Dünyanın En Pahalı 16 Hatası

Hepimiz hayatımız boyunca belli başlı hatalar yapar ve bunun ceremesini çekeriz. Ancak büyük şirket ve kuruluşların yaptıkları hatalar, bizim hayatlarımızdakinden çok daha büyük ve ciddi sonuçlar doğurabiliyor, bazen milyar dolarlara varan zararlarla karşılaşılmasına neden oluyorlar. Tabii biz de dünyanın en pahalıya malolmuş hatalarına bir göz atmadan geçemedik!

1 – BP’nin Petrol Sızıntısı – 42 Milyar Dolar

2010’un Nisan ayında Meksika Körfezi’nde meydana gelen platform patlamasını hatırlarsınız. 11 işçinin ölümüyle sonuçlanan bu kaza, bu kadarı yetmezmiş gibi devasa bir çevre kirliğinin de baş sebebi olmayı başardı. 5 milyon varil petrolün denize akmasıyla birlikte BP’nin yediği cezalar ve temizlik masrafları, şirkete tam 42 milyar dolarlık bir fatura çıkardı. Dünyanın önde gelen petrol üreticilerinden birisi olması sayesinde bu masrafların altından kalkabilen şirket, bundan sonra çok daha dikkatli olacaktır.

dunyanin-en-pahali-hatalari-ufkunu-katla

2 – Howie Hubler – 9 Milyar Dolar

Howie Hubler, Morgan Stanley firması adına çalışan bir ekonomist ve işi süresince biraz da yasadışı yollara başvurarak piyasayı yönlendirmiş ve tahvil al satları yaparak şirketine güzel paralar kazandırmış. Ancak geçtiğimiz senelerde ABD’de ortaya çıkan ekonomik krizle birlikte tüm operasyon boşa gitmiş ve şirket bu durumdan dolayı 9 milyar dolarlık bir zarara uğramış. Biz 50-100 liranın hesabını yaparız ama büyük adamlar büyük kaybediyorlar!

3 – Star Wars – 20 Milyar Dolar

Star Wars’un günümüzdeki popülerliği sizi şaşırtmasın. Zira serinin ilk filmini çekmek isteyen George Lucas, film şirketlerinin filmin tutmayacağına dair düşünceleri nedeniyle çok büyük maddi sıkıntılar ve zorluklar çekmiş. Fox şirketini filmi çekmeye ikna edebilmek için kendi maaşından bile vazgeçen Lucas, maaşından vazgeçmesiyle birlikte Star Wars’un ürünlerinden elde edilecek gelirin tüm haklarını alabilmiş. Çünkü şirket zaten bu ürünlerin pek de satılacağını, hatta filmin tutacağını bile düşünmüyormuş. Filmin patlaması ve bir furya haline gelmesi sayesinde Lucas’ın yaklaşık olarak 20 milyar doları cebe indirdiği tahmin ediliyor.

dunyanin-en-pahali-hatalari-ufkunu-katla3

4 – Loto Biletini Kaybetmek – 181 Milyon Dolar

2010 yılında İngiliz bir çift, 181 milyon dolara kadar yükselmiş olan ikramiyeyi almayı başaramamış. 181 milyon dolara mal olan bu hata cidde evlat acısı gibi oturuyor insanın yüreğine. Bir kadının kocası kadının oynadığı piyango biletini çöpe atıyor. Kazanan bileti attıklarını nasıl anlamışlar derseniz; kadın her hafta kağıda oynamak istediği sayıları yazıp kocasına veriyormuş, o da oynuyormuş.

dunyanin-en-pahali-hatalari-ufkunu-katla5

5 – NASA – 125 Milyon Dolar

Mars Climate Orbiter adlı NASA aracının temel hedefi Mars yörüngesinde dönmek ve gezegene dair iklimsel bilgileri toplamakmış. Ancak fırlatmanın ardından sondanın yazılımında bir matematik hatasının bulunduğunun fark edilmesi, tüm işleri bozmuş. Sonda Mars çevresinde dönmek yerine direkt olarak gezegene düşmüş ve bu nedenle 125 milyon dolarlık çalışma da çöp olmuş.

6 – Yanlış Tren Seçimi – 60 Milyon Dolar

Fransız trenyolu şirketi SNCF, tüketicilere daha iyi hizmet verebilmek için bir dizi yeni treni sefere sokmuş ve tüm trenler şirkete teslim edildikten sonra test sürüşü yapmak akıllarına gelmiş. Gelen bu trenlerin, yüzlerce yıllık Fransız demiryolları üzerinde bulunan pek çok istasyon için çok geniş oldukları ise sonradan farkedilmiş ve bu iş inşaat çalışmalarıyla birlikte 60 milyon dolarlık ek bir maliyete neden olmuş.

dunyanin-en-pahali-hatalari-ufkunu-katla6

7 – Kelime Hatası – 10 Milyon Dolar

Kaliforniya’da yer alan bir seyahat ajansı olan Banner Travel Services, sarı sayfalara ilan vererek egzotik konumlara düzenledikleri turlar hakkında herkesi bilgilendirmek istemiş. Ancak dizgiyi gerçekleştiren kişilerin egzotik kelimesi yerine erotik kelimesini kullanmaları, şirketin imajına oldukça darbe vurmuş. Baskıyı yapan şirkete 10 milyon dolarlık bir dava açan seyahat şirketi, böylece bir kelime hatasının ne bedellere sebep olabileceğini de ortaya koymuş.

dunyanin-en-pahali-hatalari-ufkunu-katla7

8 – Ünlü Golfçü Tiger Woods’un Karısını Aldatması

2010 yılında Tiger Woods karısına tam 110 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldı. Nike, Gatorade gibi Tiger Woods’a sponsor olan şirketlerin hisselerindeki düşüşlerle bu aldatmanın tüm ekonomiye maliyetinin 12 milyar dolar olduğu söyleniyor.

9 – Titanik’in kaptanının buzdağını görmemesi

Bugünün parasıyla 168 milyon dolarlık bir gemi ve elbette 1517 kişinin hayatı.

10 – New Mexico’da kontrol altına alınan yangının kontrolünün kaybedilmesi

2000 yılında yaşanan yangında alevler neredeyse 1 ay boyunca söndürülemedi. Toplamda 1.3 milyar dolarlık maddi hasar meydana geldi

dunyanin-en-pahali-hatalari-ufkunu-katla4
11 – B-2 Hayalet uçağının yanlış yedek parça yüzünden düşmesi

Dünyada sadee 21 tane bulunan 1.4 milyar dolarlık maliyete sahip olan hayalet uçak yanlış yedek parça takılması yüzünden kalkamadı ve düştü. 2 pilot da kendilerini atarak kurtuldu.

12 – Kaybolan avcının yardım bulmak için yaktığı ateş California’da 2400 evi yaktı

Toplamda 1.5 milyar dolarlık zarara sebep olan yangın 2003’de California’da meydana geldi

13 – Quaker firması Snapple içeceğini tam 2 milyar dolara satın alması

3 yıl sonra sadece 300 milyon dolara satmak zorunda kaldılar

14 – 1998 yılında Chrysler’ı satın alan Mercedes

Toplam 37 milyar dolara Mercedes’in olan Chrysler ciddi anlamda Mercedes’in elinde patladı. Chrysler 2007 yılında sadece 7 milyar dolara satıldı. Mercedes’in toplam zararının 26.7 milyar dolar olduğu söyleniyor.

dunyanin-en-pahali-hatalari-ufkunu-katla8

15 – Exxon Valdes gemisinin sarhoş kaptanı yüzünden Prince William gemisine çarpması

1989 yılında Exxon’a ait petrol tankeri Alaska açıklarında başka bir gemiye çarpıyor. 760.000 varil petrol denize saçılıyor. Kaptanın sarhoş olduğu belirtiliyor ve tüm zarar (temizlik vs dahil) 7.8 milyar doları buluyor.

16 – Çernobil…

1986 yılında meydana gelen Çernobil faciasının toplam maliyeti 358 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Terk edilen tarım alanları, çöpe giden yatırım ve temizlik masraflarının bugünün parasıyla toplam değeri tam 720 milyar dolar…

dunyanin-en-pahali-hatalari-ufkunu-katla9

Yararlandığımız kaynaklar;

http://www.gazetevatan.com/dunyanin-en-pahaliya-mal-olan-hatalari-34506-galeri-foto-belgesel-fotogaleri/?Sayfa=15

http://kesfet.in/dunyanin-en-pahali-7-hatasi/

Dünyanın En Pahalı 16 Hatası
  • Dünyanın En Pahalı 16 Hatası
3.4

Özet

Hepimiz hayatımız boyunca belli başlı hatalar yapar ve bunun ceremesini çekeriz. Ancak büyük şirket ve kuruluşların yaptıkları hatalar, bizim hayatlarımızdakinden çok daha büyük ve ciddi sonuçlar doğurabiliyor, bazen milyar dolarlara varan zararlarla karşılaşılmasına neden oluyorlar. Tabii biz de dünyanın en pahalıya malolmuş hatalarına bir göz atmadan geçemedik!

Sending
User Review
5 (1 vote)