2016’nın En İyi 15 İcadı

 

1. Katlanan bisiklet kaskı: Morpher

Bisiklet sahiplerinin en çok şikayetçi olduğu konulardan biri de, bisiklet kasklarının özellikle taşıma ve sığdırma noktasında çok fazla kullanışlı olmaması. Hatta sadece bu sebepten dolayı kask kullanmak istemeyenlerinde dahi olduğunu söylemek mümkün. İngiliz mühendis Jeff Woolf ise katlanabilir bisiklet kaskı projesi Morpher ile bu konuya çözüm getiriyor. Birbirine geçen plastik parçalarından oluşan Morpher isimli bu bisiklet kaskı, katlandığında oldukça az yer kaplıyor. Dolayısıyla taşıma noktasında bisiklet sahiplerine oldukça kolaylık sağlamış oluyor.

2. Çatı şeklinde tasarlanan estetik günş panelleri: Solar Roof

Güneş panellerinin çevreyi koruma ve tasarruf sağlama noktasında çok önemli bir yere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak estetiklik noktasında çok kullanışlı olmadığını da görüyoruz. Tesla tarafından geliştirilen ve SolarCity işbirliğinde üretime geçilecek olan Solar Roof ise bu probleme oldukça yenilikçi bir çözüm getiriyor. Bu yeni nesil güneş panellerinin en güzel yanı ise göze batmayan estetik bir görünüme sahip olması ve evlere standart çatı şeklinde entegre edilmesi.

3. Kendi kendini bağlayan ayakkabı: Nike Hyperadapt 1.0

Dünya üzerinde bağcıklı ayakkabıları çok seven ancak bu bağcıkları bağlamayı pek sevmeyen birçok kişi var. Bu kişilerin imdadına ise Nike Hyperadapt 1.0 yetişiyor. Kişi ayakkabıyı giyip yanındaki butona bastıklarında ayakkabının bağcıkları otomatik olarak bağlanıyor. Nike ilerde bu butonun da kaldırılacağını, yani her şeyin otomatik olarak yapılacağını belirtiyor.

4. Her yere sığan futbol sahaları: The Unusual Football Field

Tayland merkezli gayrimenkul firması AP Thailand, Bangkok’un The Khlong Toei bölgesindeki dağınık yerleşimin park, spor alanı vs gibi yapıların kurulmasını zorlaştırması üzerine yenilikçi bir projeye fikriyle ortaya çıkıyor. “The Unusual Football Field” olarak adlandırılan proje kapsamında, bölgelerin dağınık ve dar alanları sıradışı tasarımlar ile futbol sahalarına dönüştürülüyor. An itibariyle iki tanesinin inşa edildiğini ve sahanın çocuklar ile dolduğunu açıklayan firma, bu ay içerisinde de üçüncüsünü açmayı planladıklarını belirtiyor.

 

5. İlaç niyetine elektronik kenevir: Hmbldt Vape Pens

Özellikle ABD hükümetinin tıbbi kenevir kullanımını yaygınlaştırması üzerine birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanan kenevir; uyuşturucu ve ilaç olarak piyasada genellikle iki farklı şekilde bulunuyor. Tehlikeleri bertaraf etmek için bu konuya yenilikçi bir çözüm getiren Hmbldt ise, elektronik kenevir olarak adlandırabileceğimiz Hmbldt Vape Pens cihazlarını piyasaya sürmüş durumda. Cihazda bir dozluk kenevir yağı bulunuyor. Bu kenevir yağı ise her bir nefeste rahatlamanızı, uykunuzun gelmesini ve ağrılarınızın dinmesini sağlıyor. Ancak cihazın uyuşturucu etkisi yaratacak düzeyin altında tutulduğunu da vurgulamak gerekiyor.

6. Yeni nesil çalar saat: Hello Sense


Uykunuzun en tatlı anlarını bölerek uyku performansınızı düşüren standart çalar saatlerin aksine, Hello Sense isimli bu çalar saatler sizin uyku döngünüzü ölçümleyerek uyanmaya en uygun anlarınızda, yani en az zorlanacağınız anlarda sizi uyandırmayı sağlıyor. Ayrıca bu akıllı çalar saatler ses komutlarıyla yönetilebiliyor.

7. Her yöne dönebilen lastikler: Eagle 360

Sürücüsüz otomobil sektöründeki rekabet artarken, Goodyear da lastik teknolojisini bu sektöre adapte etmek istiyor. Geliştirdiği yuvarlak bir şekle sahip olan Eagle 360 lastikler ise, adından anlaşılacağı üzere otomobillerin her yöne kolay bir şekilde dönebilmesini sağlıyor. Lastikler sürücüsüz otomobiller odaklı olarak geliştirildiği için piyasa yakın zamanda çıkmayacak gibi görünüyor.

8. Akıllı diş fırçası: Quip

En çok ihmal edilen konulardan biri de diş sağlığı diyebiliriz. Simon Enever ve partneri Bill May tarafından tasarlanan akıllı diş fırçası Quip ise bu konuya önemli bir katkı sağlayacak gibi görünüyor. Pille çalışan Quip, her 30 saniyede bir titreşerek kişinin diş fırçalama pozisyonunu değiştirmesi için uyarıda bulunuyor. Toplamda ise tek seferde 2 dakika boyunca çalışıyor.

9. Bilişsel bozukluğu olanlara özel yemek araç gereçleri: Eatwell Assistive Tableware

Büyükannesine “Alzheimer” tanısı konmasının üzerine kendisini kötü hisseden ve büyükannesine yeteri kadar yardımcı olamadığını düşünen Sha Yao, “Eatwell Assistive Tableware” isimli yemek araç-gereçleri projesini geliştiriyor. Farklı ve özelleştirilmiş renklere sahip olan bu gereçler, bilişsel bozukluğu olan hastaların yemekleri kolay bir şekilde ayırt edebilmelerini ve yemeklerini yere dökmeden yiyebilmelerine yardımcı oluyor.

10. Çok-amaçlı pratik evler: Better Shelter


Ikea Foundation’un da arkasında yer aldığı Better Shelter projesi, 4 saat gibi kısa bir süre içerisinde inşa edilebilen çok amaçlı pratik evler kurmayı amaçlıyor. Özellikle mültecilerin hedeflendiği bu çok amaçlı evler; kapı kilitleri, güneş panelleri gibi özellikleri de barındırıyor. Ayrıca bu evler sadece bir barınak olarak değil, aynı zamanda hastane, çocuk geliştirme merkezi, resepsiyon olarak da kullanılabiliyor.

11. Güçlü ve sessiz saç kurutma makinesi: Dyson Supersonic

Elektrik süpürgesi, havalandırma araçları, vakum makineleri gibi hava-merkezli ürünleri ve projeleriyle ön plana çıkan James Dyson, bu kez de yenilikçi saç kurutma makinesi ile karşımıza çıkıyor. Dyson’ın “gürültülü, ağır ve yavaş” olarak nitelendirdiği standart saç kurutma makinelerinin aksine, Dyson Supersonic isimli yeni saç kurutma makinesi sessiz, hafif ve hızlı çalışıyor. Dakikada 110 bin devir sayısına sahip olan bu saç kurutma makinesi, bünyesinde barındırdığı sensörler sayesinde de oldukça yumuşak bir kurutma deneyimi sunuyor.

12. Hayat kurtaran tatlı patates: The Orange-Fleshed Sweet Potato

Sahra Altı Afrika bölgesinde yaşayan 6 yaşın altındaki 43 milyon çocuk A vitamini eksikliğinden dolayı körlük, sıtma gibi hastalıklara maruz kalıyor. Bu bağlamda ülkenin tamamına ilaç dağıtmanın ise etkisiz olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla bazı bitki bilimciler de kendi çözümlerini üretmeleri konusunda ülkelere tatlı patates üretimi ile destek oluyor. Proje kapsamında A vitamini bakımından zengin olan tatlı patateslerin çeşitli biyolojik takviyeler ile üretiminin arttırılması sağlanıyor.

 

13. Yeni nesil termometre: Arc InstaTemp

Kişilerin ateşinin yükselmesinin ardından sıcaklığın ölçümlenmesi amacıyla genellikle ağza, koltuk altına vs. çubuk şeklindeki termometreler konulur. Ya da son yıllarda piyasaya sürülen ve uzaktan kızılötesi teknolojisiyle çalışan termometreler kullanılır. “Arc Insta­Temp” adı verilen yeni nesil termometreler ise birkaç santimetre uzaklıktan ölçüm yapabiliyor. En önemli özelliklerinden birinin ise vücut sıcaklığı ölçme işlemini çok hızlı (2.5 saniye) gerçekleştirmesi olarak ifade ediliyor. Cihazda ayrıca sıcaklığın derecelerine göre üç farklı renk göstergesi de bulunuyor.

 

14. Çin’in uzay laboratuvarı: Tiangong-2


Çin’in uzay istasyonu projesi kapsamında gönderilen Tiangong-2 modülünün, Çin’in uzaydaki bir laboratuvarı gibi kullanılacağı belirtiliyor. Yaklaşık 4.2 metre genişliğe ve 10.4 metre uzunluğa sahip olan modül, Çin’in 2023’te tamamlamayı planladığı kalıcı uzay istasyonu projesinin önemli bir parçasını oluşturacağı ifade ediliyor.

 

15. Tüketici dostu elektrikli araba: Chevrolet Bolt


Tüketici gözünden bakıldığında piyasadaki elektrikli arabalar genellikle ikiye ayrılır: Birincisi uzun menzilli ancak pahalı arabalar, ikincisi ise ucuz ancak kısa menzilli arabalar. General Motors ise bu iki taraf arasında bir orta yol bulan Chevrolet Bolt’u geliştirmiş durumda. Tek şarj ile yaklaşık 320 km yol katedebilen Chevrolet Bolt, aynı zamanda uygun fiyatıyla da dikkat çekiyor.

 

 

 

 

 

Mutlaka Bakın Dediklerimiz