Dünyanın En Hızlı Adamı Usain Bolt Hakkında İlginç Gerçekler

Usain Bolt Rekor Kırarak Tarihe Geçti

Dünya , ‘Rüzgarın Oğlu’ Usain Bolt’u konuşuyor… Londra Olimpiyatları’nın en fazla beklenen yarışı olan 100 metre finalinde 9.63’lük müthiş derecesiyle Olimpiyat rekoru kırarak şampiyon olan Jamaikalı sprinter (kısa mesafe koşucusu) oyunların gündemine oturdu.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizm branşında erkekler 100 metrede koşan Jamaikalı Usain Bolt, altın madalya kazandı ve üst üste 3. olimpiyat şampiyonluğuna ulaştı. Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpiyat Stadı’nda koşulan erkekler 100 metre finalinde Bolt, 9.81’lik süresiyle birinci oldu ve erkekler 100 metrede üst üste 3. olimpiyat altınını kazandı. Jamaikalı sporcu, olimpiyat oyunları tarihinde erkekler 100 metrede 3 kez birinciliğe ulaşan ilk sporcu da oldu.

usain-bolt-ufkunu-katla

Rekortmen ve Dünyanın En Hızlı İnsanı Hakkında Bilinmeyenlere Bakalım;

1- Hayatına Kısa Bir Bakış :

Jamaika’nın Trelawny çok zor şartlarda büyüyen Usain Bolt ilk olarak krikete ilgi duydu. Atletizm yeteneği ise William Knibb Memorial Yüksek Okulu’na gittiği sırada ortaya çıktı. Müthiş süratiyle yaşıtlarından sıyrılan Bolt yaşadığı bölgede tartan pist olmadığı için tarlayı andıran bir bölgede idmanlarını yaptı. Ancak kriket hocası onun hızının farkına varır ve atletizm organizasyonlarında kendisini denemesi için onu ikna eder. Olimpiyatlarda yarışmış eski 100 metreci Pablo McNeil ve Dwayne Barrett, Bolt’un hocası olurlar ve atletik yetenekleri geliştirmek için onu yetiştirirler. Okulun, eski öğrencileriyle başarılı bir atletizm geçmişi vardır. Michael Green‘de bu öğrencilerden biridir. Bolt ilk madalyasını, senede bir kez yapılan liseler arası şampiyonada, 2001 senesinde alır. 200 metreyi 22.04 saniyelik dereceyle koştuğu bu organizasyonda gümüş madalya kazanmıştır. Ardından çok çalışmasının karşılığını alarak dünyanın en önemli sporcuları arasına girdi.

BONUS : HAYATI ÇİZGİ FİLM OLDU

2 – İlginç Özellikleri

1 – Usain Bolt’un “Run-Free isimli bir kulaklık markası, “Tracks and Records” adında bir restoranı ve “To Di World” isminde bir giyim markası bulunuyor.
2 – Usain Bolt, 6 büyük ve pek çok küçük sponsorluk anlaşmasından yılda 23 milyon dolar para kazanıyor.
3 – Usain Bolt’un kendi adına yapılan ve Jamiaka’da 1 numaraya kadar çıkan bir telefon oyunu bulunuyor.
4 – Usain Bolt’un uluslarası medyada 2 lakabı bulunuyor. Bir tanesi İngiliz deyiminden hareketle “Bolt from the blue” (Aniden gerçekleşen), diğeri ise “Lightning Bol” (Yıldırım)

usain-bolt-ufkunu-katla5
5 – Usain Bolt’un ilginç bir alışkanlığı. 2008 Olimpiyatları’ndan ve rahatlamak istediği her zorlu yarıştan sonra nugget parçaları ve besleyici gıdalar yemesi…
6 – Dünya 100 metre rekorunun sahibi olan Usain Bolt, büyük bir Manchester United taraftarı. En büyük dileklerinden biri, atletizmi bıraktıktan sonra 1 kere bile olsa Manchester United formasıyla maça çıkabilmek…
7 – Usain Bolt, aslında sprinter olmak istemiyordu. En büyük tutkusu kriket oynamaktı ancak yetenekleri onu dünyanın en iyi sprinteri yaptı.

usain-bolt-ufkunu-katla4
8 – Usain Bolt, 9.63 koşup dünya rekorunu kırarken, Uniersity of Oslo’nun bilimsel çalışmalarına göre 9.60 da koşabilirdi. Buna engel olan ise yarış sırasında ayakkabı bağcıklarının çözülmesi…
9 – Usain Bolt’un her yarış sonrası yaptığı hareketin ismi “To Di World” Buna medya “Bolting” adını veriyor ancak onun verdiği mesaj “Dünya için koşuyorum”

yu
10 – Usain Bolt genelde rakiplerine göre daha geç çıkış yapıyor.Rio 2016 100 metre erkekler finalinde en geç çıkış yapan 2. koşucu oldu.
11 – Bolt’un boyu 195 cm ve çoğu sprinterden uzun, bu da 100 metreyi koşarken 41 adım atmasını sağlıyor.

usain-bolt-ufkunu-katla2
Bolt’un boyu 195 cm ve çoğu sprinterden uzun, bu da 100 metreyi koşarken 41 adım atmasını sağlıyor. 100 metre koşan diğer sporcular ortalama 45 adım atıyorlar.
12 – Sadece 100 ve 200 metre koşuyor çünkü 400 metre koşmayı bile uzun ve sıkıcı buluyor. Sadece 100 ve 200 metre koşuyor çünkü 400 metre koşmayı bile uzun ve sıkıcı buluyor. Zaten 100 metre koşarken bile sabredemeyip sonlara doğru etrafa bakınıp gülmeye başlıyor.

Kaynaklar; sporx, ofpof, dunyabulteni, vikipedi

 

 

RelatedPost