Cips Çıtırtısı, Dondurma Yeme Sesi! Ses ve Görüntü Bizi Nasıl Etkiliyor?

Bilim adamları, çiğnerken ağızda ses çıkaran yiyeceklerin daha fazla iştah açtığını tespit etti. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, ağızda çıkardığı sesin yiyeceklerin tadına yönelik algıyı etkileyebildiğini ortaya koydu.

Son yıllarda yiyeceklere yönelik yeni bir bilimsel yaklaşım gündemde. Gastrofizik olarak adlandırılan bu yaklaşımın adını koyan kişi İngiliz psikolog/ gıda bilimci Charles Spence. Spence, 15 yılı aşkın süredir yiyeceklerin tadı ve aromasının, yemek yerken aldığımız hazzın duyularımızdan nasıl etkilendiği üzerinde çalışıyor. Gastrofizik, mutfakta devrimsel bir hareket olarak nitelendirilen moleküler gastronominin adımlarını takip ediyor. Dünyaca ünlü restoranlar, havayolu şirketlerinin yemek departmanları, yeniliklere açık hastanelerin mutfakları ve kokteyl barlarda bu yaklaşımın örneklerini görmek mümkün.

yemek-psikolojisi-ufkunu-katla6

Araştırmaya imza atanlardan Prof. Charles Spence, katılımcıların ağızda ses çıkaran patates cipsi, sert elma ya da havucun daha fazla iştah açıcı olduğunu belirttiğini vurguladı. Spence, bilişsel sinir bilim alanındaki son yöntemlerle bir yiyeceğin sevilmesinin ya da sevilmemesinin sağlanabileceğine dikkati çekti. Leeds Üniversitesi’nden bilim adamlarınca 2007’de yapılan bir araştırmaya da değinen Spence, “Şimdiye kadar yiyeceğin sadece kokusuyla ilgi çektiğini zannediyorduk bu çalışmayla, yiyeceğin dokusu ve çıtırdamasının da etkili olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

Spence, “Yiyecek çıtırdadığında kalitesinin iyi olduğu düşünülüyor ve iştah bu yüzden daha çok açılıyor olabilir. Sert bir elmayı yumuşak bir elma yerine tercih ettiğimiz gibi” dedi. Bilim adamı, çalışmanın sonuçlarına değinerek, yiyeceklerin çıkardığı ses ile zamanla tat alma becerisi azalan yaşlıların yeme sorununu gidermenin mümkün olabileceğine dikkati çekti.

KOKU GEÇMİŞE GÖTÜRÜYOR

Elinize düzgün bir şekilde koparılmış bir çilek alın. Kırmızı, kalp şeklinde ve üzerindeki tohumları düzenli bir şekilde sıralanmış. Rengi ve yuvarlaklığı, çileğin tatlı olduğuna ilişkin ilk psikolojik işaretler. Kokusu ise meyve ile ilgili hatıralarımızın canlanmasına neden oluyor. Yaz pikniklerini hatırlıyoruz örneğin… İlk ısırıkta hissedilen ise kesinlikle tazelik. Yerken hafifçe kütürdemesi bu hissi onaylıyor… Eğer çileğin ne kadar tatlı olduğunu burnunuzu kapatarak deneyimlediyseniz, yaygın istatistiklere göre tadı yüzde 80 azalıyor. Gerçekte tatların ne kadarının burun yoluyla algılandığını bilmek imkansız. Ama dilin seçebildiği tatlar olan tatlı, ekşi, umami, tuzlu ve acıdan fazla olduğunu söylemek mümkün?

Diğer yandan yiyeceğin kokusunun anılar ve duygularla da bağlantısı bulunuyor. Beyin yiyeceğin kokusunu geçmişteki bir deneyimle eşleştiriyor. Lezzet seçimleri pozitif ya da negatif birleşmelere göre yapılıyor. Kimi koku harika bir tatili bir diğeri geçmişte geçirilen bir hastalığı anımsatabiliyor. Renk, şekil, dokunuşta hissedilenler hakkında ortaya çıkan bilimsel bilgiler bu yeni trendin nasıl uygulanacağına da yön veriyor. Tatlılığını artırmak mı istiyorsunuz? Kırmızı ışık veren bir ampul kullanın, yemeğe açılı değil, yuvarlak şekil verin ve çok tiz bir müzik çalın. Bunların hepsi yemeğin tatlılığına yönelik algıyı olumlu yönde etkiliyor.

yemek-psikolojisi-ufkunu-katla4

AĞIRSA PAHALIDIR

Fiziksel ağırlık da kaliteye ilişkin algıyı değiştirme gücüne sahip. Eğer sofra takımı ağırsa, pahalı olduğu hissi veriyor. Bu yüzden yemek de yiyen kişiye o kadar yoğun, kremamsı ve pahalı geliyor. Kişi kaseyi elinde tutuyorsa, daha çabuk doyuyor. Müzik de müşterinin seçimlerini etkiliyor. Klasik müzik çalan restoranlarda pahalı yemekler daha fazla sipariş ediliyor. Yüksek sesli müzik, alkolsüz içeceklerin satışını artırıyor. Lezzetlerin birçoğu öğrenilmiş beklentilere dayanıyor. Şaraba daha fazla ödendiği zaman tadının daha iyi olacağı düşünülüyor örneğin. Beyaz şarabı kırmızıya boyadığınızda içenlere kırmızı şarap gibi tatmaya başlıyor. Yapılan araştırmalar duygusal filmleri izlemenin farkında olmadan yemek yeme oranını artırdığını gösteriyor. Örneğin Solaris’i izlerken yenen mısır patlağının miktarı, bir komedi filmi izlerken yenenden yüzde 55 daha fazla.

Televizyon önünde yemek yemek de çok tehlikeli. Çünkü vücudunuzun size doydum dediğini fark etmiyorsunuz. Restoranlarda ilk siparişi verenler ise, yediklerinden memnun kalanlar oluyor. Diğerlerinin siparişlerini içgüdüsel olarak reddedenler ise sonunda normalde yapmayacakları seçimlerde bulunup masadan çoğunlukla mutsuz ayrılıyor.

Spencer, sunulan yemeğin görünümü ne kadar iyiyse tadının da o kadar güzel olduğunu savunurken, sunumu daha iyi olan tabağa üç katı fazla ödendiğini ifade etti.

yemek-psikolojisi-ufkunu-katla2
Londra’dan Kaliforniya’ya restoranları kasıp kavuran yeni bir eğilim var: Kâsede yemek modası.

Deneyenler yemeğin kâsede çok daha lezzetli olduğunu iddia ediyor.
Peki, bunun bilimsel bir açıklaması var mı?
New York Post’ta çıkan bir habere göre, aynı yemeği tabakta yiyenler, kâsede yedikleri kadar tat alamıyorlar.
Sağlıklı yemek ve salataların kâsede çok daha lezzetli olduğunu ileri sürenler çok.
Bu iddialar çoğu insana anlamsız gelebilir. Ama haklı yönleri var.

Researchers have been studying the links between TV viewing and mindless eating for years. The news isn't good for our waistlines.

Tadı etkileyen faktörler

İşin püf noktası, çeşitli duyusal uyarıcıların tat algımızı nasıl etkilediği ve yemekten sonra kendimizi ne kadar tok hissettiğimizle ilgili.

Yemeklerin rengi ve ağızda yarattığı hissin tadı etkilediğine dair çok sayıda veri var. Yemeğin sunulduğu kabın şekli ve yapıldığı maddenin de benzer bir etkide bulunduğu belirtiliyor.

Örneğin kırmızı renkli bir tatlı, aynı miktarda şekere sahip başka bir renk tatlıdan daha tatlı gelir insana.

Gerçek bir restoran ortamında yapılan bir araştırmada, daha ağır çatal-bıçak takımları ile servis edilen yemeklerin daha değerli olduğuna dair bir algı yarattığı görüldü.

Fakat bu tür deneylerin sonuçları değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin başka bir araştırmada da hafif plastik kaşıkla yenen yoğurt, daha yoğun ve pahalı olduğu hissi yaratmıştı.Yemeğin yendiği tabak-çanakta da birçok etken rol oynayabiliyor.

Oxford Üniversitesi’nden tat psikolojisi uzmanı Charles Spence, “Yemeğin kıvamından ısısına, ağızda bıraktığı histen tabakta mı yoksa kâsede mi yendiğine kadar birçok şey tadı etkiliyor” diyor.

yemek-psikolojisi-ufkunu-katla5
Kâsede yemek

Yemek yerken kâse elde tutuluyorsa, kabın ağırlığının artırılması, yemekten tatmin hissinin de artmasına, hatta yemeğin tadının daha yoğun alınmasına neden olabiliyor.
“Ayrıca kâse ılıksa etrafınızdaki insanların da daha sıcak olduğunu düşünürsünüz” diyor Spence. “Hatta daha fazla para ödemeye razı olabilirsiniz.”
Spence, yaptığı deneylerde, tabağın kenar genişliğinin tabaktaki yemek miktarı algısını etkileyip etkilemediğini de araştırdı. Tabağın büyüklüğü arttıkça aynı miktar yemeğin daha küçük porsiyon gibi algılandığı görüldü.

Buradan hareketle Spence, “Kenarı olmayan bir kâse, ağzına kadar yemek dolu görüntüsüyle daha fazla yemek yemiş olma hissi yaratacaktır” diyor.

Bu verilerden yola çıkan restoranlar, olağan dışı tabak çanakla servis yaparak müşterilerin tat algısına daha çok yönlü hitap etmeye çalışıyor.
Doğrama tahtaları ya da kayağantaşı üzerinde yemek servisleri giderek yaygınlaştığı gibi, zaman zaman tuğla üzerinde bile yemek getirildiği oluyor.

Spence’e göre, “Kâsede yemek servisi, bu tuhaf akımlara karşı bir tepki olabilir; ama bu durum aynı zamanda yemeğin yendiği tabak çanağın öneminin ve bazı yemeklerin gerçekten de belli bir tarzda sunulması gerektiğinin anlaşıldığını da gösteriyor”.
Kısacası, araştırmalar ve anlatılanlar gösteriyor ki, bugünlerde ne yediğinizden çok nasıl yediğinize önem veriliyor.

Kaynaklar; 123

Ses ve Görüntü Bizi Nasıl Etkiliyor?
  • Ses ve Görüntü Bizi Nasıl Etkiliyor?
3.7

Özet

Bilim adamları, çiğnerken ağızda ses çıkaran yiyeceklerin daha fazla iştah açtığını tespit etti.

Sending
User Review
0 (0 votes)