Tenis Hakkında Bilinmeyenler

tenis-anna-hakkinda

Bu konu Tenise karşı ilgisi olan hemen tüm insanların kafasını bir şekilde kurcalamış bir konudur sanırım… Neden 15, 30 ve 40 ? Konu tam açıklanmasa da bazı varsayımlar var?

Tenis Hakkına Bilinmeyenler

Bunlar;

İlki bu sayıların saat düzleminde adlandırılmasına ilişkin açıklama. Toplam ard arda alınan dört sayı saat kadranında 15-30-45 ve tam tur 60 değerine karşılık geliyor açıklaması. tam tur yani 60 söylenmiyor çünkü oyun tamamlanmış oluyor. Akla yatkın gibi geliyor.!!!

Diğer açıklama ise, puanlamanın ortaçağ sayılar sistemine karşılık geldiği şeklinde. burada 60 sayısının anlamının iyi yada tamamlanmış olduğundan bahsedilerek o zamanın 60 sayısının bugün bizim kullandığımız 100 e benzer bir anlam taşıdığı belirtiliyor. dolayısıyla 60 dan önceki puanlama da onun dörde bölünmüş şeklinde oluyor.

Gelin görünki bu iki açıklamada da 45 sayısının 40 a dönüşmesinin sebebi kısaltılma olarak söylenip geçilmiş. yani neden biz buna 45 demeyelim de 40 diyelim ihtiyacı olmuş herhangi bir açıklama yada izahata ulaşamadık.

 

tenis-hakkinda

Tenis elit kişilerin spordur, yapalım bir şekil bir ayrıcalığımız olsun mu denilmiştir? Olabilir!!!

Rastgeldiğimiz bir diğer açıklamada ise; üçer sayı alan oyuncuların durumu 45-45 olacağından ve oyunun kazanılması için iki sayı ard arda alınması gerekeceğinden, sonuç skorunun 75 e gelmesi ve 60 lık düzeni bozmasından bahsediliyor ki bunu da pek kayda değer bir açıklama gibi durmuyor. Yani şimdiki düzende olduğu gibi 15-30-45-oyun yapılabilrdi, sonuçta bu puanlama da bozmuyor ki 60lık düzeni 15-30-40-oyun da olduğu gibi.

 

Tenisle ilgili akla takılan diğer bir iki soruya da açıklama getirmek gerekirse. Eşitlik durumunda söylenen “deuce” söylemidir. Bu da fransızca “deux” yani “dö” olarak iki anlamına geliyor eşitliği ifade ediyor. Oyunun literatüründe ki karşılığı “deux a jouer” yani oyuna iki kaldı anlamında.
Sıfıra “love” denmesi, ingilizce aşk anlamına gelen bu sözcüğün ingilizceyle bir ilgisi yok, fransızcada ki “l’oef” yani yumurta dan gelmektedir. Yumurtanın şekil itibariyle sıfır sayısının şeklini anımsatmasıyla fransızlar sıfıra l’oef yani fonetik olarak “lov” derler. Bu arada bu güzel yazının orjinalini şuradan okuyabilirsiniz.

djokovic-en-iyi

Ace kelimesi ise, iskambilden de bilindiği gibi 1’li veya As anlamındadır. Tıpkı deuce kelimesinin 2 ile bağdaştırılması gibi. Karşıya atılan tek vuruş, karşılanamayan direk vuruş manasındadır.
Tenis kelimesinin nereden geldiği üzerine ayrı bir makale yazmak gerekir çünkü çok çeşitli rivayetler var ama en mantıklı olanı, oyun oynanırken oyunculardan birinin topu atarken, “Tenez!” (töne) diye bağırmasıyla ortaya çıkmıştır. “Tenez” kelimesinin Türkçe karşılığı, geliyor yakala!, tut!, haydi karşıla!, gibi bir anlama gelir…

Bu arada bugüne kadar kazanılmış en iyi tenis puanlarını gösteren bu videomuzu mutlaka izleyin, şaşıracaksınız:

  • Tenis Hakkına Bilinmeyenler
4

Özet

Tenis Hakkına Bilinmeyenler
Bu konu Tenise karşı ilgisi olan hemen tüm insanların kafasını bir şekilde kurcalamış bir konudur sanırım… Neden 15, 30 ve 40 ? Konu tam açıklanmasa da bazı varsayımlar var?

Sending
User Review
0 (0 votes)