100 Milyon Kullanıcıya Ulaşan Telegram En Güvenli Mesajlaşma Sistemi Mi?

Kriptolu altyapısıyla mahremiyet ve gizliliğe önem veren kullanıcılar arasında hızla yayılan ücretsiz mesajlaşma uygulaması Telegram, piyasaya çıkışından sadece iki buçuk yıl sonra aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Daha etkileyici olan ise şirketin bu rakama her gün 350 bin yeni kullanıcı ekliyor olması. Peki gerçekten en güvenilir uygulama Telegram mı?

telegram-ufkunu-katla

Nasıl Doğdu? Güvenilir Mi?

Rusya’nın Mark Zuckerberg’ü olarak tanınan (ve Rus Hükümeti’nin kurucusu olduğu sosyal ağ VK‘ye yönelik sansür taleplerini kabul etmediği için ülke dışına sürülen) meşhur İnternet Girişimcisi 1984 doğumlu Pavel Durov tarafından geliştirilen Telegram, masaüstü dahil tüm platformlardan erişilebilen mesajlaşma deneyimi ile oldukça popülerleşti. Güncel mesajlaşma uygulamalarındaki bütün özelliklere sahip (ve kendine has yenilikçi detaylara da sahip) uygulama sık güncelleme aralıklarına sahip.

Bugüne dek en büyük eksikliği yeterli kullanıcısı olmaması olan uygulama artık bu problemi çözmüş gibi görünüyor. Ancak dişli rakipleri Whatsapp, Facebook Messenger ve Skype’ta bulunan sesli ve görüntülü görüşme özelliklerinin Telegram’da bulunmaması kimi kullanıcılar için eksiklik olarak nitelendiriliyor.

Bulut (cloud) teknolojisi ile mesajlarınızı kayıt altında tutan uygulamada, bir cihazda başladığınız iletişime diğerinde devam edebiliyor ve eski mesajlarınıza kolayca erişebiliyorsunuz. Bu konuşmaların başka birinin eline geçmesi gibi durum da söz konusu değil çünkü Telegram mesajlarınızın gizliliğini koruyan ‘uçtan uca şifreleme’ sistemini kullanıyor. Telegram uygulaması WhatsApp gibi bir dünya devinden çok daha önce uçtan uca şifreleme özelliğini kullanmaktaydı.

telegram-ufkunu-katla2

Uygulamanın bu kadar popüler olması şaşırtıcı değil. Aylık 100 milyondan fazla kullanıcının günde 15 milyardan fazla mesaj göndermesi, daha üç yıllık bile olmayan bir şirket için etkileyici. Mesajlaşma uygulamalarını, ‘süper güçler’ (WhatsApp, Facebook Messenger, Skype), ‘orta ölçekliler’ (Line, Viber, WeChat) ve ‘büyümekte olanlar’ (Kik, Tango, KakaoTalk) şeklinde üç gruba ayıracak olursak, Telegram’ın artık büyümekte olanlardan ayrılıp orta ölçekliler arasına katıldığını söyleyebiliriz. Her gün eklenen 350 bin yeni kullanıcısıyla Telegram yakın gelecekte sektörün devlerini de zorlamaya başlayabilir.

Telegram hizmeti Android, iOS, Windows Phone, Mac, Windows ve Linux işletim sistemlerine kurulabiliyor. Hatta web sürümü ile web tarayıcısı içinde çalıştırabilmek dahi mümkün.

Resmen Hacklendiği Duyuruldu….

 

Telegram‘da belki de bir ilk yaşandı. Bir grup Rus aktivist, Telegram hesaplarının izinsiz şekilde ele geçirildiğini (hack’lendiğini) açıkladı.

Kişisel gizliliğe önem veren ve güvenilir bir mobil mesajlaşma uygulaması olduğunu her fırsatta vurgulayan Telegram, ilk bakışta ciddi bir sorunla karşılaşmış gibi gözüküyor. Ancak aktivistlerin Telegram’ı suçlamadığını hemen belirtelim. Hatta iddalara göre Rus telekom grubu MTS bu olaya göz yummuş olabilir.

Şifreleme standart değil

 

Öncelikle, Telegram’ın her fırsatta altını çizdiği şifreleme sistemi, uygulama yüklendiğinde varsayılan özellik olarak açık gelmiyor. Kullanıcıların çoğu, standart mesajlaşmalarının uçtan uca şifrelendiğini düşünüyor ancak Telegram bu özelliği sadece gizli konuşmalar için sunuyor. Telegram uygulamasını güvenli olarak tanıtırken bu özelliğin sadece belirli konuşmalarda geçerli olduğuna hiç değinmiyor. Şifreleme sistemlerinin varsayılan özellik olarak sunulmaması, FBI’ın uygulama geliştiricilerinden talep ettiği bir durum. Telegram şu anda kadar devlet yetkililerinden gelen çoğu talebi harfiyen uyguladı.

telegram-ufkunu-katla3

Ne kadar güvenli olduğu bilinmiyor

 

Öte yandan Telegram’ın gizli mesajlaşmalarında kullanılan uçtan uca şifreleme de herhangi bir bağımsız kurum tarafından onaylanmış değil. Şu anda Whatsapp tarafından da kullanılan Signal protokolü tüm uzmanlar tarafından en başarılı şifreleme sistemi olarak kabul edilirken Telegram’ın kendi şifreleme sistemini geliştirip kullanması güvenlik uzmanları tarafından garipseniyor. Üstelik Telegram kendi şifreleme sisteminin detayları konusunda çok da şeffaf değil. Dolayısıyla sistemin ne kadar güvenli olduğu tam olarak bilinemiyor.

Kurucusunun Sıradışı Hayatı

Şifrelenmiş mobil mesajlaşma uygulaması Telegram kendine has kullanıcı kitlesiyle büyümeye devam ederken, Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’un şöhreti de giderek artıyor. Bu galeri de Pavel Durov’un hayatında kısa bir gezintiye çıkacağız.

telegram-kurucusu-ufkunu-katla

1 – 10 Ekim 1984’te Rusya’da doğan Durov, Mark Zuckerberg’den 5 ay kadar sonra dünyaya geldi ve Zuckerberg’den çok daha hareketli bir hayat yaşamaya başladı. Kodlamayı okulda öğrendikten sonra bu yeteneğini okul ağının açılış ekranını değiştirmek için kullandı. Bu yolla sevmediği bir öğretmenini aşağılayan Durov, gelecekte sevmeyeceği kişilere karşı boş durmayacağının belki de ilk kanıtıydı.

2 – Kendisi gibi kodlama bilen abisi Nikolai Durov ile 2006’da üniversiteden ayrılarak VKontakte‘yi (Rusya’da çok popüler Facebook benzeri ağ) kurdu. İlerleyen zamanda 350 milyon üyeye kavuşan VKontakte, Durov kardeşleri milyoner yapmaya fazlasıyla yetmişti. Durov, bu sayede 183 milyon sterlin kazandı.

Pavel-Durov-Telegram-ufkunu-katla3

3 – VKontakte, St. Petersburg’un ünlü Singer House binasının 5. ve 6. katında geliştiriliyordu ve bir gün (2012) Durov ve bazı VKontakte çalışanları pencereden kağıt uçaklar fırlatmaya başladı. Fakat uçak yapmak için 5000 rublelik banknotları tercih etmişlerdi. O gün St. Petersburg sokakları 1000 sterlin değerinde kağıt uçakla buluştu.

4 – Durov kardeşlerin girişimi hükümet muhalifi Alexei Navalny’i destekleyenlerin merkezi haline gelmeye başlayınca tehlike çanları çalmaya başlamıştı. Pavel Durov, Putin başkanlığındaki hükümetin kontrol taleplerine karşılık kapşonlu bir köpek fotoğrafı paylaşarak olumsuz yanıt verdiğini gösterdi.

5 – Siyah kıyafetler giyinmeyi tercih eden Durov, bu olay üzerine VKontakte’nin kontrolü kaybetmeye başladı. Kremlin’e yakınlığıyla bilinen Mail.ru’yla bağlantılı yatırımcılar bu işte pay sahibiydi. Puvol yine bir fotoğrafla yanıt verdi. Bu kez yatırımcılara orta parmağını göstermeyi tercih etmişti.

Pavel-Durov-Telegram-ufkunu-katla

6 – 2013’te Moskova’da bir polis memuruna çarpmakla suçlandı ama o araba kullanmayı bile bilmediğini söyleyerek bu suçlamayı reddetti. Artık Pavel’in yurtdışına çıkmaktan başka şansı kalmamıştı. Rus polisi VKontakte ofisine geldiğinde Durov kardeşleri bulamadı.

7 – İki kafadar New York’ta bir şirket kurdu ve bir kaç sadık Vkontakte çalışanı ile ABD’ye uçtu. Yeni gizli projesi hakkında bilgi almak isteyen The Moscow Times gazetesine bu kez Social Network filminden Sean Parker’ın yatırımcılara orta parmak gösterdiği sahnenin fotoğrafını gönderdi.

8 – Durov kardeşlerin gizli projesi bugün 100 milyondan fazla kişinin kullandığı Telegram‘dı. Kremlin başta olmak üzere devletlerin vatandaşlarını takip etmesini istemiyorlardı.

Pavel-Durov-Telegram-ufkunu-katla2

9 – 2012 yılında Wikimedia Foundation’a 1 milyon dolar bağışlayan Durov, halen bir geliri olmayan Telegram’ı ayakta tutmak için her ay 1 milyon dolar harcıyor.

10- Dört çalışanıyla beraber Airbnb üzerinde ev kiralayarak dünyayı gezmeye devam ediyor ve 100 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaşma partisini geçtiğimiz Şubat ayında Barselona’da yaptı.

11 –Halen araba kullanmayan Durov bir kaç ayda bir yerini değiştiriyor. Kahramanının Edward Snowden olduğunu söylüyor ama Snowden gibi Rusya’ya gitmeyi, en azından şimdilik düşünemiyor.

Yararlandığımız kaynaklar; dunyahalleri.com, webrazzi, teknolojice.com

Telegram Güvenilir Mi?
  • Telegram Güvenilir Mi?
4.1

Özet

Kriptolu altyapısıyla mahremiyet ve gizliliğe önem veren kullanıcılar arasında hızla yayılan ücretsiz mesajlaşma uygulaması Telegram, piyasaya çıkışından sadece iki buçuk yıl sonra aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Daha etkileyici olan ise şirketin bu rakama her gün 350 bin yeni kullanıcı ekliyor olması. Peki gerçekten en güvenilir uygulama Telegram mı?

Sending
User Review
0 (0 votes)