Nette Yürüyün İz Bırakmayın : Stalk Nedir? Nasıl Yapılır?

Eski sevgiliniz, onun eski sevgilisi, sevgilinizi favlayan tüm kadınlar/erkekler…..Kim bunlar ve şimdi nerede ne yapıyorlar!! Postmodern röntgencilik diğer bir adı ile stalking ya da sosyal taciz nasıl yapılır? Nasıl korunulur? Nelerle karşılaşılır? Tüm yönleriyle stalk dosyası…

Stalk Nedir?

Önce “Stalking (Taciz Etme) nedir?” sorusundan başlayalım. Tam anlamıyla stalker’lık “Birisi hakkındaki bilgiye şahsın isteği dışında ve ona hissettirmeden ulaşmak, daha sonra da ona takıntılı bir hale gelip şahsı rahatsız etmektir.” yani kısacası sapıklık yapmanın kibarcasıdır.

Günümüzde -sosyal medya sağ olsun- bunu yapmak oldukça kolay oldu. Zaten adında da anlaşılacağı gibi Sosyal Taciz, internet ve sosyal medya kaynakları kullanılarak yapılan bir eylem ve dünya üzerinde çok kişinin canını yakmış bulunmakta. Durumu bir infografik ile açıklayayım:

sosyal_taciz-stalk-nedir-stalking-ufkunu-katla

Araştırmalara göre:

 • Facebook hesaplarının %63’lük bir kısmı “herkese açık” olarak görüntülenebiliyor.
 • Biri Google’a adınızı ve yanına Facebook kelimesini koyarsa profilinizi bulması büyük bir ihtimal.
 • Gençlerin %55’i farkında olmadan yahut bilerek paylaşımlarını herkese açık yapıyor.
 • Gençlerin %29’u diğer insanları küçük düşürecek fotoğraf yada durum güncellemeleri yapıyor.
 • Gençlerin %29’u hiç tanımadıkları insanların arkadaşlık isteklerini onayladıkları için sosyal tacize uğramış durumda.
 • Gençlerin %24’ünün internet üzerinde kendilerinin izni olmadan paylaşılmış içerikleri bulunmakta.
 • Gençlerin 22%’si durum güncellemeleri ile arkadaşlarına hava atma yoluna gidiyor.
 • Facebook kullanan gençlerin %83’ü eski sevgilisinin profilini düzenli olarak kontrol ediyor.
 • Facebook kullanan gençlerin %74’ü eski sevgilisinin yeni sevgilisini inceliyor.
 • Facebook kullanan geçnlerin %70’i eski sevgilisinin profilini bir arkadaşının hesabından inceliyor.
 • İngiltere’deki boşanmaların %20’si sosyal medya ve sosyal taciz olayları yüzünden gerçekleşiyor.

NASIL YAPILIR?

İki seçenek var, bir profil mi arıyorsunuz, yoksa belli bir kişi hakkında bilgi mi topluyorsunuz?

Tüm verileri toplayın : Hakkında ne biliyorsanız sıralayın. Okuduğu okul, tuttuğu takım, arkadaşları vs. Gerekirse gittiği kafeyi öğrenip bulacağız, gerekirse numara sorgulama servisinden numarasını alacağız. Onlarca yıl önce, şimdiki teknolojik imkanlarımızın çeyreği bile yokken insanlar bu konularda başarılı olabiliyordu. Şimdi bahane üretme vakti değil, sınırsız kaynak, teknik ve mecra bulunuyor.

 • Instagram

Instagram takibinde en büyük problem profilin kilitli olmasıdır, eğer kendinizi buna adadıysanız ve anonimliği korumak istiyorsanız ikinci bir hesapla takip edin.

 • Twitter

Kapalı bir hesap değilse Twitter iyi bir çalışma alanıdır. Mobil bildirimleri açarak her paylaşımında uyarı alabilir, zamana karşı yarışta bir adım önde olursunuz. Arşivi indirip, kelime analizi yapabilirsiniz. Instagram’da konumlarını görüp, iki ay sonrasına oraya ucuz uçak bileti alabilirsiniz.

 • Facebook

Facebook, artık arkadaşlık ve aile ilişkilerini de öğrenebileceğiniz bir yer olduğu için sınırsız kaynak sunar. Ancak iyi kullanmak gerekiyor.

 • Google

Hakkında hiçbir yerde bilgi bulunmayan birisi yoktur, bunun için Google’a da bakın. Eğer orada da yoksa, AŞTİ’den 35 TL’ye deep web’e otobüs kalkıyor, bir de oraya bakın.

 • Mobil uygulamalar

Swarm ve benzeri konum bazlı uygulamaları kullanın. Çünkü her insanın bir konumu var. Birlikte check-in yaptığı kankilerini tespit edip, araştırmaya onların profillerinden devam etmek ikinci aşamadır. Gerekirse yapılır, gerekmedikçe bu işe girmeyin.

cyber-stalking-stalk-nedir-ufkunu-katla

Örnek olarak:

Mesela bir sosyal tacizciyim ve öğle yemeğimi yemek için bir cafeye gittim. Yan masadaki kızıl saçlı kız ilgimi çekti ve hakkında biraz bilgi edinmek istiyorum. Öncelikle karşımdakine hissettirmeden masasında veya elinde bir akıllı telefon var mı diye kontrol ettim. Şanslıydım,kurbanımın bir akıllı telefonu vardı. Ben de telefonumu elime aldım ve Foursquare uygulamasını açtım. Cafe’de check-in yapıp yapmadığını öğrenmeye çalışıyorum, bu şekilde uygulama içerisinden Twitter hesabına, Facebook hesabına yahut her ikisine de erişebilirim.Ufak bir göz taraması yaptıktan sonra Foursquare hesabını buldum ve dolaylı olarak ona bağlı olan Facebook ve Twitter hesaplarına ulaştım. Eğer hesapları kilitli değil ise buradan sonra yapmam gereken tek şey onunla iletişime geçmek, yahut gizlice onu takip etmek.

Nasılsa bir gün Instagram fotoğrafını Twitter yada Facebook üzerinden paylaşacak.Hatta bunu yapmama dahi gerek yok. Instagram hesabında kullandığı kullanıcı adının Twitter’daki ile aynı olması muhtemel. Bu şekilde onun fotoğraflarına da erişmiş oldum. Artık bu şekilde fotoğrafları dilediğim gibi takip edebilir, manipüle ederek paylaşabilir ve yeri geldiğinde kıza şantaj yapabilirim. Hatta kişi üzerinde ufak bir sosyal mühendislik hareketiyle bilgisayarına virüs bulaştırıp yazışmalarını okumam yahut kamera görüntülerine erişmem bile mümkün olabilir.

İpucu: Neden masaüstü daha fazla kullanılıyor?

Aslında mobil trafik de epey yüksek. Ancak işini şansa bırakmayan bir stalker, ‘yanlış tıklama’ yapıp, araştırdığı kişinin kuzeninin fotoğrafını beğenme gibi rezillikler yaşamamak için bilgisayar kullanır.

Uzmanlar uyarıyor: Touchpadlere dikkat!

Dokunmatik ekranlı bir telefonda stalklamak kadar tehlikeli bir şey varsa, o da touchpad kullanmaktır. Eğer usb girişi bozulduysa, paraya kıyıp bir mouse alın arkadaşım. Yoksa eski sevgilisinin babasının askerlik arkadaşının fotoğrafını beğenebilirsiniz.

Nasıl Korunulur?

Bunun için sosyal medya hesaplarınızdaki gizlilik ayarlarını oldukça doğru yapmanız gerek.

 • Facebook’ta herkesin size arkadaşlık isteği yollamasını yahut gönderilerinizi görmesini engelleyin,
 • Instagram, Vine ve Twitter’da hesabınızı “kilitli hesap” moduna alın,
 • Foursquare üzerinde de iletişim bilgilerinin gizleyin,
 • E-mail hesabınızı ve telefon numaranızı başkalarına verirken dikkatli olmakta fayda var.
 • Bir etkinliğe kayıt olduğunuzda yahut bir internet sitesine abone olduğunuzda da üyelik koşullarını ve gizlilik sözleşmelerini kontrol edin.
 • Ayrıca gerekli olmadıkça gerçek doğum tarihinizi, memleketinizi, tam adınızı vb. Bilgilerinizi bilmediğiniz ve güvenmediğiniz yerler ile paylaşmayın.
 • Güvenilmeyen uygulama ve oyunlardan uzak durun.
 • Eviniz gibi sürekli gittiğiniz yerlerde yer bildirimi yapmayın,
 • Mobil cihazlarınızdaki senkronizasyon ayarlarına dikkat edin,
 • Gereksiz izinler isteyen uygulamaları kurmayın.
 • Son olarak CIA gibi uygulamalardan numaranızı kaldırmaları için talepte bulunabilir, kişisel hattınızı numara öğrenme servislerine ve gizli numaralara kapattırabilir ve son çare olarak gerektiği durumlarda savcılığa yahut Bilişim Suçları Büro Amirliği’ne başvurabilirsiniz.

Kaynaklar ; 1 , 2 ve 3

Nette Yürüyün İz Bırakmayın : Stalk Nedir? Nasıl Yapılır?
 • Nette Yürüyün İz Bırakmayın : Stalk Nedir? Nasıl Yapılır?
3.7

Özet

Eski sevgiliniz, onun eski sevgilisi, sevgilinizi favlayan tüm kadınlar/erkekler…..Kim bunlar ve şimdi nerede ne yapıyorlar!! Postmodern röntgencilik diğer bir adı ile stalking ya da sosyal taciz nasıl yapılır? Nasıl korunulur? Nelerle karşılaşılır? Tüm yönleriyle stalk dosyası…

Sending
User Review
3 (2 votes)