Unutulma Hakkı : Kişisel Bilgilerinizi Google’dan Kaldırın

Unutulma hakkı Avrupa Birliği (Özellikle Fransa) ve Arjantin tarafından gündeme getirilen ve sonrasında hayata geçirilen bir konsepttir. Bu konsept bir bireyin geçmişte yapmış olduğu belirli bir eylemin bir sonucu olarak sürekli ve periyodik olarak damgalanmış bir şekilde hayatının devamını geçirmek istememe özgürlüğünden çıkmıştır. Söz konusu hakkı, “dijital hafızada yer alan bireye ait fotoğraf, kimlik bilgisi, adres ve diğer kişisel içeriğin, yine bireyin kendi talebi üzerine bir daha geri getirilemeyecek biçimde ortadan kaldırılması biçiminde tanımlamak mümkündür.” Bu hakkın düşünce özgürlüğüne olumsuz etkileri üzerine endişeler vardır. Bireyin geçmişte yaptığı bir eylemin internet gibi bir ortamdan silinmesinin düşünce ve bilgi alma özgürlüğüne de olumsuz etkisi olduğu konusunda tartışmalar vardır.

Bu yasanın Türk hukuk sistemindeki karşılığı, kişinin özel hayatının korunması anayasanın ilgili maddesinin genel kapsamı gereği uygulanmalıdır. Aksi halde bu işlemi yapmayan site yönetimi hakkında bilişim suçları ceza hüküm ve yaptırımlarına tabi olunur.

right+to+be+forgotton-unutulma-hakkı-ufkunu-katla

Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar eskiden de isterlerse herhangi bir Google ürününe ait içerik kaldırma talebinde bulunabiliyorlardı fakat Google içerik kaldırma için belli koşullar öne sürüyor her içeriği kaldırmıyordu.

Peki Türkiye ve diğer ülkeler açısından durum nasıl?

Unutulma hakkı kapsamında 32 Avrupa ülkesi belli koşullar geçerli olmak şartıyla Google ürünlerinden içerik kaldırma talep edebiliyor.

1. Herhangi bir Google ürününden içerik kaldırtmak istiyorsak aşağıdaki sayfayı ziyaret etmeliyiz. Bu sayfadaki seçenekleri takip ettiğimizde Google bizi gerekli sonuca yada sayfaya yönlendirecek. (Fakat unutmayın bu yönlendirme sonucunda Google istediğiniz içeriği kaldırmayı garanti etmiyor.)

https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?hl=tr

İçerik kaldırma talep edebileceğiniz Google ürünleri; Blogger/Blogspot, Google+, Google web arama, Google görsel arama, Google Reklamları (Adsense), Drive ve dökümanlar, Google Play, Google Alışveriş, Youtube, Picasa, Orkut ve diğerleri.

2. Bize ait bir web sitesinin, herkese açık belli url’lerini Google arama sonuçlarından kaldırtmak istiyorsak aşağıdaki sayfayı ziyaret etmeliyiz.

https://www.google.com/webmasters/tools/removals?pli=1

(Diyelim ki sitemizden bir sayfayı sildik fakat hala Google arama sonuçlarında görünüyor. Bu durumda yukarıdaki bağlantıda göreceğiniz forma ilgili url’yi girecek, bu url’yi yada birden fazla url’yi veya tümden sitemizi kaldırma talep edeceğiz.)

3. Google’un unutulma hakkından yararlanabilen 32 ülkeden birinin vatandaşıysak aşağıdaki sayfayı ziyaret etmeliyiz.

https://support.google.com/legal/contact/lr_eudpa?product=websearch#

Şimdilik unutulma hakkından yararlanabilen 32 Avrupa ülkesi; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovence, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere.

Unutulma_Hakki-right-to-be-forgotten-ufkunu-katla

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 17.6.2015 tarihli kararında “unutulma hakkı” terimini kullanarak, Avrupa Adalet Divanı’nın kararına doğrudan atıfta bulunmuş ve unutulma hakkını “üstün bir kamu yararı olmadığı sürece, dijital hafızada yer alan geçmişte yaşanılan olumsuz olayların bir süre sonra unutulmasını, başkalarının bilmesini istemediği kişisel verilerin silinmesini ve yayılmasının önlemesini isteme hakkı” olarak tanımlamıştır. Kararda, geçmişte bir suçtan hüküm giymiş davacının isminin rumuzlanmadan bir ceza hukuku pratik kitabında yer almasının unutulma hakkını ve bunun neticesinde özel hayatının gizliliğini ihlal ettiğine hükmedilmiştir.

Bu hakkı kullanabilmeniz için önerebileceğimiz sitelerden biri; forget me

Aynı düzenlemenin Twitter ve Facebook paylaşımları için de genişletilmesi bekleniyor. Özellikle 18 yaşından küçük kişilerin paylaşımlarının internette yok olmaması ve iş arama sürecine geldiklerinde bu “utanç verici” paylaşımları kişilerin karşısına çıkması çok ciddi bir sorun yaratıyor. İngiltere bu konuda Google’a baskılar yapmakta. Google ise şimdilik 32 ülkenin genişletilmesinden yana değil.

Kaynak; 1 , 2

Unutulma Hakkı : Kişisel Bilgilerinizi Google'dan Kaldırın
  • Unutulma Hakkı : Kişisel Bilgilerinizi Google'dan Kaldırın
3.1

Özet

nutulma hakkı Avrupa Birliği (Özellikle Fransa) ve Arjantin tarafından gündeme getirilen ve sonrasında hayata geçirilen bir konsepttir. Bu konsept bir bireyin geçmişte yapmış olduğu belirli bir eylemin bir sonucu olarak sürekli ve periyodik olarak damgalanmış bir şekilde hayatının devamını geçirmek istememe özgürlüğünden çıkmıştır. Söz konusu hakkı, “dijital hafızada yer alan bireye ait fotoğraf, kimlik bilgisi, adres ve diğer kişisel içeriğin, yine bireyin kendi talebi üzerine bir daha geri getirilemeyecek biçimde ortadan kaldırılması biçiminde tanımlamak mümkündür.”

Sending
User Review
4 (1 vote)