Nedir Bu Homo Sapiens?

Homo; Latincede adam anlamına gelmektedir. Irkımızın şu anki haline homo sapiens deniyorsa da ilk insanlardan bu yana her türün farklı bir ismi ve her bir ismin tarihle hem çok örtüşen hem de çok şaşırtacak anlamları var.

insan-isimleri-homo-sapiens-ufkunu-katla

Homo Habilis : Latince yetenekli insanGünümüzden yaklaşık 2.5 ila 1.8 milyon yıl önce Pleistosen’nin başlangıcında yaşamıştır.H. habilis genellikle homo cinsinin ilk örneği kabul edilir. Homo türüne dahil canlılar arasında muhtemelen insana en az benzeyenidir. H. habilisin beyni modern insanın beyninin yarısından biraz küçüktür. Buna rağmen fosil kalıntılarının yanında çoğunlukla taş aletlere rastlanır.

Homo Erectus: Latince dik insan, soyu tükenmiş insansı türüdür ve modern insanların (Homo sapiens) atası olduğu kabul edilir. Homo erectus, insangillerin evrim sürecinde yeni bir türdür. Yaklaşık olarak 1,9 milyon yıl öncesinden 250 bin yıl öncesine kadar var olmuştur. Homo erectus, ateşi kullanan ve mağaralarda barınan ilk insan türüdür. Homo erectus’a ait kol ve bacak kalıntıları Homo sapiens’inkine benzer ve bu benzerlik Homo erectus’un da dik yürüdüğünün bir göstergesidir.

Homo ergaster : Latince çalışan insan, kafatası hacmi 880 cm³ olarak hesaplanmış. 1.3 milyon yıl önce ilk çalışmaya başlayan insan olduğu için bu isim verilmiştir.

Homo antecessor; Latince yerleşen, keşfeden insan. Eudald Carbonell, Juan Luis Arsuaga ve J. M. Bermúdez de Castro tarafından keşfedilen, yaklaşık 1.2 milyon yıllık, soyu tükenmiş bir insan türüdür. H. antecessor, Avrupa’nın bilinen en eski insan türlerinden biridir.

Homo heidelbergensisyaklaşık 0.6 milyon yıl ila 0.3 milyon yıl önce Afrika, Avrupa ve Batı Asya’da yaşamış, Homo cinsinden nesli tükenmiş bir türdür.İlk kez 1907’de Almanya Heidelberg yakınlarında keşfedilmiş, Otto Schoetensack tarafından tanımlanmış ve isimlendirilmiştir. 200.000-250.000 yıl öncesine kadar yaşamıştır. Beyni neredeyse modern Homo Sapiens kadar büyüktür.

Homo Neanderthalensisİlk neandertal fosili Almanya’nın Düsseldorf kenti yakınlarındaki Neander vadisinde 1856’da bulundu. Bu nedenle Neandertal ismi verildi.Almanca “tal” ve eski Almanca’da “thal” sözcükleri vadi anlamına gelir. Neandertal ya da Neandertal insanı, günümüzden yaklaşık 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış insan türüdür. Fosilleri muhafaza etmeye müsait kireç taşı mağaralarda yaşadıkları için haklarında en fazla bilgi sahibi olunan ve bunun bir sonucu olarak modern kültürde tipik “mağara adamı” kalıbını yaratan tarih öncesi insan türüdür.

Homo Sapiens;  Latince “akıllı insan” veya “bilen insan”, Homo cinsi içerisindeki yaşayan tek canlı türü. Anatomik olarak 200.000 yıl önce Afrika’da ortaya çıkmış ve modern davranışlarına 50.000 yıl önce kavuşmuştur.

Dik duruşa, görece gelişmiş bir beyne, soyut düşünme yeteneğine, konuşma (dil kullanma) kabiliyetine sahiptir. Bu yetenekleri Dünya’daki diğer türlerden farklı olarak kullanış amacı geniş araç-gereç yapımına imkan sağlamıştır. Kendisinin farkında olması, rasyonelliği ve zekası gibi yüksek seviyede düşünmesini sağlayan özellikler insanı “insan” yapan nitelikler olarak sayılmaktadır.

Kaynak İçin Bakınız

Nedir Bu Homo Sapiens?
  • Nedir Bu Homo Sapiens?
3

Özet

Homo; Latincede adam anlamına gelmektedir. Irkımızın şu anki haline homo sapiens deniyorsa da ilk insanlardan bu yana her türün farklı bir ismi ve her bir ismin tarihle hem çok örtüşen hem de çok şaşırtacak anlamları var.

Sending
User Review
5 (1 vote)