Dünya Gözü İle: Masaldan Fırlamış 25 Yer

“Masalsı bir atmosfer için nerelere gitmek gerekir?” sorusuna Quora ve boredpanda sitelerinde verilen yanıtları derledik.Almanya’nın Alp bölgesinde Sindirella’nın şatosunu anımasatan saray, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi gibi fantastik eserlerin yazarı JRR Tolkien’e esin kaynağı olan Göller Bölgesi de dahil, listeye giren 25 büyülü ortamın listesini aşağıda görebilirsiniz.

1. Neuschwanstein Kalesi, Almanya

masalsi-yerler-ufkunu-katla
Şehir hayatından uzaklaşmak isteyen Bavyera Kralı 2. Ludwig tarafından yaptırılan bu görkemli kalenin inşası 1868 yılında tamamlanmıştır. 1886 yılında, kralın ölümünden 7 hafta sonra halka açılan kale Avrupa’nın en çok ziyaret edilen kalesi olma ünvanını elinde bulunduruyor. Ayrıca Neuschwanstein, Disneyland’da bulunan ” Uyuyan Güzel” kalesinin de ilham kaynağıdır.

Bu büyülü mekan, parıldayan kireçtaşı cephesi, gösterişli kuleleri ve içindeki şövalye zırhlarıyla masalsı bir şatoda olması gereken her şeye sahiptir.
Sanki kapısından yakışıklı bir prens ile güzel karısı çıkıp da sizi selamlayacak gibidir.

1869’da Bavyera kralı 2. Ludwig bu şatoyu özel dinlenme mekanı olarak yaptırmıştır. 1886’da kralın ölümü üzerine halka açılan şato bugün yılda 1,3 milyon turist çekmektedir.

2.Çarpık Ev (Krzywy Domek), Polonya

krzywy_masalsi-yerler-ufkunu-katla
Polonya’daki 4000 metre karelik bu çarpık ev, çocuk kitapları çizeri Jan Marcin Szancer ile ressam Per Dahlberg’in eserlerinden esinlenmiştir. Sahil kasabası Sopot’ta yer alan ve alışveriş merkezi, restoranlar ve bir radyo istasyonu barındıran bu baş döndürücü bina her yıl binlerce turist çekiyor.

3- Hollanda’nın lale tarlaları

hollanda-lale-masalsi-yerler-ufkunu-katla
Bu rengarenk muhteşem çiçek tarlaları çocuk kitaplarındaki resimleri andırıyor.Hollanda’da çiçek tarlalarını yürüyerek ya da bisikletle veya karavanla gezmek iyi zaman geçirmek için başvurulan modern etkinliklerden biri. Lalenin Hollanda’daki tarihi eskilere dayanıyor. 16. yüzyılda ülkeye ithal edilen bu çiçekler Hollanda’nın Altın Çağı olan 17. yüzyılda popüler oluyor.

En çok beğeni toplayan tarlalar Hollanda’nın batısında Leiden ve Den Helder şehirlerinde bulunuyor. Diğerleri ise Enkhuizen ve Flevoland yakınlarında yer alıyor.
Hollanda’da her yıl üç milyar lale soğanı ekiliyor ve Mart’tan Ağustos’a kadar uzayan lale sezonunda bu tarlalar binlerce ziyaretçi çekiyor.

4 – Sagrada Familia, Barcelona-İspanya

sagrada_familia-masalsi-yerler-ufkunu-katla

Gaudi’nin hayal ürünü bu yapıtı incelikle oyulmuş, hikayelerle ve sırlarla dolu Gotik bir anıt şato gibidir.
İspanya’nın en ünlü mimarlarından biri olan Antoni Gaudi’nin tasarımı olan bu Roman Katolik kilisesi UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Kilisenin inşaatına 1882’de başlandı. Gaudi 1926’da öldüğünde dörtte biri tamamlanmıştı. Bundan sonra araya giren İç Savaş, yangın ve bazı tartışmalı durumlar nedeniyle inşaat çok yavaş ilerlemişti. Mimarlar Gaudi’nin 100. ölüm yıldönümü olan 2026’da projenin tamamlanmasını öngörüyor.

Kilise yılda üç milyon ziyaretçi ile Barcelona’nın en çok turist çeken merkezi. Haklı nedenlerle tabii. Sagrada Familia eşi benzeri olmayan, baş döndürücü bir başyapıt. Gaudi’nin bu eseri Barcelona’yı da İspanya’nın kültürel başkenti kılıyor.

5 – Göller Bölgesi, İngiltere

goller-bolgesi-masalsi-yerler-ufkunu-katla
İngiltere’nin kuzey batısındaki Göller Bölgesi, kartpostallara özgü vadileri, parıldayan gölleri, alımlı dağları ve yamaçları ile masallardan fırlamışçasına bir hava yaratıyor.

İngiltere’nin ünlü sair ve yazarlarına ilham kaynağı olan bu bölge yılda 16 milyon ziyaretçi çekiyor. Kırları, beyaz evleri, taş duvarlarla çevrili tarlaları özellikle şehirlerde yaşayanlar için masallara özgü bir atmosfer yaratıyor.

6- Sørvágsvatn Gölü, Faroe Adaları

sorvagsvatn_masalsi-yerler-ufkunu-katla
Danimarka’ya bağlı özerk Faroe Adaları’ndaki Sørvágsvatn (Leitisvatn) Gölü 6 km uzunluğuyla takımadaların en büyük gölüdür. Optik bir illüzyon sayesinde göl sanki denizden yüzlerce metre yukarıda görünür.

Oysa deniz seviyesinden yüksekliği sadece 30 metredir. Gölün etrafındaki dik uçurum ve belli bir açıdan görüntü alma sayesinde olduğundan daha Krzywy Domek yukarıda görünür.
Vagar adası bu gölün yanı sıra yüksek uçurumları, nadir kuşları ve yeşil otlakları ile farklı doğal güzellikleri de barındırır.

7 – Preikestolen uçurumu, Norveç

preikestolen_masalsi-yerler-ufkunu-katla
Ryfylke bölgesinde çok sayıda turist çeken deniz kenarındaki bu uçurum Holywood filmlerinden çıkmış gibidir.

25 metre genişliğindeki bu kaya denizden 604 metre yüksekliktedir. Uçurumun 10 bin yıl önce Buz Çağı’nda oluştuğu sanılıyor. Buzullardan sızan sular dağdaki yarıklara dolup donarak büyük kaya parçalarının kopmasına neden olmuştur.

8 – Garmisch-Partenkirchen, Bavyera, Almanya

Garmisch-Partenkirchen-Bavyera-Almanya-ufkunu-katla
1936 Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı, Almanya’nın en yüksek rakımına sahip olan küçük, şirin kasabası.

9 – Himalayalar’da bir köy, Tibet

Village-Himalaya-Tibet-ufkunu-katla
Sadece yürüyerek veya at ile ulaşımı olan, Himalayalar’da gizli olan manastırları desteklemesi için kurulan birçok köyden sadece birisi.

10 – Reine, Norveç

masalsi-yerler-ufkunu-katla-reine-norvec
Moskenesøya adasında bulunan balıkçılıkla geçinen bir köy. Nüfusu 329 olan köy, oylarla Norveç’in en güzel köyü seçilmiştir.

11 – Manarola, İtalya

Italy-Manarola-masalsi-yerler-ufkunu-katla

12 –  Gokayama, Japonya

gokayama-masalsi-yerler-ufkunu-katla

13 – Hamnoy, Norveç

hamnoy-norway_masalsi-yerler-ufkunu-katla

14 – Yıldız Kurdu Mağaraları, Yeni Zelanda

Waitomo-Mağaralar-masalsi-yerler-ufkunu-katla
Waitomo Mağaraları’nda bulunan bu özel nokta Yıldız Kurdu Mağarası olarak adlandırılır. Her biri sivrisinek boyutunda olan ve sadece Yeni Zelanda’ya özgü bir tür olan bu canlılar mağara duvarlarında inanılmaz görüntüler sergiliyor.

15 – Ha Long Körfezi, Vietnam

halong-vietnam-ufkunu-katla
Turkuaz suları, kalker kayaları ve her şekil ve büyüklükteki adalarıyla burası tam bir doğa harikası. Vietnam’ın en fazla turist çeken bölgesi olan Ha Long Körfezi ayrıca UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

16 – Göreme, Turkey (Yeraltı şehri)

goreme-masalsi-yerler-ufkunu-katla
Şehrin tarihi Roma İmparatorluğu çağına dayanmaktadır. Bölgede bulunan peribacaları yapılmış olan evleri desteklemektedir ve bazı kiliseler direk olarak bu peribacalarının içlerine yapılmıştır.

17 – Oia, Yunanistan.

oia-yunanistan-masalsi-yerler-ufkunu-katla

18 – Terk edilmiş balıkçı kasabası Shengsi, Çin.

12 Jun 2015, Zhejiang Province, China --- Aerial view of an abandoned Chinese fishing village overtaken by green vines on Shengshan Island, one of hundreds that make up Shengsi Islands, in east China's Zhejiang province, 12 June 2015. Vines climb the old stone walls, weave through the windows and doors and creep along the crumpling paths in an abandoned Chinese fishing village which has been reclaimed by mother nature. Time stands still in this village on Shengshan Island - one of almost 400 that make up the Shengsi Islands to the east of China's Zhejiang province. What was once a thriving fishing hub has been long deserted and naturally transformed into a green jungle of tangled plants and neglected buildings. This deserted fishing village on Shengshan Island off the east coast of China has been overtaken by beautiful green vines. The hilly terrain on Shengshan Island - one of hundreds that make up Shen --- Image by © Imaginechina/Corbis

19 – Shirakawa, Japonya.

SHIRAKAWA-masalsi-yerler-ufkunu-katla

20 – Bled, Slovenia.

bled-masalsi-yerler-ufkunu-katla

Kaynaklar; onedio , bbc dergi ve yesilist

Dünya Gözü İle: Masaldan Fırlamış 25 Yer
  • Dünya Gözü İle: Masaldan Fırlamış 25 Yer
3.7

Özet

“Masalsı bir atmosfer için nerelere gitmek gerekir?” sorusuna Quora ve boredpanda sitelerinde verilen yanıtları derledik.Almanya’nın Alp bölgesinde Sindirella’nın şatosunu anımasatan saray, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi gibi fantastik eserlerin yazarı JRR Tolkien’e esin kaynağı olan Göller Bölgesi de dahil, listeye giren 25 büyülü ortamın listesini aşağıda görebilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)