WhatsApp Mesajları “Gerçekten” Silinmiyor Mu?

WhatsApp Önce Uçtan Uca Şifreleme Yaptı

Kullanıcılarının iletişim bilgilerinin güvenliğine her şeyden çok öncelik verdiğini söyleyen Whatsapp, uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıma soktu. Artık Whatsapp’ın son sürümünü kullanan herkesin yaptığı her arama, gönderdiği her fotoğraf, video ya da ses dosyası otomatik olarak uçtan uca şifreleniyor.

Uçtan uca şifreleme gönderdiğiniz mesajları sadece mesajı gönderdiğiniz kişi ya da grup tarafından okunabilmesini sağlıyor. Mesajların içeriğini bilişim suçluları, hackerlar, hükümetler; hatta Whatsapp yetkilileri dahi göremiyor (böylece Whatsapp istihbarat kurumlarından gelecek takip ya da geriye yönelik inceleme taleplerinden de kurtulmuş oluyor). Uçtan uca şifreleme, iletişimi bir çeşit yüz yüze iletişim haline getirerek kişiselleştiriyor.

whatsapp-ufkunu-katla5

Her şeyin dijitalleştirildiği çağ aynı zamanda özel bilgilere uygunsuz şekilde erişildiği ya da çalındığı bir dönemi de başlattı. Son bir hafta içinde hem dünya liderlerinin açtığı gizli şirketler hem de 50 milyon Türk vatandaşının adres bilgileri ele geçirildi. Böyle bir ortamda güvenliğin; dolayısıyla uçtan uca şifrelemenin önemi daha iyi anlaşılıyor.

whatsapp-ufkunu-katla4

Şifreleme hükumetlerin, şirketlerin ve bireylerin güvenliklerini artırmak için en önemli unsurlardan. Whatsapp, yaptığınız her şey için otomatik olarak uçtan uca şifreleme uygulayan bir kaç şirketten biri olsa da bu yenilik kişisel iletişimin geleceğinden bir kesit sunuyor. Elbette Whatsapp bu yöntemi kullanan ilk mesajlaşma uygulaması değil. Uçtan uca şifreleme Telegram tarafından uzun zamandır sunuluyordu. Hatta Wire adlı uygulama, uçtan uca şifrelemeyi tüm görüşmelerde ve tüm platformlarda sürekli açık tutması ile kullanıcılarına süper gizli haberleşme imkanı sunuyor.

Ama Meğerse Mesajlar Hiç Silinmiyormuş

iOS araştırmacısı Jonathan Zdziarski’nin yayınladığı incelemeye göre, WhatsApp kullanıcıların sildiği mesajlaşmaları kaydediyor ve depoluyor. Uygulamanın son versiyonundan alınan disk görüntülerini inceleyen Zdziarski, yazılımın disk üzerinde silinmiş mesajlaşmaları bir iz halinde depolamaya devam ettiğini gördü. Yani telefonu eline geçiren birisi, silinmiş olan mesajları herhangi bir veri yedekleme sistemini kullanarak geri getirebilir.

Çoğu durumda veri uygulama tarafından işaretlenip siliniyor. Ancak silinen verinin üzerine başka bir şey yazılmadığı için hala geri döndürülebilir olarak duruyor. Zdziarski bu problemin, uygulamanın kodlama aşamasında, varsayılan ayar olarak silinen verinin üzerine yazma işlemi yapmayan SQLite kütüphanesinin kullanılmış olmasından kaynaklandığını söylüyor.

whatsapp-ufkunu-katla3

Emniyet güçleri erişebilir

Geçtiğimiz dönemde uçtan uca şifreleme özelliğini tüm kullanıcılara varsayılan özellik olarak sunan WhatsApp bu hamlesi ile mahremiyet savunucuları tarafından takdir edilmişti. Ancak bu sistem sadece gönderilen mesajların, gönderme aşamasında yapılacak müdahalelerle okunmasını engelliyor.

Zdziarski’nin bulguları ise veri telefona ulaştıktan sonra olanlarla ilgili. Bu mesajlar telefonun kendi sabit diskinin yanı sıra bir iCloud deposunda da saklanabiliyor. iCloud bu mesajları donanım şifrelemesi olmadan saklıyor. Bu da, emniyet güçlerinin, mahkeme kararı ile donanımları inceleyip silinmiş mesajları bile okuyabileceği anlamına geliyor.

Diğer uygulamalarda da aynı sorun var

whatsapp-ufkunu-katla

Zdziarski “Burada asıl sorun, geçici olduğunu sandığımız mesajlaşmaların aslında disk üzerinde kalıcı olması” diyor. Ancak bu durum WhatsApp’a özgü değil. Pek çok mesajlaşma uygulaması diskler üzerinde benzer izler bırakıyor. Zdziarski “iMessage ardında çok fazla iz bırakıyor, mahremiyet odaklı Signal ise hiç iz bırakmıyor.” şeklinde konuştu.

Araştırma özellikle uygulamanın şifreleme politikası üzerine yaşanan yasal problemleri de etkileyebilir. Brezilya’da Whatsapp mahkemeler tarafından talep edilen bazı konuşma geçmişlerini vermeyi reddettiği için yerel mahkemeler tarafından defalarca engellenmişti. Bu dava halen devam ediyor. Şirket, uçtan uca şifreleme sistemi sebebiyle bu mesajlaşmalara erişemediğini ve bu yüzden mahkemeye sunamayacağını belirtmiş ve engelleme kararları üst mahkemelerce iptal edilmişti.

Zdziarski’nin yazısıyla ilgili olarak WhatsApp’tan bir yorum yapılmadı.

Kaynak; https://www.dunyahalleri.com/whatsapp-da-artik-sifreli/

WhatsApp mesajlarınız tam olarak silinmiyor

WhatsApp Mesajları "Gerçekten" Silinmiyor Mu?
  • WhatsApp Mesajları "Gerçekten" Silinmiyor Mu?
3.1

Özet

iOS araştırmacısı Jonathan Zdziarski’nin yayınladığı incelemeye göre, WhatsApp kullanıcıların sildiği mesajlaşmaları kaydediyor ve depoluyor.

Sending
User Review
0 (0 votes)