Oscar Ödülleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

88. Oscar Ödülleri bu gece sahiplerini buluyor. Leonardo Di Caprio’nun yılan hikayesine dönen adaylığının damga vurduğu bu tören herkes tarafından heyecanla bekleniyor. Revenant filmindeki adaylığı ile bizim de şahsi favorimiz olan Di Caprio’ya bu gece başarılar dileyerek Oscar ödüllerinin tarihine ve geçmişinde yaşanan ilginç olaylara göz atıyoruz.

1. Akademi Ödülleri (2013 itibariyle tescil edilen yeni ismiyle Oscarlar) ilk olarak 1929 yılının 16 mayısında sahiplerini buldu. İlk tören Hollywood Roosevelt Hotel‘inde yaklaşık 250 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Davetlilerin seremoniye katılmalarının bedeli 5$‘dı. Dönemin basın ve medyası törene neredeyse hiç ilgi göstermemişti. Törende toplam 15 ödül dağıtıldı ve bu ödüllerin dağıtılması yaklaşık 10 – 15 dakika sürdü. Bunun en büyük sebebi ödül alacakların 3 ay öncesinden açıklanmasıydı. 1941 yılına kadar bu uygulama devam etti. Bu tarihten sonra ödül alanların önceden öğrenilememesi için mühürlü zarflar kullanılmaya başlaoscars-ufkunu-katlandı.

2. En iyi aktör ödülünü ilk kazanan kişi The Last Command ve The Way of All Flesh filmlerindeki performansıyla, İsveç doğumlu Almanya/Avusturya asıllıEmil Jannings oldu. Aktörün törenden önce ülkesine dönmesi gerektiği için ödülü kendisine törenden önce verildi. Önce aldığı bu ödül sayesinde tarihte Oscar ödülünü alan ilk kişi Emil Jannings oldu. O tarihlerde adaylar birden fazla film için değerlendirilebiliyordu. Janning ödülü rol aldığı iki filmi için almıştı. 1941 yılından sonra bu uygulama değişti ve her aday bir kategori için bir filmle aday olmaya başladı.

3. 1939 yılı Akedemi Ödüller’inde ilk defa bir filmde oynayan 4 oyuncuya birden en iyi oyuncu ödülleri verildi. Filmin adı Beau Geste‘ydi ve Gary Cooper, Ray Milland, Susan Hayward, Broderick Crawfordaynı dalda ödül aldı.

4. 1957 yılında yapılan 29. ödül töreninde ilk defa En iyi yabancı film  kategorisi açıldı. O zaman kadar yabancı filmler özel başarı ödülü ile ödüllendiriliyordu.

5. Oscar heykelciği ilk olarak Cedric Gibbons tarafında tasarlanmıştır. Bu tasarım bugün bildiğimiz formdan oldukça uzaktı. Heykelciği bugünkü tasarımına kavuşturan Geaorge Stanley‘dir. Heykelcik 34 cm boyunda ve 3,85 kg ağrılığındadır ve altından yapılmıştır.

6. Oscar ödülünü kazananlar heykelciği sadece 1$ bedeliyle Akademi’ye satabilirler. Ne ödül kazananlar ne de onların varisleri ödülü başka hiç kimse ve hiçbir kurulaşa satamazlar.

oscar-odulleri2-ufkunu-katla

7. 2012 itibariyle Akedemiye üye ve oy verme hakkına sahip 5.783 kişivardır. Üyelerin en büyük çoğunluğunu %22’lik oranla (1.311 kişi) oyuncular birliği oluşturmaktadır. Üyeler toplam 15 alt uzmanlık grubuna ayrılmaktadır.

8. Bir filmin Oscar ödülüne aday olabilmesi için en az bir sinema salonunda paralı olarak en az 1 hafta süreyle gösterilmiş olması gerekmektedir. Filmin uzunluğu 40 dakikadan az olamaz.

9. Aday olmak isteyen filmin ödül töreninden bir önceki takvim yılının 1 ocak ile 31 aralık tarihleri arasındaCalifornia eyaletinin Los Angeles şehrinde gösterilmiş olması gerekmektedir. Bu kural yabancı film kategorisi için geçerli değildir.

10. 2010 yılından itibaren ödül kazananların konuşması 45 saniyeyi geçemez kuralı getirilmiştir.

11. Ödülünü almayı reddeden ilk kişi 1935 yılında The Informer filmiyle en iyi senarist ödülüne layık görülen Dudley Nichols olmuştur. Nichols ödülü Akademi ve Yazarlar Derneği arasında yaşanan anlaşmazlıklar yüzünden reddettiğini açıklamıştır.

oscars-88-ufkunu-katla12. Takip eden yıllarda Patton filmindeki rolüyle George Scott veGodfather filmindeki rolüyle tüm dünyanın kalbinde taht kurmuş Marlon Brando en iyi erkek oyuncu ödüllerini reddettimişlerdir. Marlon Brando film endüstrisindeki ayrımcılığı eleştirmiş ve 45. Oscar Ödülleri törenine bir insan hakları savunucusu olan Sacheen Littlefeather‘ı 15 sayfalık bir konuşmayı okuması için göndermiştir. Konuşmanın içeriğinde Akademiyle ilgili tüm eleştirilerini sıralamıştır.

13. 1981 yılında ödül töreni, başkan Ronald Reagan‘ın Washington’da suikast sonucu öldürülmesi sebebiyle 1 gün ertelenmiştir.

teşekkürler normalisgood.net!

Ayrıca 1973 yılında Godfather filmi ile en iyi erkek oyuncu ödülü alan Marlon Brando’nun protesto için yerine ödül almak üzere gönderdiği Kızılderili bir insan hakları savunucusunun konuşması:

RelatedPost