Google ‘ın Sağ Sütundaki Reklamları Kaldırması Ne Anlama Geliyor?

Uzun zamandır Adwords üzerine çalışan Google’da önemli bir karar verildi. Masaüstü bilgisayarlarda arandığında sağ sütunda çıkan (right side hand) metin reklamları artık kaldırıldı. Bu karar dijital reklamcılık alanını çok etkileyecek bir karar olacağa benziyor. Bu kararın nedenlerine, yapılan değişikliklere ve sonuçlara hep beraber bakalım.

Eskiden Nasıldı?

Öncelikle hatırlamak anlamında eski uygulamaya bakmakta fayda. Kaldırma kararından önce reklamlar hem sonuç sayfasının altında (SERP) hem de sağda görünüyordu. Yapılan araştırmalarda kullanıcıların genelde ilk çıkan aramalara tıkladığı, bir çok kişinin aramada gelen ilk sonuca reklam olduğunu fark etmeden tıkladığı ortaya çıktı. Ancak yine de eski uygulama olan sağda reklam gösterilmesi de yaygın olarak kullanılan bir yöntemdi. Aşağıda eski uygulamaya ait bir görsel bulunmaktadır.

google-sag-metin-reklamlarin-kaldirilmasi-adwords-reklamlari-eski-versiyon-ufkunu-katla

Bu Kararın Sebebi Nedir?

Arama sonuçları sayfasının mobile uyumlu hale getirilmesi planı yeni bir plan değil. Zaten 2010 yılından beri Google Adwords organik arama sonuçlarının üzerinde 4 adet reklam göstermeyi test ediyordu. 17 Şubat 2016 tarihinden bugüne tüm sonuç sayfası görünümü (SERP) değişmiş oldu. Zaten Google bu tarihten daha önce de alışveriş aramalarındaki reklam sonuçları alanını daha büyük hale getirmiştir. Özetle esas amaç mobile uyumlu hale getirmekti. Git gide artan akıllı telefon/tablet kullanımı sıklığı da bu kararın alınmasında en büyük etken.

Mobilden Google’da herhangi bir arama yapıldığında ise kullanıcılar şununla karşılaşmaktadır. Yeni uygulamaya göre 4 adet reklam en üstte görünmekte. Bu durumda bir kullanıcı mobilden bir arama yaptığında karşısına sadece reklamlar çıkmakta.

google-sag-metin-reklamlarin-kaldirilmasi-ufkunu-katla2

CPC Fiyatları Bu Durumdan Nasıl Etkilenir?

Tıklama başına maliyetin (CPC) artıp artmayacağı sorusu da oldukça gündemde. Bunun söylenmesi için henüz erken olduğu düşünülüyor. Rekabetin artacağı sadece 4 reklamın gösterilmesinin dijital reklamcılıkta ciddi bir çabaya neden olacağı işin görünen kısmıdır. Bütçe yükseltmek ve öne geçmek için daha kaliteli işler yapılması gerektiği de belirtiliyor. Ayrıca artık metin reklamlarının altta gösterilmesi reklam verenlerin tercihini de azaltabilecektir. Ancak ilk 4’te çıkan reklamlar artık sağ taraftaki reklamlarla da yarışmayacağından bu durum CPC fiyatlarını baskılayabilir. Yapılan araştırmalara göre CPC’lerin %85’inin manşetten geldiği de tespit edilmiştir. Bu nedenle 4. reklamın gelmesinin diğer kayıpları telafi edebileceği ve fiyat konusunda bir değişiklik olmayacağı düşünülüyor.

Son Durumda Ne Oldu?

  • Bu yeni değişikliğe göre; artık sağ tarafta reklamlara yer verilmeyecek.
  • Organik sıralamanın üzerindeki manşet alanında 3 değil 4 reklama yer verilecek. (Alışveriş temalı aramalarda)
  • Arama sonuçları sayfasının (SERP) altında 3 adet metin reklamına yer verilecek.
  • Toplam metin reklam sayısı maksimum 7 olabilecek.

adwords-kalite-skoru-ufkunu-katla

Sonuç Olarak;

Alışveriş odaklı anahtar kelimeleri kullanan reklamların SERP gösterimleri artacaktır. Ancak ilk üç sırada SERP bulmak ise eskiye göre zorlaşacak. 4. sırada çıkan reklam gösteriminin %20’lere ulaştığı belirtiliyor. Reklamların kalite puanlarının da önemi çok artmış durumda. Google yayınladığı şu makalede kötü ve yanlış yönlendiren reklamlarla olan mücadelesini yayınlamıştır. Bu nedenle 10 üzerinden 6’dan düşük puan alan reklamların performanslarında ciddi bir sıkıntı yaşanacaktır. Çok daha önemlisi ise Google’ın da zaten bu değişikliği amaçladığı konu olan mobil uyumluluk. Sitenizin mobil uyumunun olmaması da hem Adwords kalite gösterimi hem de organik trafik açısından çok önemli. Ayrıca ücretlendirmede yaşanabilecek dalgalanmalara karşı da hazırlık olmak gerek.

Kaynaklar; 12

Google'ın Sağ Sütundaki Reklamları Kaldırması Ne Anlama Geliyor?
  • Google'ın Sağ Sütundaki Reklamları Kaldırması Ne Anlama Geliyor?
4.2

Özet

Uzun zamandır Adwords üzerine çalışan Google’da önemli bir karar verildi. Masaüstü bilgisayarlarda arandığında sağ sütunda çıkan metin reklamları artık kaldırıldı. Bu karar dijital reklamcılık alanını çok etkileyecek bir karar olacağa benziyor. Bu kararın nedenlerine, yapılan değişikliklere ve sonuçlara hep beraber bakalım.

Sending
User Review
5 (1 vote)