Tüm Dünyada Yasaklanmış 10 Rahatsız Edici Film

İçerdiği seks sahneleri, şiddetin her türlüsünün aşırılığı nedeniyle kimi zaman tüm dünyada veya bazı ülkelerde gösterimi tamamen yasaklanan bu filmleri izlemeden önce bir kaç kere düşünmenizi tavsiye ederiz. Tamamı +18 olan bu filmler gerçek bir ruhani çöküntü yaratabilir.

Not : Bir kısım fragman ve afişler +18’dir. Şiddet ve cinsellik içerir.

1 – A Clockwork Orange – Otomatik Portakal (1971)

a-clockwork-orange-rahatsiz-edici-filmler-ufkunu-katla

Sinema tarihine adı altın harflerle yazılan bir Kubrick distopyasıdır A Clockwork Orange. Tüm zamanların en psikopat film karakterlerinden biri olan Alex DeLarge hem ismiyle hem cismiyle unutulmaz sinema anılarımız arasında kendine özel bir yer bulmuştur. Karanlık bir gelecek aracılığıyla günümüzün sistem çarklarını sert bir biçimde eleştiren film bağımlılık üzerine de dikkate değer söylemlerde bulunur. Kubrick’in dehasıyla yarattığı kendine has rahatsız ediciliği de bazıları için tam anlamıyla şok edicidir.

2 – Pink Flamingos (1972)

rahatsiz-edici-filmler-ufkunu-katla-pink-flamingos

Pink Flamingos da kıyıda köşede kalmış mide kaldıran kültlerden birisi aslında. Kara mizah unsurlarını daha önce denenmemiş bir biçimde kullanan film ağızda biraz acı biraz tatlı bir tat bırakmaktadır. Ensestten giren yamyamlıktan çıkan ve bu esnada da hayvanlara eziyet etmekten geri kalmayan Pink Flamingos gösterildiği her yerde seyirci kitlesini ikiye bölmüştür. Zaten rahatsız edici herhangi bir filmin üzerinde uzlaşmaya varmak zordur.

3 -Salò o le 120 giornate di Sodoma – Salo or the 120 days of Sodom – Salo Ya Da Sodom’un 120 Günü (1975)

Salo-or-the-120-days-of-Sodom-rahatsiz-edici-filmler-ufkunu-katla

Hakkındaki tartışmalar hiçbir vakit dinmeyen ve Pasolini’nin ölümüne neden olduğu konuşulan Salo sinema tarihinin belki de en sert faşizm eleştirisini içerisinde barındırıyor. 9 kız ve 9 erkek tutsağın 120 gün boyunca maruz kaldığı psikolojik fiziksel ve cinsel vahşeti anlatan film faşizmin tüyler ürperticiliğine aynı şekilde yanıt verdiği için ilginç tartışmaları da beraberinde getiriyor. “Gore” tanımına yeni cümleler ekleyen bu ürkütücü film üzerinden geçen yaklaşık 40 seneye rağmen rahatsız ediciliğinden hiçbir şey kaybetmemiş durumda. Zaten bir Marquis de Sade uyarlaması olduğunu söyleyince film kafanızda iyiden iyiye şekillenecektir.

4-Faces Of Death

faces-of-death-rahatsiz-edici-filmler-ufkunu-katla

Bu film, amatör çekim ve televizyonlardan alınmak üzere, 8 gerçek ölüm sahnesinin derlemesidir (ve birkaç lanet sahne daha). Lanetli filmin tanımıdır bir bakıma. Tam 46 ülkede yasaklanmıştır.

Not: Bu filmin herhangi bir “normal” sahnesi ya da fragmanı olmadığından buraya ekleyemiyorum.

5-I Spit on Your Grave (Mezarına Tüküreceğim)

i-spit-on-your-grave-rahatsiz-edici-filmler-ufkunu-katla

Tutkulu bir kadın yazar, dört adam tarafından tecavüz edilir, işkence görür ve ölüme terk edilir. Ancak kadın sistemli bir şekilde bunun intikamını alır. Bu filmin içinde bulunan tecavüz sahnesi, sinema tarihinin en rahatsız edici sahnesidir açık ara. Film, kadına şiddeti övdüğü gerekçesiyle İskandinav ülkeleri, İrlanda, Batı Almanya ve Kanada’da yasaklanmıştır. Ayrıca bu filmin de 78 ve 2010 olmak üzere iki versiyonu vardır.

6- Cannibal Holocaust

cannibal-holocoust-rahatsiz-edici-filmleri-ufkunu-katla

Blair Witch Project ile hatırlanan ve sonrasında da Rec Cloverfield Paranormal Activity gibi yakın dönem örnekleriyle de popüler hale gelen bir alt türün öncüsüdür Ruggero Deodato’nun sahte-belgeseli. Zaten “sahte” dediğime bakmayın görüntüler o kadar gerçekçidir ki Deodato oyuncularının gerçekten kazıklara saplanmadığını mahkemede kanıtlamak zorunda kalmıştır ve ancak bundan sonra beraat edebilmiştir. Vahşet algısını genişleten ve birçok insanın psikolojisine kalıcı tesir eden Cannibal Holocaust rahatsız edici filmlerin en iddialılarından biri.

Dünyanın açık ara en lanetli filmidir. Yasak yemediği ülke neredeyse kalmamıştır. Bunun sebebi içinde bulanan dehşet sahnelerinin birkaçının gerçek olmasıdır. Örneğin devasa su kaplumbağası gerçekten de katledilmiştir. Hatta filmde geçen yerlileri öldürme sahnelerinin bile gerçek olup olmadığı hala bir muammadır.

7 – Srpski Film – A Serbian Film

serbian-srpski-film-rahatsiz-edici-filmler-ufkunu-katla

Gösterildiği ya da gösterilmediği her yerde irili ufaklı infiallere neden olan bu yakın dönem “korkunç”luğu beyazperdede görülmüş en ağır ve en net otorite eleştirisi olarak kayda geçti. Hem görselliğiyle hem de nasıl bir hayal gücünün ürünü olduğu meçhul fikirler vasıtasıyla hissettirdikleriyle izleyenin içine işleyen bir kara tecrübeydi A Serbian Film. Eski bir porno yıldızının mesleğine geri dönmesinden yola çıkan Sırp yapımı erotizme eklediği gore miktarını fazla kaçırmasıyla yalnızca psikolojik değil cinsel zararlar bile verebilir izleyenine.

8- The Last House on the Left – Soldaki Son Ev

Last-House-on-the-left-rahatsiz-edici-filmler-ufkunu-katla

Peşinden birçok gore filmi sürükleyen intikam öykülerinin korku-vahşet sineması alt türü olmasında büyük etkisi olan bir Wes Craven filmi Soldaki Son Ev. Sapık bir çeteye kurban giden kızlarının intikamını almak isteyen bir ailenin öyküsünü anlatıyor film. İçerdiği şiddet nedeniyle sansür süzgecinden geçmekte çok zorlanan bazı ülkede tamamen yasaklanan bazılarında ise bir kısmı kesilip ancak öyle gösterime giren bu kült film Craven’ın sinemadaki yolculuğunun başlangıç noktası.

9 – Hei tai yang 731 – Man Behind the Sun

men-behind-the-sun-rahatsiz-edici-filmler-ufkunu-katla

Japonların İkinci Dünya Savaşı döneminde yaptığı tıbbi deneyleri anlatan ve istismar filmi kategorisinde ayrı bir yeri bulunan son derece ağır bir filmdir Hei tai yang. İnsanı en derin korkularıyla yüzleştirmesinin yanı sıra ekrana bakması çok zor anları da içerisinde barındırır. Akla hayale gelmeyecek işkence yöntemlerini sadizm terminolojisine yılmadan ekleyen film sinema tarihinin en hastalıklı vahşet filmlerinden biri…

10 – The Exorcist (Şeytan)

The-Exorcist-rahatsiz-edici-filmler-ufkunu-katla

Korku sinemasının kültlerinden olan The Exorcist’siz bir liste olmaz tabii ki. Küçük bir kız, mistik güçler tarafından ele geçirilir. Bu yüzden annesi de bir papazın yardımına başvurur.

Kaynaklar; 12

 

 

Tüm Dünyada Yasaklanmış 10 Rahatsız Edici Film
  • Tüm Dünyada Yasaklanmış 10 Rahatsız Edici Film
3.5

Özet

İçerdiği seks sahneleri, şiddetin her türlüsünün aşırılığı nedeniyle kimi zaman tüm dünyada veya bazı ülkelerde gösterimi tamamen yasaklanan bu filmleri izlemeden önce bir kaç kere düşünmenizi tavsiye ederiz. Tamamı +18 olan bu filmler gerçek bir ruhani çöküntü yaratabilir.

Sending
User Review
0 (0 votes)