Bir Efsanenin Ardından : Muhammed Ali

Uzun süredir Parkinson rahatsızlığı bulunan 74 yaşındaki Muhammed Ali, solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle yeniden hastaneye kaldırıldı. Tedaviyle alınan ünlü boksör yaşam mücadelesini kaybetti.

Hayatı boyunca birçok önemli maça çıkan, çıktığı 61 maçtan sadece 5 tanesini kaybeden, spor yaşantısının yanı sıra Müslümanlara ve ABD’deki siyahi hareketlere desteğiyle de bilinen Muhammed Ali, 2014 yılından bu yana sağlık sorunları nedeniyle zaman zaman hastanede tedavi görüyordu.

Muhammed Ali Kimdir?

Cassius Marcellus Clay Jr. (Müslüman olmadan önceki adı) ismi ile 17 Ocak 1942’de Kentucky, Amerika’da dünyaya gelen boksör Afro-Amerikan ve İralanda kökenliydi. 12 yaşında boksa başlayan Muhammed Ali hızla amatör klasmanda basamakları yükseldi ve 18 yaşında Roma’da hafif ağır siklette altın madalya alarak hem profesyonel oldu hem de şöhret ve çalkantılar içinde geçen hayatının ilk basamağını çıkmış oldu.

muhammed-ali-ufkunu-katla

Bisikletinin Çalınması Boks Kariyerini Başlattı

1954 yılının Ekim ayında babasının Noel’de hediye ettiği kırmızı Schwinn marka bisikleti bir panayırda çalınınca küçük Ali (o zamanki adı (Cassius Clay) yana döne polisi aramaktaydı. Irkçılığın ve ayrımcılığın had safhada olduğu o yıllarda ağlayan zenci bir çocuğu hiçbir polis dinlemezdi, ama o kararlıydı. Aradığı polisi yakınlarda bir çadırda boks maçı izlerken buldu. Atmosferden öyle etkilendi ki şikayetiyle ilgilenmeyen polisi ve bisikletini çalanları ringdeki boksör gibi yere sermeye yemin etti. Gözleri yaşlı bir şekilde girdiği spor salonunda ilk boks hocası Joe Elsby Martin’le tanıştı. Martin’in elinde hamur gibi yoğrulan Ali kısa sürede diğer çocukların arasından sıyrıldı. Columbia Gym adlı bu ufak spor salonunda başlayan bu macera kısa sürede eyalet çapında 6 ödül kazanmasıyla bambaşka bir yola girdi.

muhammed-ali-ufkunu-katla5

Kelebek Gibi Uçarım Arı Gibi Sokarım

Muhammed Ali 18 yaşına geldiğinde adı artık Amerika sınırlarından dışarı taşıyordu. Ancak kendisini bu sınırların dışına çıkarması kendisi için hiç de kolay olmadı. Çünkü ringlerde kelebek gibi uçup arı gibi sokan Muhammed Ali uçmaktan korkuyordu. 1960 Roma Olimpiyatları’na katılmak için kafilenin uçakla Roma’ya gideceğini öğrendiğinde uçağa binmemek için uzun süre direnmişti. Antrenörü Joe Martin’in uzun ısrarlarıyla ikna olan Ali uçağa ancak bir paraşüt alıp giyerek binebildi. Yolculuk boyunca paraşütü sırtından çıkarmayan Ali’nin kan ter içinde dualar ederek Roma’ya gitti. Bu yolculuğun tanıkları Ali için sadece uçmaktan korkan bir süper kahraman gibiydi dedi. Ülkesine döndüğünde ilk yaptığı iş bütün kafileye yetecek bir otobüs satın almak oldu ve ömrü boyunca bir daha uçağa binemedi. Muhammed Ali’nin kızı Maryum Ali: “Babamı korkarken gördüğüm tek uçağa bindiği andır” diyerek ömrü boyunca bu korkusunu yenemediği söylemiştir.

muhammed-ali-hayati-ufkunu-katla

Vietnam Savaşını Reddettiği İçin Hapis Cezasına Mahkum Edildi

Henüz 22 yaşındayken dönemin ağır siklet şampiyonu Sonny Liston’u yenerek kemeri eline aldı. Bundan bir yıl sonra 1975 yılında İslam dinine geçtiğini açıkladı ve adı da bundan sonra Muhammed Ali oldu. 1967 yılında Vietnam savaşı için orduya katılması istendi ama o “Vietnamlılar bana hiç bir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek askere gitmeyi reddetti. Bu tutumundan dolayı 5 yıl hapis ve 10,000 dolar para cezasına çarptırılan Ali için işler tersine dönmeye başladı. Daha sonra iflasını açıkladı ve gerçekten zor günler geçirmeye başladı. 1970 yılında temyiz davasını kazanarak hapisten kurtuldu.

İlk Yenilgi!

Daha sonra tekrar boksa dönen Ali’yi çok büyük bir rakip bekliyordu, Joe Frazer. Hapisten sonra yalnızca 2 maç yaparak bunları kazanan Ali’nin rakibi Frazer ise çok hazır ve rakibinin kemiklerini kırabilecek kadar güçlü yumruklara sahip bir adamdı. Joe Frazer ile “Asrın Maçı” olarak lanse edilen maça çıkan Muhammed Ali ilk defa yenilgi yüzü görmüştü.

Ama yılmadan, usanmadan yeniden şampiyon olmak için çalışmaya devam etti. Frazer ile tekrar karşılaşmak istiyor ve kemeri geri almak istiyordu. Hatta yine hazır olmadan çıktığı söylenen bir maçta rakibi Ken Norton’a yenilmekle kalmamış aynı zamanda çenesi de kırılmıştı. Hatta boks hayatının bittiği bile söylenmişti. Ama hiçbir şey onu yıldıramadı.

Çenesinin Kırıldığı Maç : 

1974’de tekrar Frazer’ın karşına çıktı. Yeniden dünya şampiyonu olması için önünde 2 rakibi kalmıştı birisi ilk yenilgisini tattığı Joe Frazer, diğeri ise yeni şampiyon George Foreman’dı. Frazer’ı sürpriz denecek bir şekilde ilk rauntta nakavt etti. Yine aynı yıl Foreman’ın karşına çıktı ve onu da 8. rauntta nakavt ederek 2 kere dünya şampiyonu olan 2. boksör oldu. 1978 yılında ise Leon Spinks’e yenilen Muhammed Ali yine azmedip kaybettiği ünvanı alır ve 3 kere dünya şampiyonluğunu geri kazana tek boksör olarak tarihe geçer.

Ali’nin kendisine sarf ettiği sözlere karşılık, Frazier onun için O korkak Vietnam’a savaşmaya bile gelmedi ondan değil boksör, izleyici bile olmaz demişti. Muhammed Ali kendisi için Çirkin Goril lakabı takmıştır. Joe Frazier ile Muhammed Ali’nin rekabetleri boks tarihinin en büyük rekabeti olarak bilinir ve Ali ile Frazier’ın Filipinler’in başkenti Manila’da yaptıkları son maç hala dünyadaki en büyük boks maçı olarak kabul edilir.

muhammed-ali-ufkunu-katla3

Tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali, kariyeri boyunca yaptığı maçların yalnızca 5 tanesini kaybetmiştir.

1979’da şampiyon olarak boksu bıraksa da emekliliği kısa sürer ve para ihtiyacından dolayı kendisiyle karşılaşmak istemeyen rakibi Larry Holmes ile karşılaşır ve unvanını kaybeder. 1984 yılından bu yana da Parkinson hastalığı ile mücadele etmektedir. Çalkantılı hayatı boyunca boksta olduğu kadar insan olarak da kendisine geliştirmeye çalışan önemli bir figür olarak hayatlarımızda yer etmiş çok çok uzun süre tarih sayfalarında hatırlanacak bir insan olmuştur.

Hakkındaki Efsaneler ve Bilinmeyenler

1. Olimpiyat Madalyasını Nehre Atması : Muhammed Ali’nin hayatına dair en çok bilinen hikayelerden bir tanesi de olimpiyat madalyasını Ohio Nehri’ne attığı olaydır. Olimpiyatların ardından ülkesine döndükten kısa bir süre sonra boynunda madalya ile girdiği restoranttaki garsonlar kendisine zenci olduğu için servis yapmayınca 1960 Roma Olimpiyatları’nda Polonyalı boksör Zbigniew Pietrzykowski’yi yenerek kazandığı altın madalyasını Ohio Nehri’ne attığı söylenir. 1975 yılında yazılan bir Muhammed Ali otobiyografisine dayandırılan bu hikaye aslında gerçek değildir. Bir röportajda Ali bu konu hakkında “Madalyamı kaybetmiştim komite yenisini gönderdi” Nehire atmak gibi bir olay yok demiştir. Ancak gerçek olan bir şey vardı ki o da uğradığı ayrımcılık tüm hızıyla devam ediyordu. Amerika’daki resmi isimler dahil herkes İslamiyet’i seçip Muhammed Ali adını almasıyla rağmen onu ısrarla Cassius Clay olarak çağırıyorlardı.

muhammed-ali-ufkunu-katla4

2. Muhammed Ali inanılmaz azmi ile 3 kere dünya şampiyonluğunu kaybedip 3 kere tekrar kazanan tek boksördür.

3. Bir maçını 5.rauntta kaybetmek üzereyken antrenörü hile yapmış ve Ali’nin eldivenini yırtmıştır. Eldivenlerin değiştirilmesi için hakemden izin alan antrenörü bu sırada neredeyse bilincini kaybeden Ali’nin toparlanmasını sağlamıştır. Bu sayede toparlanan Ali maçı kazanmıştır.

4. “I am the Greatest” yani “En Büyük Benim” isimli bir albüm çıkarmıştır. İşte albümde Muhammed Ali tarafından seslendirilen şarkılardan biri “Stand By Me”.

5 . İntihardan Vazgeçirdi :  1981 yılında Vietnamlı olduğu iddia edilen 21 yaşında bir genç intihara kalkıştığında onu kurtarmaya çalışanlar ne istediğini sordu. Muhammed Ali ile konuşmak istiyorum dediğinde şaşkınlıkla etrafına bakınanlar koskoca Muhammed Ali’nin bu ne idüğü belirsiz genci ayağına geleceğine ihtimal vermiyorlardı. Ancak Muhammed Ali yine büyüklüğünü gösterdi ve intihar etmek isteyen genci yarım saat dil dökerek ölümden kurtardı. Olayın sonunda gazeteler Muhammed Ali’nin sözlerini yazdı: “Bir hayat kurtarmak dünyanın bütün şampiyonluklarından daha değerlidir.” İnsanların ona neden saygı duyduğunu bir kez daha gösterdi.

6. Irak’tan rehinelerin kurtarılmasına yardım etmiştir. 1990’lı yılların başlarında Saddam Hüseyin Kuveyt’i fethederken 2000 üzerinde de rehine almıştır. Muhammed Ali, parkinson hastalığından sebep konuşmakta büyük sıkıntı çekmesine rağmen bizzat Saddam Hüseyin’in sarayına giderek burada kendisi ile 50 dakika boyunca görüşmüştür.

7. Gerçek Süperkahraman : Gerçek hayattan D.C. Comics çizgi romanlarına giren kişiler olmuştur fakat hiçbiri Superman ve Muhammed Ali dövüşü kadar epik olmamıştır.

muhammed-ali-çizgi-roman-dc-comics-superman-ufkunu-katla

“Dünyayı 20’sinde de, 50’sinde de aynı gören adam 30 yılını boşa harcamıştır”

Kaynaklar; 123

Mutlaka Bakın Dediklerimiz