Dünyada Verilen En İlginç Tecavüz Cezaları

Hemen her gün çocuklara cinsel istismarın konuşulduğu tüm dünyanın kanayan yarası “tecavüz” suçunda her gün idam cezası tartışıladursun dünyadaki tecavüz suçuna verilen cezalara bir göz attık.

 

KİMYASAL HADIM

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerde, özellikle çocuklara yönelik tecavüze karşı yeni çözümler aranıyor. Bir grup hukukçu ve devlet adamı yeni yasalarla “ağır cinsel suçlar”ın cezasını arttırmaya, daha caydırıcı önlemler almaya çalışıyor: Tecavüzcüyü hadım etmek gibi! Şeriat kurallarını anımsatan bu ceza, Batı’da daha “medeni”ce uygulanıyor; hadım işlemi kimyasal yollarla yapılıyor. ABD’nin California eyaletinde, 1 Ocak 1997’den itibaren “kimyasal hadım” cezası yürürlüğe kondu. Benzer bir kanun Danimarka’da da çıkmak üzere…

Kimyasal hadımda birtakım hormonlar, hadım edilecek erkeğe kolundan periyodik olarak enjekte ediliyor ve bu yolla, süreç içerisinde cinsel dürtüleri giderek azaltılıyor. Bu hormon bileşimlerinden biri, Depo Provera. Doktorlar, kadınlar tarafından da kullanılan hormonal bir doğum kontrol yöntemi olan Depo Provera’nın erkeklere yan etkisi olacağını iddia ediyor. Özellikle yüksek tansiyonu olanlar için zararlı. Cyproterone Acetate adlı testesteron blokaj maddesinin ise kadınsılaşmaya neden olduğu ve karaciğerde problem yarattığı da iddialar arasında. Dr. Heidi Henssen’e, Danimarka’da kimyasal hadım amacıyla kullanılan hormonların yan etkilerini sorduğumuzda, şu cevabı veriyor: “Yan etkileri olduğu doğru. Ancak iki ayda bir yaptığımız kan tahlilleriyle bunu kontrol altında tutuyoruz. Burada daha çok tartışılan konu, tedaviyi bıraktıktan sonra ne olacağı.” Henssen’in vurguladığı bir başka nokta ise, kimyasal hadımın kesin çözüm değil, yalnızca bir tedavi olduğu.

ABD’DE FİZİKİ HADIM

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) uygulamalar ise daha sert. Genellikle cinsel saldırı suçlusu, hapis cezasını tamamladıktan sonra psikolojik tedavi ve hormon tedavisi görüyor. Ancak bunun yanında Loisianna ve Teksas eyaletlerinde fiziki hadım cezası var. 7 eyalette ise tecavüz suçunu işleyenler kimyasal yollarla hadım edilebiliyor. Hadım kararı psikologların tavsiyesi doğrultusunda alınıyor.

HİNDİSTAN’DA EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ CEZA

İndia Times’ın haberine göre, Uttar Pradeş’in Baghnat kentine bağlı Sankrot adlı köyde adı gizli tutulan bir genç “Jat” adıyla bilinen üst kasttan bir kabileye mensup evli bir kadınla ilişki kurdu.

Olayın ortaya çıkması üzerine toplanan ve tamamı köyün ihtiyarları ile ileri gelenlerinden oluşan “Panchayat” adlı köy meclisi olayın ortaya çıkmasından sonra köyden kaçan genci cezalandırmak için iki kız kardeşine “tecavüz edilip yüzleri siyaha boyanmış ve çıplak olarak köy içinde dolaştırılmasına” karar verdi.

hindistan-ufkunu-katla

İDAM CEZASI UYGULANAN ÜLKELER

İdam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerin başında Çin, ABD, Pakistan, Afganistan, Hindistan, Ortadoğu ve Arap Yarımadası ülkeleri ile Afrika ülkeleri geliyor.Sadece Çin’de uygulanan idam sayısı bütün dünya ülkelerinin toplamını aşıyor. Buna karşılık, dünyada kadınların statüsü üzerine en ayrıntılı çalışmaları yapan Woman Stats Project’in 2011 rakamlarına göre, dünyada tecavüzün en yaygın olduğu ülkelerin başında, yani birinci grupta ortalama her 100 bin kadından 60’ının tecavüze uğradığı Afganistan, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Irak, Suriye, Ürdün, İran, Sudan ve diğer Afrika ülkeleri geliyor.Sayılan ülkeler aynı zamanda Çin ve ABD dışında idam cezasının en yaygın olarak uygulandığı ülkeler. Woman Stats Project’e göre tecavüz ortalamasında ikinci grubu Çin, Vietnam, Laos, Tayvan, Güney Kore, Tayland gibi ülkeler oluşturuyor.Ancak başta Çin olmak üzere, bu ülkeler idam cezasının yine en fazla uygulandığı ülkeler arasında sıralanıyor.Nihayet ABD tecavüz ortalamasında üçüncü kuşak ülkeler arasında yer almakta. Ancak aynı ABD dünyada idam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerin arasında ön sıralarda yer alıyor.

ORTAÇAĞ’DA FRANSA’SINDA VERİLEN CEZA

ufkunu-katla

TÜRKİYE’DE ÖZGECAN DAVASINDA NE KARAR VERİLMİŞTİ

Mahkeme heyeti; sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken için “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan 27 yıl hapis cezası verdi.

Heyet, Fatih Gökçe için de “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, nitelikli cinsel saldırı, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan 24 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, baba Altındöken’i de “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Kaynak; 1 ve 2

Dünyada Verilen En İlginç Tecavüz Cezaları
  • Dünyada Verilen En İlginç Tecavüz Cezaları
3

Özet

Hemen her gün çocuklara cinsel istismarın konuşulduğu tüm dünyanın kanayan yarası “tecavüz” suçunda her gün idam cezası tartışıladursun dünyadaki tecavüz suçuna verilen cezalara bir göz attık.

Sending
User Review
3.5 (2 votes)