Dünyanın En İlginç 15 Festivali

Dünyanın dört bir yanından en garip ve ilginç festivaller, hayatta bir kez yaşanacak muhteşem deneyimler vadediyor. Bu ülkelerden birine yapacağınız seyahati festival zamanına denk getirerek, sıradan bir turistik gezinin çok daha ötesini yaşayabilirsiniz.

 

1. Albuquerque Uluslararası Balon Şenliği, New Mexico, ABD

5-13 Ekim

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla

Binlerce balonun Amerikan Milli Marşı eşliğinde havalandığı, dünyanın en büyük sıcak hava balonu toplaşması olan şenlikte, Şekilli Rodeo ve Kitle Yükselişi seremonileri de yapılıyor. Binbir renkli balonların gökyüzünde oluşturduğu eşsiz görüntü, Albuquerque Balon Şenliği’ni dünyanın en ilginç festivalleri arasına sokuyor.

2. Loykrathong Festivali, Sukhothai, Tayland

Kasım

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla2

Tayland’da (Laos ve Burma’yla birlikte) çiçekler ve gökyüzüne bırakılan fenerlerle yüklü sallar ve havaifişekler eşliğinde kutlanan “Yüzen Taç” (ya da Yüzen Gemi) partisi, Tayland’ın büyülü dünyasını tam anlamıyla yansıtıyor.

Kasım ayında Tayland’da havalar iyice güzelleşmiş oluyor. Festival zamanında giderek, Tayland’da yapılması gereken 10 şey’in üstüne bir de bu muhteşem şovu ekleyebilirsiniz.

3. Rio de Janeiro Karnavalı, Brezilya

Şubat

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla3

Rio’nun Karnavalı gezegenimiz üzerindeki en büyük ve en ünlü halk kutlamasında efsanevi samba ruhu en iyi ‘Banda’lar (davulcular ve şarkıcılar tarafından oluşan sokak göstericileri) tarafından icra edilir ve samba alanındaki okulllarının muhteşem kapışmasıyla karnaval kutlamalarının en coşkulu anıdır.

4. Oktoberfest, Münih, Almanya

Ekim

MUNICH, GERMANY - SEPTEMBER 18: Visitors of the Oktoberfest toast with beer mugs during the opening day of the Oktoberfest at Theresienwiese on September 18, 2010 in Munich, Germany. 2010 marks the 200th anniversary of Oktoberfest.The Oktoberfest tradition started in 1810 to celebrate the October 12th marriage of Bavarian Crown Prince Ludwig to the Saxon-Hildburghausen Princess Therese. The citizens of Munich were invited to join in the festivities which were held over five days on the fields in front of the city gates. The main event of the original Oktoberfest was a horse race. The world's biggest beer festival will last this year from September 18 to October 4. (Photo by Alexandra Beier/Getty Images)

İlla ki geleneksel Alman kıyafetleri giymek zorunda değilsiniz ama Alman birasını seviyorsanız, festival için hoş bir kıyafet seçimi yapmış olabilirsiniz. Bira çadırlarının yanı sıra bünyenizin dayanıklılığını test edebileceğiniz kadar devasa bir lunaparkı da olan festival alanında çok içtiyseniz lunaparkta ihtiyatlı davranmanızı öneririz!

Üstelik Münih’teki en güzel yerleri festival havasında görmek de apayrı bir deneyim.

5  – Mardi Gras, New Orleans, ABD

6 Ocak – 9 Şubat 2016

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla10

1857 yılından beri kutlanan Mardi Gras karnavalında, renkli ve çılgın kostümlerle yapılan geçit törenlerinin yanı sıra festivalin özü, katılımcıları çok neşeli ve çılgın kılan rom ve viskinin su gibi akmasıdır. “Şişman Salı”nın Fransızcası olan Mardi Gras çılgınlıklarıyla ünlüdür ve 16 yaş altı çocuklar için kesinlikle uygun değildir. Kendinizi çılgın olarak tanımlıyorsanız, bu festivale katılmanızı öneririz. Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu etkinliği tek bir gün sansa da yaklaşık 3 haftaya yayılmıştır. New Orleans’daki en popüler geçit törenleri olan Endymoion, Bacchus ve Zulu’yu kaçırmamak için erken gitmenizi öneririz. Biletinizi hemen alın ve gittiğinizde sakın kimseden festival boncuğunu istemeye kalkmayın!

6 – Venedik Karnavalı, İtalya

23 Ocak – 9 Şubat 2016

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla11

Avrupa’nın en sofistike ve şık festivallerinden birini görmek istiyorsanız Venedik Karnavalı tam size göre. 1268 yılından bugüne kutlanan karnaval için bu yılki temaya uygun kostümünüzü hazırlayın ya da en azından güzel bir maske edinin. Venedik Karnavalı, atmosferinden katılımcılarına, kıyafetlerinden etkinliklerine dünyadaki karnavalların en zarifi. Büyük maskeli baloya davet mi bekliyorsunuz? Hemen biletinizi alın ve “Gran Ballo delle Maschere” katılmak için hazırlıklara başlayın. Festival havasını solurken Venedik’te mutlaka görülmesi gereken yerleri de doya doya gezebilir ve Venedik’i bambaşka renklerde deneyimleyebilirsiniz.

7 – Ivrea Karnavalı, İtalya

6 – 9 Şubat 2016

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla7
Ivrea Karnavalı, çılgınlığı İtalya sınırlarını bile zorlayan dünyanın ünlü yemek savaşına ev sahipliği yapıyor. Diğer adı Portakal Karnavalı olan bu festival için Sicilya’dan İtalya’ya tonlarca portakal getiriliyor. Yerel halk ve kraliyet birlikleri arasındaki tarihi iç savaşı temsilen düzenlenen karnaval, sandıklar hatta atlı arabalar dolusu portakal ile binlerce insanın temsili savaşına sahne oluyor. Atlı arabalarıyla geçen temsili kraliyet birlikleri, sokaklardaki halk çoğunluğunun “portakal yağmuru” karşısında o kadar güçsüzler ki, onların iki büklüm olmuş halini seyretmek bile eğlenceli olabilir. Uyarmadı demeyin: Portakal banyosu yapmaya hazır olun!

8 – Oruro Karnavalı, Bolivya

6 – 9 Şubat 2016

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla8

Mardi Gras’ın fazla çılgın olduğunu düşünüyorsanız, Oruro Karnavalı zırdeli işidir. Karnaval boyunca, Oruro’da yaşam durur ve binlerce Bolivyalı ve turistin hınca hınç doldurduğu sokaklardan geçip gitmek imkansızlaşır. Bolivya’da her yıl yapılan en büyük etkinlik olan karnavalda, 20 saatten fazla süren dev bir teatral şovla, iyi ve kötü arasındaki ezeli rekabet anlatılır. Şovun sonunda, artık izleyiciler tam da bunalmışken, katılımcılar şov için yakılmış devasa ateşi söndürmek için büyük bir su savaşı yaparak serinleyip canlanırlar. Böylece eğlence yeniden zirve yapar. Kulağa eğlenceli geliyor, değil mi?

9 – Tenerife Karnavalı, İspanya

3 – 14 Şubat 2016

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla9

Çılgın bir festivale mi katılmak istiyorsunuz? O zaman Tenerife Karnavalı’nı denemelisiniz. Rio Karnavalı’ndan sonra dünyadaki festivallerden en ünlü ve en çok rağbet gören ikinci büyük karnaval olan Tenerife Karnavalı, çılgın geçit törenleri, harika dans şovları, konserleri, havai fişek gösterileri ve büyüleyici kostümler içindeki binlerce eğlenceli ve güzel insanla bir arada olmayı vadediyor.

En güzel kostümü giyen genç kızın karnaval kraliçesi seçildiği etkinlikte, genç kızlar kraliçe seçilebilmek için kıyafetleriyle göz kamaştırıyor. Festival açılış ve kapanış geçit törenlerinde, hem ada sakinleri hem de turistler rengarenk kostümlerle katılarak bir arada çılgınca eğleniyor. Karnavalın doruk yaptığı etkinlik ise her yıl yarım milyondan fazla insanın katıldığı 24 saat süren muhteşem kapanış partisi. Adalıların “Sardalyanın Cenaze Töreni” olarak adlandırdığı kapanış kutlaması, dev sardalya maketinin yakılmasıyla son buluyor.

10-  Las Fallas, Valensiya, İspanya

Mayıs

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla5

Falla, hepsi festival boyunca ateşe verilmek üzere yapılmış, genellikle 6 metre yüksekliğinde olan ve inşası aylar alan kartonpiyerden yapılma bebek veya kuklaların sokaklardaki geçit törenlerinde sergilendiği bir bahar festivali. İspanya güneşinin altında bir yandan lezzetli yemekler yiyip, bir yandan da dünyanın en ilginç festivallerinden birini izlerken hayattan çok keyif alacaksınız.

11 –  Fil Festivali, Jaypur, Hindistan

Mart

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla6

Tüm kalın derili hayvanların anası, fil başlı Hindu tanrısı Lord Ganesha sayesinde, fillerin Hindistan toplumu içinde her zaman ayrıcalıklı bir yeri var. Fillerin renkli ve oldukça süslü eğerler ve takılarla geçit töreni yaptığı festivalde, fillerle oynanan polo ve fil dansını izlemek isteyeceğiniz atraksiyonlardan olabilir.

12 – Holi Festivali, Hindistan

Mart

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla12

Dünyanın en ilginç ve de en renkli festivallerinden olan Holi Festivali, yani Renkler festivali, Hindistan’ın benzersiz kültürünü yansıtıyor. Esasen dini bir kutlama olan Holi’nin ilk günüde ateş yakılarak dini ritüeller düzenlenirken, ikinci gününde ise toz boyalar ve renki sular ile eğlence başlıyor. Hiçbir ayrım yapılmadan herkesin katıldığı ve doyasıya eğlendiği, tam anlamıyla rengarenk festival, dünyanın en eşsiz manzaralarından birini oluşturuyor.

Hindistan’ın dört bir yanında kutlanan Holi’ye katılmak için en güzel şehirlerden biri elbette Delhi. Üstelik hem Delhi’de görülmesi gereken yerleri keşfetmiş, hem de doyasıya eğlenmiş olacaksınız!

13 – Pushkar Deve Fuarı, Hindistan

Kasım

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla13

Develeri seviyorsanız, Rajastan Çölü’nde 20 bin tanesiyle karşılaşacağınız “Hindistan’ın en büyük kabile toplaşması”na bayılacaksınız demektir. Eğer evde beslemek için deve arıyorsanız bu vesileyle alışverişinizi de yapmış olursunuz çünkü bu fuarda deve alım satımı yapılıyor.

14 – Ölülerin Günleri, Meksiko, Meksika

Kasım

dunyanin-en-ilginc-festivalleri-ufkunu-katla14

James Bond serisinin son filmi Spectre’nin açılış sahnesinde, ünlü ajanı bu festivalin kalabalığı arasında dolaşırken izleyebilirsiniz. Los Dias de los Muertos, ölülere saygı için düzenlenen dünyadaki en bilindik kutlamalardan biri. “Yaşayanlar” ölüleri (tabii ki yakın akrabaları olan ölüleri, sıradan yabancıları değil) evlerine misafirliğe çağırır, korku temalı tatlı ve yiyecekleri artık nasıl oluyorsa birlikte tüketip eğlenirler.

15 – Harbin Buz Festivali, Harbin, Çin

Aralık – Ocak

epa03526818 A picture made available 07 January 2013 shows visitors walking among large ice sculptures at the 29th Harbin International Ice and Snow Festival, in Harbin, Heilongjiang province, northern China, 06 January 2013. The three-month-long subzero festival is in its 29th edition, attracting both foreign and local visitors. EPA/DIEGO AZUBEL

Heilongjiang Bölgesi’nin başkenti olan Harbin, Çin’in Kuzey-Doğusunda yer alır ve bu çılgın, renkli, buz ve kardan oluşan soğuk karnavala ev sahipliği yapamaktadır. Buzdan heykeller, buz feneri şovu, buzda kayma, buzda sailing, buz hokeyi, buz futbolu ve buzla yapılabilecek aklınıza gelecek envai çeşit etkinlik festivalin atraksiyonlarını oluşturur.

Yararlandığımız kaynak; https://www.skyscanner.com.tr/

Dünyanın En İlginç 15 Festivali
  • Dünyanın En İlginç 15 Festivali
3.7

Özet

Dünyanın dört bir yanından en garip ve ilginç festivaller, hayatta bir kez yaşanacak muhteşem deneyimler vadediyor. Bu ülkelerden birine yapacağınız seyahati festival zamanına denk getirerek, sıradan bir turistik gezinin çok daha ötesini yaşayabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)