Altın Madalya Rekortmeni Micheal Phelps Hakkında Şaşırtan Bilgiler

25 olimpiyat madalyası… Ve hala almaya devam eden bir adam düşünün, işte o adam Michael Phelps. 2012 Londra olimpiyatlarında olduğu gibi yüzme dalında 2016 Rio olimpiyatlarına da şimdiden damgasını vurmuş görünüyor. Peki buraya gelmesi bir tesadüf mü? Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Böylesine büyük bir başarı tesadüfün eseri olabilir mi? Elbette değil.

İşte bilinmeyen yönleriyle balık adam Michael Phelps.

1. Michael Phelps yüzme sporuyla 7 yaşında tanışıyor.

2. Yüzmeye “sırtüstü” yüzerek başlıyor, neden mi? Çünkü kafasını suya sokmaktan korkuyor kendisi.

3. Yüzmeye başlamasından sadece üç yıl sonra kendi yaş grubunda ulusal 100 metre serbest stil yüzme rekorunu kırıyor (Süre: 1.08.54).

4. 2000 yılında Sidney’de, ABD adına 70 yıl aradan sonra olimpiyatlarda mücadele eden en genç erkek yüzücü unvanını alıyor.Sidney Olimpiyatlarında Michael Phelps sadece 15 yaşında.

Michael-Phelps-ufkunu-katla3

5. Phelps’in kol açıklığı boyundan 10 cm daha uzun, kol açıklığı bir uçtan diğerine 203 cm iken, boyu 193 cm.

6. Phelps’in ayak numarası tamı tamına 48 ve ayak bileğini normal bükülme açısından 15 derece daha fazla bükebiliyor. Yani ayakları doğal bir palet görevi görüyor.

7. Kaslarda laktik asit birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan yorgunluk Phelps’i çok da fazla etkilemiyor, zira vücudu çok daha az laktik asit üretiyor.

Bu sebeptendir ki yoğun egzersizlerin ardından bile Phelps yüzmeye devam edecek gücü bulabiliyor. Günde birkaç defa müsabakalara katılmak onu diğer sporculara göre çok daha az zorluyor. Bir müsabakadan çıktıktan sonra yenisi için hazır hale gelmek diğer yüzücülere kıyasla daha hızlı gerçekleşiyor. Buna Allah vergisi bir özellik diyebiliriz sanırım.

8. Michael Phelps 100 metreyi 50 saniyenin altında yüzüyor.

100 metre kelebek stil yüzme rekoru 49.82 saniye ile Phelps’e ait, aynı stilde 200 metreyi 1.51.51.’de yüzmüş kendisi, tabii ki bu da dünya rekoru.

Michael-Phelps-ufkunu-katla

9. En genç yaşta dünya rekoru kıran erkek yüzücü unvanı da Phelps’in elinde, 15 yaşındayken, 2001 ulusal bahar oyunlarında kırmış bu rekoru kendisi.

10. 27 yaşındaki Phelps Olimpiyat tarihinde en fazla madalya kazanmış sporcu unvanını elinde bulunduruyor.2012 Londra olimpiyatlarında 4×200 serbest stilde altın madalya kazanmasıyla bu unvanı ele geçirmişti.

11. Bu unvanı ele geçirmesinin hemen ardından 3 altın madalya daha kazanarak kendi rekorunu yine kendisi kıran bir sporcu Phelps.
011phelps

12. On iki (12) farklı yaş grubunda ulusal bütün rekorlar Michael Phelps’e ait! Bu rekorları 16-19 yaşları arasında kırmış kendisi.

13. 2008 Pekin olimpiyatlarına hazırlanırken her hafta 80 bin metre yüzmüş Phelps, yani haftada 80 kilometre. İstanbul – Bursa arasının yaklaşık 160 km olduğunu belirtelim de kafanızda bir şeyler canlansın.

14. Bütün bunlar sonucunda Phelps gelmiş geçmiş en zengin 5. atlet durumuna gelmiş durumda, yüzücüler arasındaysa büyük bir farkla önde olduğunu belirtmemize gerek yok sanırım.

Mark Spitz’in 20 milyon, Ryan Lochte’nin 3 milyon dolar kazandığı bir yerde Phelps 55 milyon dolar kazanıyor diyelim de tam olsun.

Kaynak için burdan bakınız

RelatedPost