Avrupa Futbol Şampiyonası İle İlgili İlginç Notlar

1960’dan 1976’ya kadar Avrupa Şampiyonaları’na dört takım katıldığından, ülkeler en fazla iki maç yapıyordu.
Hal böyle olunca da göz boyayıcı istatistiklere sahip olmak zordu. İlk üç turnuva boyunca formül basitti: Birden şaşma, ikiyi aşma!

Euro 1980’de katılımcı sayısı ikiye katlanmıştı. Futbolcular daha fazla karşılaşma yapacak, haliyle de daha çok ağları sarsacaktı.

BONUS : EURO 2016’NIN TÜM GOLLERİ

Ancak turnuva o zamanlar katı savunmasıyla ünlü İtalya’da yapıldığından mıdır bilinmez evdeki hesap çarşıya uymuyordu.Grupta Hollanda karşısında hat-trick yapan dünün santrforu, bugünün Wolfsburg Sportif Direktörü Klaus Allofs, turnuvanın kalanını boş geçiyordu. Gol krallığına üç gol yetmişti.

Platini: Rekoru 32 yıldır kırılmayı bekliyor

Fransa’nın bundan önce düzenlendiği turnuvada Michel Platini fırtınası esmişti.Beş maçta dokuz defa fileleri sarsan yıldız tarihe geçmişti. Sağ, sol, penaltı, ölü yaprak vuruşu, kafa derken büyük usta repertuarındaki neredeyse her numarayı kendi topraklarında göstermişti.Şampiyona tarihinde iki hat-trick yapan tek futbolcu da o, 18 dakikaya üç gol sıkıştıran da o.Rekoru tam 32 yıldır kırılmayı bekliyor.

euro-2016-bilinmeyenler-ufkunu-katla

Onu geçmek için Zlatan Ibrahimoviç ile Cristiano Ronaldo’ya dört, Wayne Rooney’ye beş gol gerekiyor.
Bu arada İsveç ve Portekiz’in gözbebekleri zamana karşı direniyor, üç kupadır ağları sarsıyor. Serilerini herhalde sürdürürler de Platini’yi geçebilirler mi, bekleyip görmek gerekiyor.

BONUS : Türkiye’nin Euro 2008’deki Efsane Geri Dönüşleri

 

En iyi ikinci: Shearer

İngiltere, evinde düzenlediği Euro 96’ya yarı finalde veda ederken, Alan Shearer yıldızlaşıyordu. Takım sayısı 16’ya çıkmış, maç sayısı artmıştı.Toplara bazuka gibi vuran santrfor, beş maçta beş defa ağları sarsmıştı.
Unutulmaz futbolcu, o sezon Premier Lig’in de gol kralıydı. Zaten o altın ayakkabı, o tarihlerde onun tapulu malıydı.

euro-2016-bilinmeyenler-ufkunu-katla2

Yıl 1964, turnuvanın yıldızı Luis Suarez

Yer İspanya, yıl 1964. Yıldız Luis Suarez! Birçoklarınızın şaşırdığına eminim, aklınıza Uruguaylı gol makinesi gelse de tarihin bu isimle ilk nam salan futbolcusu aslında orta sahada top koşturuyordu.
O da Barcelona’da döktürürken, 1961’de dünya transfer rekorunu kırarak moda başkenti Milano’nun yolunu tutuyordu.Luis Suarez İspanya milli takımıyla sahaya çıktığı 32 maçta 14 gol bulmuştu.

suarez-ufkunu-katla

Inter’de üç şampiyonluk, iki Şampiyon Kulüpler, iki Kıtalararası Kupa zaferine imza atan maestro, 1964’te adeta kupa kaldırmaktan yoruluyordu.
İspanya, bir büyük organizasyonda zafere ulaşmak için tam 44 yıl bekleyecek, hasat mevsimi yine Avrupa Şampiyonası’na denk gelecekti…

Penaltı atışları görücüye çıkıyor

Bir sonraki turnuva İtalya’daydı. Gök-mavililer şanslarının yardımıyla 1968’de kupaya ulaşırken, 30 yıllık hasreti dindirmiş ve 1938 Dünya Kupası’ndan sonra büyük bir organizasyonda gülmüştü.
Dört takımın katıldığı turnuvanın yarı finalinde Sovyetler Birliği’ni kurayla geçen ev sahibi, finalde de Yugoslavya ile 1-1 berabere kalmıştı.

İtalya’nın kazandığı 1968 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ardından tüm organizasyonlarda seri penaltı atışları uygulamasına geçildi.
Finalde para atışı da yapılmadığından, iki gün sonraki tekrar maçında Feruccio Valcareggi’nin öğrencileri istediğini almıştı.
Çok değil iki yıl sonra futbolun kural koyucuları kafa kafaya veriyor; seri penaltı atışları resmen doğuyordu.
Yugoslavya’nın yıldızı Dragan Dzajiç alınmasın, bu turnuvaya o günlerin statüsü damga vurmuştu.

1976’da Çekoslovakya Belgrad’da Avrupa şampiyonu olarak taçlanırken, tüm dünya gözleri açık bir rüya görüyordu.
Penaltılara giden finalde Bayern Münih’in gözbebeği Uli Hoeness topu üstten auta gönderdiğinde, heyecan katlanmıştı. Çeklerin zafer için artık tek gole ihtiyacı vardı.

euro_2016_panenka_ufkunu-katla

Panenka penaltısının isim babası Antonin Panenka, Çekoslavakya formasıyla 59 maçta 17 gol bulmuştu.
Beyaz noktaya gelen Antonin Panenka topun dibine girdiğinde, yeryüzü bir anda donup kalıyordu. O güne kadar görülmemiş bir atışa imza atan orta saha oyuncusu, adını bir vuruşa veriyor; yenilmez armadayı yıkıyordu.
Panenka penaltısının doğumuyla Almanya yenilmiş sayılıyordu!

Çirkin Kral tahta çıkıyor

1980’de yine İtalya’daydı turnuva. Batı Almanya yine taçlanırken, Horst Hrubesch yıldızlaşmıştı. Futbolun zarif oynandığı günlerde, gücün temsilcisiydi Çirkin Kral.
Hrubesch’in Batı Almanya takımıyla çıktığı 21 maçta 6 golü var.

Hoş futbol endüstrisinin çok gelişmediği günlerde, kimse onun “güzelliği”yle ilgili değildi. Hava toplarının mutlak hâkimi amatör kümeden birinci lige 24’ünde, milli takıma ise ancak 28’inde yükselebilmişti.
Aslında 29. yaşgününe 15 gün kala Panzer olabilmişti ya neyse. Jupp Derwall’in pek güvendiği santrfor finale kadar susmuş, o gün Jean-Marie Pfaff’ı iki kez avlayarak kupayı getirmişti.

Kaynak;

http://www.bbc.com/turkce/spor/2016/06/160607_avrupa_futbol_kahramanlar_euro_2016

http://www.bbc.com/turkce/spor/2016/06/160610_krallar_gecidi_hamarat

RelatedPost