Pokemon Go Çılgınlığı! Nedir? Nasıl Yüklenir? Nasıl Oynanır?

Pokemon GO nedir? Oyun gereksinimleri nelerdir? Nasıl oynanır? İşte Pokemon GO hakkında bilmeniz gerekenler ve işinize yarayacak ipuçları…

Zamanında birçok kişinin severek izlediği popüler anime serisi Pokemon, arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle oyunlaştırılarak “Pokémon GO” adıyla mobil cihazlar için duyurulmuştu. Herkesin merakla beklediği Pokemon GO oyunu şimdi ise Android ve iOS cihazlar için kullanıma sunuldu.

Pokemon GO nedir?

 

Pokemon GO, arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak iOS ve Android cihazlar için geliştirilen ve gerçek dünya üzerinde (fiziksel olarak) oynanan konum tabanlı bir mobil oyundur. Niantic (Google) ve The Pokemon Company tarafından geliştirilmiştir. 6 Temmuz 2016 tarihi itibariyle ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur (uygulama-içi satın alma mevcuttur).

Orijinalinde olduğu gibi, Pokemon GO oyununda da pokemon karakterlerini yakalama, eğitme, takas etme, karşılıklı savaştırma gibi fonksiyonlar bulunmaktadır.

Pokemon GO’yu indirin

Pokemon GO an itibariyle sınırlı sayıda ülkede kullanıma sunulduğunu belirtmek gerekiyor. Kullanıma sunulan ülkeler arasında Türkiye (henüz) olmadığı için oyunu doğrudan Google Play veya App Store üzerinden yükleyemeyebilirsiniz (Google Play’de “Bu öğe cihazınızla uyumlu değil” ibaresi çıkabilir). Bu durumda aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Pokemon-GO-nasil-yüklenir-ufkunu-katla

Android için: Ayarlar > Güvenlik ekranından Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif ettikten sonra buradaki Pokemon GO APK dosyasını indirin ve cihazınıza kurun.

iOS için: Pokemon GO oyununu ülkesi desteklenmeyen iOS cihazlara yüklemenin şimdilik tek yolu, bölge ve ülke ayarlarını değiştirerek oyunun aktif olduğu ülkelerden biri (ABD, Yeni Zelanda, Avustralya vs.) olarak ayarlamak.

İndirme Linkleri

APK : http://www.apkmirror.com/apk/niantic-inc/pokemon-go/

Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nianticlabs.pokemongo

Ios : https://itunes.apple.com/us/app/pokemon-go/id1094591345

Pokemon GO’da Hesap ve Karakter Oluşturma

Pokemon GO’yu mobil cihazınıza kurduktan sonra bir hesap oluşturmamız gerekiyor. Bu noktada oyunculara iki farklı seçenek sunuluyor. Diğer mobil oyunlardan alışık olduğumuz gibi Google ID ve Pokemon Trainer Club adı verilen hesap seçenekleri ile oyuna başlayabiliyoruz. Google ID ya da Pokemon Trainer Club ile oyuna giriş yaptıktan sonra, sıra karakter oluşturma ekranına geliyor. Erkek ve kadın karakter oluşturup görünümünü ayarladıktan sonra oyuna başlayabiliyoruz.

Pokemon-GO-nasil-yüklenir-ufkunu-katla2

Başlangıç Pokemonu Seçimi

Hesap ve karakter yaratıldıktan sonra yapmanız gereken ilk adım başlangıç Pokemonu seçmek olacak. Bu aşamada oyun tarafından 3 adet seçenek sunuluyor. Bu Pokemon’lar, Charmander, Bulbasaur ve Squirtle. Seçiceğiniz herhangi bir Pokemon ile oyuna başlamak içinse Poke Topunu Pokemona atarak denk getirmeniz yeterli. Başlangıç Pokemonu yakalandıktan sonra ise Pokemon hakkındaki türü, boyu, cinsi gibi çeşitli özellikleri görebilirsiniz.
Pokemon GO konum bazlı çalışan bir mobil oyun. Oyunda Pokemon yakalamak için, dışarı çıkıp sokaklarda, caddelerde ve parklarda Pokemon aramanız gerekiyor. Oyunun ana ekranında sağ alt köşede bulunan Nearby List olarak adlandırılan listede görünen bir Pokemon’un görselinde bulunan ayak izi sayısına göre ne kadar yakın veya uzak olduğunuzu anlayabilirsiniz. Listede görünen Pokemon için herhangi bir ayak izi yoksa, Pokemon çok yakınınızda demektir.

Pokemon-GO-nasil-yüklenir-ufkunu-katla3

Bulduğunuz Pokemon’u yakalamak için yapmanız gereken ise Poke Topunu Pokemon’un bulunduğu yere isabatli bir şekilde atmak. Attığınız Poke Topu Pokemon’a isabet etmeyebilir. Her denemenizde envanterinizde bulunan Poke Toplarını harcadığınızı unutmayın. Her denemenizde bir Poke Topu kaybedeceksiniz. Bunu göz önünde bulundurarak yakalayacağınız Pokemon’a isabetli bir atış yapmaya çalışın.

Pokemon GO’da Pikachu Nasıl Yakalanır?

Pokemon denilince akla gelen ilk Pokemon’lardan olan Pikachu’yu yakalamak istediğinizde yapmanız gereken, oyuna ilk giriş yaptığınızda seçmeniz için size verilen birinci nesil Pokemon’lardan olan Charmander, Bulbasaur ve Squirtle’ı seçmek yerine harita üzerine gezinerek oyuna başlayın.

Yakınınızda bulunan Pokemon’lardan uzaklaştıkça bulunduğunuz konuma göre size yeni Pokemon’lar sunulacak. Bu işlemi 4 kez tekrarlamanızın ardından size sunulan Pokemon’larla birlikte Pikachu harita üzerinde belirecek. Yalnız bu işlemin oyuna yeni başlangıç esnasında işe yaradığını hatırlatalım. Eğer Pokemon GO’ya çoktan başlamış ve Pokemon arşivinizi genişletiyorsanız, Pikachu’yu kolay yoldan yakalamak için arşivinizden vazgeçmeniz gerekecek.

Pokemon-GO-nasil-yüklenir-ufkunu-katla4

Oynarken Gözaltına Alınanlar!

Yapımcılar oyun gerçek dünyada oynandığı için kullanıcıları yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyarıyor. Oyun esnasında sürekli etrafta pokemon bulmak için telefon kamerasına odaklanan oyuncular çevresel faktörlere de dikkat etmeleri konusunda uyarılıyor.
Ekşi Sözlük’te “zasch” rumuzuyla yazan bir yazar, Pokemon Go oyunu yüzünden gözaltına alındığını öne sürdü. Yazar, pokemon yakalamak için Şişli Emniyet Çocuk Büro Amirliği’nin hedef olarak gösterildiği sırada, polislerin kendisini fotoğraf çektiğini zannederek gözaltına aldığını söyledi. Yazar yaşadıklarını anlatırken “Zar zor kurtardım paçayı ama hala son anda tam ikna olmuş değillerdi” ifadelerini kullandı.

Pokemon-GO-nasil-yüklenir-ufkunu-katla5
Avustralyalı otoriteler bu durumdan endişelenerek, insanların oyuna çok dalarak kendilerini tehlikeye atmaları durumuna karşı bir uyarı yayınlamış durumda. Avustralyalı yetkililer tarafından yapılan bir tavsiyede, mizahi bir dille insanlardan Pokéstop olarak gözükseler bile polis karakollarından uzak durmaları öneriliyor: “Pokemon Go kullanan ve gelecek vaat eden Pokemon Eğitmenleri – her ne kadar Darwin Polis İstasyonu bir Pokestop olarak gözükse de, poketoplarını almak için içeriye girmeniz gerekmiyor. Ayrıca, caddeyi geçmeden önce başınızı telefondan kaldırıp sağınıza ve solunuza bakmanız da iyi bir fikir olabilir. O Sandshrew hemen kaçmayacak. Güvenli kalın ve hepsini yakalayın! (catch ’em all!)”

Kaynaklar;

http://www.cnnturk.com/bilim-teknoloji/pokemon-go-nedir-nasil-oynanir

http://www.webmasto.com/pokemon-go-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey

http://shiftdelete.net/pokemon-go-rehberi-video-inceleme-73287

Pokemon Go Çılgınlığı! Nedir? Nasıl Yüklenir? Nasıl Oynanır?
  • Pokemon Go Çılgınlığı! Nedir? Nasıl Yüklenir? Nasıl Oynanır?
4

Özet

Pokemon GO nedir? Oyun gereksinimleri nelerdir? Nasıl oynanır? İşte Pokemon GO hakkında bilmeniz gerekenler ve işinize yarayacak ipuçları…

Sending
User Review
0 (0 votes)