’ın mavi tik özelliği gibi can sıkar. İstemediğiniz birinden ya da takipçinizden gelen mesajı o sırada yoğunluktan okuyamayacaksınızdır, ama yanlışlıkla mesaj açılır ve booom! Cevap yazmazsanız takmayan biri olarak yiyeceğiniz lafları siz düşünün. Bunun da bir çözümü var, ancak sadece bilgisayarda..

Facebook Unseen adındaki Chrome eklentisini buradan ya da Firefox ve IE’de de kullanılabilen Crossrider Chat Undetected isimli eklentiyi de buradan indirerek iki eklentiden işinize yarayacak birini indirip kullanırsanız en azından pc başındayken bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. Mobilde ise şu anda bir çözüm yok, fakat eğer yukarıdaki öneriye göre kaldıracaksanız bu sorun da kalkmış oluyor tabii.

3 – Resimlerdeki siyah çerçeveden kurtulun

Şayet Facebook’un resimleri siyah çerçeve içerisinde küçülterek gösterme özelliğini beğenmediyseniz, bu gizli özellik tam size göre. Aşağıda adımlarını anlatacağımız yöntem ile, resimleri eskisi gibi siyah çerçevesiz görüntüleyebileceksiniz.

Nasıl yapılır?
– Herhangi bir arkadaşınızın, istediğiniz bir resmini açın,
– Klavyenizdeki F5 tuşuna ya da tarayıcınızın sayfayı yenileme butonuna tıklayın
– Siyah çerçeveden kurtulduk
Bu oldukça basit bir özellik olmasına rağmen, kullanıcıyı siyah çerçeve gibi büyük bir illetten kurtuyor. Eminiz siz de bizim gibi siyah çerçeve özelliğini beğenmiyorsunuzdur.

4 – Facebook Kulandığınızdan Bu Yana Okunmamış Mesaj Var Mı Kontrol Edin

Facebook’u yıllardır kullanıyorsanız büyük ihtimalle önceden size atılan ve okumadığınız bir mesaj olabilir. Bunu görebilmek de oldukça kolay. Facebook’a tarayıcıdan girip mesajlar kısmına geldiğinizde “Diğerleri” kısmına tıklayarak Okunmamışlar bölümüne geçmeniz halinde önceden atılmış ve sizin harbiden okumadığınız mesajları göreceksiniz. Hatta bunlar çok eskiyse “Tümünü Okundu Olarak İşaretle” diyerek oradan kaybolmalarını da sağlayabilirsiniz. Çünkü üzerinden zaman geçtikten sonra kimse mesajının sizin tarafınızdan okunup okunmadığını kontrol etmeyecektir.

facebook-bilinmeyen-özellikler-ufkunu-katla

5 – Kişiye özel durum güncellemeleri yapın

Facebook kullanıcılarına durum güncellemelerini görmesini ve görmemesini istediği kişiyi/kişileri seçme imkanı sunuyor. Örneklemek gerekirse; bir arkadaşınıza sürpriz doğum günü partisi yapacaksınız ve bunu tüm listenizdeki insanlarla paylaşmak istiyorsunuz. Durum güncellemenizi o arkadaşınızın görmemesi sağlayabilirsiniz.

Nasıl yapılır?
– “Ne Düşünüyorsun” bölümüne istediğiniz durum güncellemesini yazın
– “Paylaş” butonunun hemen yanındaki kilit simgesine tıklayın ve özelleştire tıklayın
– Açılan pencerede durum güncellemenizi görmesini istediğiniz ya da istemediğinizi kişi ve kişileri belirleyebilirsiniz.

6 – İlk Facebook Gönderinizi ve Tüm Gönderinizi Gözden Geçirin

Bunun için iki yol bulunuyor. İlki Hareketler Dökümü’ne bakmak, diğeri ise tüm arşivinizi Facebook tarafından indirmek. İlki için yapmanız gereken Facebook profiliniz üzerinden kapak foroğrafınızın sağ alt tarafında çıkan “Hareketler Dökümünü Gör” kısmına tıklamak ve açılan sayfada sağ taraftaki yıllardan en eski olanına gitmek ve buradan sırayla bakmak. (Eğer uzun süredir kullanıyorsanız benim gibi fazla eskiye gittiğinizde kendinizden nefret edebilirsiniz benden söylemesi)

Diğer bir yöntem ise biraz daha kolay ancak zaman alıyor. Çünkü ilk olarak ayarlar kısmından açılan Genel Ayarlar bölümünün en altındaki “Facebook verilerinin kopyasını indir” kısmına tıkladıktan sonra arşivinizin tamamını hazırlatıp indirebiliyorsunuz. Böylece ne kadar saçma ve zamanın gereksiz paylaşımları varsa görüp bunalıma girebilirsiniz.

7 – Kimsenin göremeyeceği ve erişemeyeceği bir grup kurun

Arkadaşlarınızla mobil cihazınız üzerinden mesajlaşmak artık sizi yoruyor olabilir. Ayrıca SMS’in sadece yazı içermesi de bu sohbetlerin bir hayli kısıtlı kalmasına sebep olacaktır. Peki ya Facebook üzerinden SMS’den daha hızlı ve daha efektif bir şekilde özel iletişim alanı oluşturabileceğinizi bilseniz yine SMS’i tercih eder miydiniz? Bizce hayır, o nedenle Facebook’un gizli grup kurma özelliği de listemizde yer alıyor.

Bu özellik sayesinde istediğiniz arkadaşlarınızı dahil edebileceğiniz, kimse tarafından görülemeyen (aramalarda listelenmeyen) ve erişilemeyen bir grup oluşturabilirsiniz.

Nasıl yapılır?
– Profil resminizin tepesinde durduğu bölmenin altındaki butonlardan olan “Grup Kur”a tıklayın
– Açılan pencerenin en alt bölümünde bulunan “Gizlilik” sekmesinden “Gizli”yi seçin
– Artık kimsenin bilmediği ve siz söylemeden bilemeyeceği bir grubunuz var, istediğiniz kişileri buraya davet ederek özel iletişim ağınızı oluşturabilirsiniz

8 – Facebook’u baş aşağı kullanın

Facebook dev bir şehir gibi adeta, biz de şu an sizlerle arka sokaklarını keşfediyoruz. Hala elimizde Facebook’u daha iyi hale getirebilecek bir şeyler var. Bunlardan bir tanesi Facebook’u baş aşağı kullanmak.
Sizden Facebook’u açıp amuda kalkmanızı istemeyeceğiz tabii ki, ancak Facebook’un bu özelliği de en az bu istek kadar ilginç ve gülünç. İlk olarak ortak dili kullanan farklı ülkeler için şive özelliğini dil seçeneklerine ekleyen Facebook, geçtiğimiz hafta İngilizce’ye “Pirate” yani korsan şivesini eklemişti. İngilizce dil seçeneğine baş aşağı şivesinin eklenmesi ise sosyal ağın son bombası. Bu şiveyi seçtiğinizde Facebook’un tüm “sabit yazıları” baş aşağı dönüyor. Bu ne işimize yarayacak demeyin, hepimiz biraz eğlenmeyi hak ediyoruz.

Nasıl yapılır?
– Facebook’un en alt şeridine inin (Arkadaşlarınızın gönderilerinin bittiği, daha eski gönderler butonunun olduğu yere)
– Sol tarafta göreceğiniz dil seçeneğinize tıklayın,
– Açılan pencereden English’e tıklayın ve alt menüsünden “Upside Down”ı seçin

9 – Alışveriş yaparken Facebook kredisi kazanın

Facebook her yeni özelliğiyle bir paylaşım ve iletişim portalından daha fazlası olma yolunda ilerliyor. Bunun en iyi örneklerinden bir tanesi; sosyal ağ geçtiğimiz yıllarda “Facebook Kredileri” ile kendi ekonomik ekosistemini yarattı. Mobil cihaz, PayPal ve kredi kartı ödeme seçenekleriyle satın alınabilen krediler, kullanıcıya oyunlarda özel avantajlar ve uygulamalarda ekstra içerikler gibi ekstralar sunuyor. Ancak çoğu kullanıcının bildiğinin aksine, Facebook kredilerini daha farklı şekillerde elde etmek de mümkün. İşin güzel tarafı bu Facebook’un kullanıcılara tanıdığı bir olanak.

Nasıl yapılır?
– Facebook hesabınıza girin
– Yeni tasarımda- Sağ üstte bulunan “Hesap” butonuna tıklayın
– Açılan alt menüdeki “Hesap Ayarları” butonuna tıklayın
– Üst tarafta yan yana sıralanmış olan seçeneklerden “Ödemeler”i seçin
– Açılansayfada “Kredi Bakiyesi” seçeneğinin yanındaki “satın al” bağlantısına tıklayın
– Önünüze gelen küçük pencerede; kredi kartı, PayPal ve cep telefonu gibi ödeme seçenekleri olacak. Pencerenin en aşağısındaki küçük “Diğer Ödeme Seçenekleri”ne tıklayın
– Ödeme seçenekleri aşağıya doğru uzayacak, en altın bir üstündeki “Kredi Kazan”ı işaretleyip, pencerenin sağ alt tarafında bulunan devam butonuna tıklayın
– Önünüze küçük alışverişler yaptığınızda size Facebook kredisi kazandıran markalar çıkacak, istediğiniz bir tanesine tıklayarak size sundukları teklifi gözden geçirebilirsiniz.
Ne yazık ki Türkiye’de bu teklifi sunan yalnızca 13 marka var. ABD’de ise bu sayı çok daha fazla.

Kaynaklar; 1 , 2 ve 3

Facebook'un Bilinmeyen Özellikleri
  • Facebook'un Bilinmeyen Özellikleri
3.4

Özet

Facebook yakaladığı muhteşem çıkışıyla, sosyal ağ pazarını tekeline aldı. Tek başına dünyadaki web trafiğinin dörtte birini oluşturan Facebook, şu an yaklaşık 600 milyon kullanıcıya sahip. Ancak bu kullanıcıların çoğu Facebook’ta hep aynı şeyleri yapıyor ve hiçbir zaman farklı şeyler keşfetme gereği duymuyor. Oysa ki Facebook’ta birçok bilinmeyen oldukça yararlı gizli özellik var. Sizler için hazırladığımız bu yazı sayesinde, çoğu Facebook kullanıcısının aksine bu özellikleri keşfederek, Facebook’u daha iyi ve daha eğlenceli hale getirebileceksiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)