Dünyanın En Tehlikeli Yerleri

ufkunukatla_1

1- Nefes Kesen Kral Aragon Merdivenleri, Korsika Adası

Akdeniz’deki Fransa’ya bağlı Korsika Ada’sının Bonifacio Kasabası’nda bulunan ve dik bir uçurumun kenarına oyulmuş orta çağdan kalma Kral Aragon merdiveni efsaneye göre merdivenin sonundaki Bonifacio Kalesi’ne ulaşmak için bir gecede oyulmuş. Uçurumun tepesinden denize 187 dik basamak ile inilebiliyor. Kral Aragon’un merdivenleri denilen bu yeri, 3-4 € ödeyerek gezebilirsiniz. Korsika’ya ulaşım genellikle Paris aktarmalı olarak yapılıyor. Adada 3 tane havaalanı bulunuyor ve Türk vatandaşları için vize gerekmiyor. İstanbul’dan Paris’e uçuş ortalama 3.5 saat, Paris’ten bu güzel adaya uçuş süreniz ise en fazla 1 saat.

ufkunukatla_2

2- Mistik ve Gizemli Bagan Bölgesi, Myanmar (Burma)

Myanmar’da geniş bir araziye yayılmış 2000’den fazla tapınağı içinde barındıran Bagan bölgesi. Zamanında Burma krallarına da başkentlik yapmış olan bu antik şehrin kesinlikle mistik bir havası var. Bir tapınakta 500 yıllık duvar resimleri öylece sizi bekliyor, başka bir tapınağın tepesine çıktığınızda ise inanılmaz bir manzara ile karşılaşabiliyorsunuz. Hiçbir turistik çalışma olmayan bu bölgede, tamamen hislerinizle hareket ediyorsunuz, tatsız sürprizlerle karşılaşma olasılığınız da oldukça fazla, kesinlikle gitmesi cesaret istiyor, görmesi ise başlı başına mutluluk verici. Türk vatandaşlarına vize isteyen ülkeye uçuş süresi ise 9 saat.

ufkunukatla_3

3- Sonu Olmayan Mağara Hang Son Doong, Vietnam

Vietnam’da bulunan ve ilk olarak 1991 yılında Vietnamlı bir yerli tarafından keşfedilen dünyanın en büyük mağarası Hang Son Doong. Diğer adıyla Hang En Mağarası. Annemite dağlarının yakınında bulunan ve içine 40 katlı gökdelen inşaa edilebilecek kadar büyük olan yer, birbirine bağlı 150 mağaradan oluşuyor. İçindeki uğultudan dolayı çoğu kişinin girmeye cesaret edemediği mağara, lazer ölçme cihazlarına göre 6.5 kilometre uzunluğunda ve tamamı halen keşfedilemedi. Mağaranın belirli bölgelerinde oluşan çöküntü nedeniyle içeriye giren gün ışığı, içeride bir orman oluşmasını sağlamış. Sadece orman değil, içinde şelaleler ve farklı farklı noktalarda su birikintileri de var. Özetle sonsuzluğa giden mağara diyebiliriz burası için. Güney Asya’da Türkiye’ye vize uygulayan 3 ülkeden birisi olan Vietnam’ın bu güzel ve gizemli mağarasına ulaşmak için 15 saatlik uçuşa hazır olmalısınız.

ufkunukatla_4

4- Yükseklik Korkusunun Somut Hali Trolltunga Kayalığı, Norveç

Norveç, Odda’daki 700 metre yükseklikteki bir dağın üzerinde bulunan Trolltunga Kayalığı kesinlikle görüntüsüyle büyülüyor. Yalnız Odda’ya gitmek değil de, bu kayalığın en uç noktasına oturmak ya da kayalığın üzerinde zıplamak hatta ve hatta son zamanların popüler pozu olan selfie’yi bu muhteşem manzara eşliğinde çekmek inanılmaz bir deneyim olabilir. Norveç’e gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması gerekiyor. İstanbul’dan Oslo’ya 3.5 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsiniz.

ufkunukatla_5

5- Lavlara Doyamayan Etna Yanardağı, Sicilya, İtalya

Sicilya Adası’nın aktifliği hiç bitmeyen volkanik yapısı. 16 Kasım 2013’de lav püskürtmeye başlayan Etna, 28 Kasım 2013’e kadar lav püskürtmeye devam etti. Halen ara ara lav püskürtmeye devam eden Etna’yı görmek isteyenler bireysel olarak Sicilya’ya gidebilirler. Ya da ben bireysel olarak cesaret edemem, arkadaşlarımla gitmem lazım diyenler için de özel turlar düzenlenmekte. Sicilya’ya gitmek için Schengen Vizesi almanız gerekli. Uçuş mesafesi ise Catania’ya aktarmalı olarak 5 saati buluyor.

ufkunukatla_6

6- Vahşi Yaşamın Tam Ortası Serengeti Ulusal Parkı, Tanzanya

Tanzanya Serengeti Milli Parkı, 14 bin 763 kilometre karelik bir savan alanını kapsıyor. Bu bölgeye insanlar genel olarak zebra ve gnuların (Öküz başlı antilop) göçünü izlemek için gidiyorlar. Parkın ekvator üzerinde yer alması nedeniyle bu bölgede kurak ve yağışlı mevsimler bir arada yaşanır. Bu yüzdendir ki, hayvanlar her yıl parkın kuzeyiyle güneyi arasında gidip gelirler. Parkın tek sahipleri zebralar ve gnular değildir. Afrika’nın 5 büyükleri olarak bilinen, aslan, fil, leopar, gergedan ve buffalo gibi hayvanlar da bu ulusal parkta hayatlarını sürdürmektedir. Özellikle her yıl birçok turistin vahşi hayvanların saldırısına maruz kaldığını göz önüne alırsak, parkı görmenin sizin için kesinlikle harika bir deneyim olacağını ve dikkatli olmanız gerektiğini söylemek çok zor olmayacak. Tanzanya Türk vatandaşlarından vize istemektedir fakat vizeyi 50 $ ve uçakta doldurduğunuz formla havaalanında alabiliyorsunuz. Uçuş süresi ise 7 saattir.

ufkunukatla_7

7- Çılgın Romantiklerin Mekanı Kalapana Volkanik Bölgesi, Hawaii

Fotoğraf konuşuyor diyebiliriz. Evet, Hawaii’nin Kalapana bölgesindeki volkanik bölgeye turistik gezi yapan karı ve koca, yağmurun dinmesini beklerken tripot kameralarını kurmuş ve fotoğraflarını çekmeye başlamış. Çekimlerin son fotoğrafı ise ortaya böylesine romantik bir kare çıkarmış. Karı koca bu fotoğrafa Lav Öpücüğü demiş ve National Geographic Gezginler Fotoğraf Yarışmasına katılmış. Gitmesi cesaret isteyen böyle bir yere gidip, artı olarak bu çift gibi inanılmaz bir fotoğraf ortaya çıkartabilirsiniz. Lavların arasında, hafif bir yağmur ve romantizm. Hawaii’ye gitmek için ABD vizesi almanız gerekiyor ve aktarmalı olarak 30 saat, direkt uçuş bulursanız (-ki çok zor bulunuyor) 17 saatte ulaşabiliyorsunuz.

ufkunukatla_8

8- Sıcaklık ve Nemin Şartları Zorladığı Cueva de los Cristales (Kristal Mağarası), Meksika

Cueva de los Cristales, yani Kristal Mağarası, Meksika’da Naica madenlerine bağlı bir mağara. Yerin yaklaşık 300 metre altında keşfedilen bu mağarada 12 metre uzunluğunda, 4 metre çapında ve 55 ton ağırlığında selenit kristal kütleler bulunuyor. Mağaranın şartları ise bir insanın keşif yapabilmesi için çok zorlu. Sıcaklık ortalama 60 derece ve %99’a yaklaşan bir nem oranı var. Özel kıyafetler kullanmadan mağarada keşif yapmak çok tehlikeli ve neredeyse imkansız. Meksika vizesi almak biraz zaman alsa da, bu muhteşem yerde keşif yapmak için biraz beklemenin değeceğine eminim. Uçuş süresi ise 17 saat.

ufkunukatla_9

9- Hem Çılgın Hem Aktif Sakurajima Yanardağı, Japonya

Japonya’da bulunan Sakurajima Yanardağı hala aktifliğini koruyor. Yaklaşık 5 kilometre karelik bir alanda büyük bir toz bulutu hakim. 2013 yılı içerisinde yanardağ 500. kez faaliyete geçti ve civarda yaşayan halka maskeler, yağmurluklar dağıtıldı. Avrupa’daki kardeşi Etna gibi burayı görmek ve gitmek de cesaret istiyor. Bölgede hakim olan toz bulutu bir yandan, Pasifik fırtınaları bir yandan, lavlar bir yandan, tehlikenin bini bi’ para burada. Turistik amaçlı, 3 aya kadar vizesiz Japonya’da gezebilirsiniz. Uçuş süresi ise Tokyo’ya 11 saat.

ufkunukatla_10

10- Uyuşturucu Bağımlısı Herat Şehri, Afganistan

Yapılan araştırmalara göre Afganistan’da uyuşturucu kullanan insanların sayısının 1.6 milyona dayandığı tespit edildi. Bu sayı nüfusun %5.3’lük bir kısmına denk geliyor. Fotoğraf ise yüzlerce bağımlının sokaklarda yaşadığı ‘Herat’ şehrinde bir bağımlının fotoğrafı. Afyon üretiminde dünya lideri olan Afganistan artık en bağımlı toplum olma konusunda da dünya lideri. Böylesine garip bir şehri görmek ve oradaki havayı tenefüs etmek oldukça tehlikeli ve adrenalin dolu bir deneyim olabilir. Afganistan’a gitmek için vize almanız gerekiyor ve uçuş süresi İslamabad’a 5 saat 30 dakika.

ufkunukatla_11

11- Sonunda 1 Fincan Çayın Sizi Beklediği Qinling Dağı Yürüyüş Parkuru, Çin

Çin’in Shaanxi Eyaleti Qinling dağlarında yer alan bu yürüme yolu dünyanın en tehlikeli yürüyüş yolları arasında. Bu dağ Taoizmin kutsal dağlarından biri olarak kabul ediliyor ve yol boyunca Tao manastırları ve diğer sembolik öğeler bulunuyor. Bu patika yaklaşık 2133 metre yüksekliğinde ve bu parkurda yürümek gerçekten büyük bir casaretin de ötesinde çılgın olmayı gerektiriyor. Parkurun sonunu getirecek kadar dayanıklı ve cesursanız, yolun sonunda sizi bir çay evi bekliyor. Yani her şey; bir bardak çay için. Türk vatandaşlarından vize isteyen Çin’in başkentine uçuş mesafesi ise 14 saat 30 dakika.

ufkunukatla_12

12- Adrenalin Deposu Bisiklet Parkuru Moher Kayalıkları, İrlanda

İrlanda’da bulunan Moher Kayalıkları, dünyanın en tehlikeli ve en korkunç dağ bisikleti parkuru olarak kabul edilir. Fakat maceracı biriyseniz ve bu alanda tecrübeniz varsa tam bir adrenalin patlaması yaşayacağınız garanti. Yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta 700 metre yükseklikten Atlantik Okyanusuna düşmeyi göze alabilen cesur insanlar için burası tehlikeli bir oyun dünyası. Buraya gitmek için İrlanda Cumhuriyeti vizesi almanız gerekiyor ve bu yeşil, güzel ülkenin başkenti Dublin’e uçuş mesafesi 4 saat.

ufkunukatla_13

13- 43 Yıldır Sönmeyen Cehennem Kapısı, Türkmenistan

Türkmenistan, Darweze, Karakum Çölünde bulunan ilginç krater tam 43 yıldır bu şekilde yanıyor. Görenleri hayrete düşüren bu manzara tam olarak bir doğa olayı sayılmaz. Bölgedeki doğalgaz rezervi 1971 yılında Sovyet bilim adamları tarafından keşfedilmiş. Tam bu noktanın delinmesine karar verilmiş ve bu alan sondaj sırasında çökmüş. Sondaj sırasındaki kazadan sonra kocaman bir krater açılmış ve etrafa gaz sızmaya başlamış. Bilim adamları tehlikeli metan gazının etkilerini azaltmak için buranın yakılmasına karar vermişler. Onlar buranın en fazla 2-3 gün içinde söneceğini düşünmüşlerdi. Aradan tam 43 yıl geçti fakat alev hala parlaklığını koruyor. Bölge şu an turistik amaçla kullanılmaya başlandı. Özellikle geceleri harika bir manzara oluşuyor. Türkmenistan diğer Türki cumhuriyetlerin aksine Türk vatandaşlarından vize istemektedir ve uçuş mesafesi başkent Aşkabat’a 3 saat 30 dakikadır.

ufkunukatla_14

14- Efsanevi Tiger Nest Monastery (Kaplan Yuvası Manastırı), Bhutan

Bhutan’da bulunan Paro Vadisi’nde 1000 metre yükseklikte kurulan Tiger Nest Monastery (Kaplan Yuvası Manastırı) Bhutan’ın en kutsal yerlerinden. Rivayete göre ikinci buda olarak kabul görülen Guru Rinpoche bir kaplan sırtında bu tepeye uçmuş ve buradaki bir mağarada meditasyona başlamış ve bu meditasyon sürecinden geçerek 8 formda enkarne olmuş. Eski adı Taktshang Geomba olan manastır, 1692’de inşaa edilmiş fakat 1998’de yaşanan bir yangın sonrasında yeniden yapılmıştır. Manastır şu an için turizme açık değildir ve ülkenin yıllık olarak kabul ettiği turist sayısı sadece 40 binle sınırlandırılmıştır. Yabancıları pek sevmedikleri kabul ettikleri turist sayısından anlaşılan Bhutan, gerçekten kapalı bir kutu ve keşfedilmeyi bekliyor. Manastır’ın içerisinden fotoğraf çekmek yasaktır ve sadece ibadet eden budistler manastırda bulunabilir. Tek bir havaalanı bulunan bu küçük ülke, Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Bu küçük ülkeye, Nepal, Katmandu aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

ufkunukatla_15

15- Grönland’ı Çökerten Buz Kanyon, Grönland

Grönland’ta bulunan Buz Kanyon, 800 km uzunluğa, 800 metre derinliğe sahip kanyonun, dört milyon yıl önce, buzul tabakası henüz oluşmamışken, oradan akan büyük bir nehir tarafından oyulduğu düşünülüyor. Kanyonu kaplayan 3 km kalınlıktaki buzul tabaka öyle ağır ki, daha önce deniz seviyesinden 500 metre yüksekte olan Grönland’ın ortası çökmüş ve bugün deniz seviyesinden 200 metre aşağıda. Bilim adamları tarafından halen keşfedilecek çok şeyin olduğu düşünülen bu yeri siz de keşfedebilirsiniz. Deniz, güneş, kumdan sıkılanlar, üşümeyi ve kuzey ışıklarını sevenler için ideal bir tatil planı olabilir. Grönland’ın ülkemizde temsilciliği bulunmadığı için vizesini almak çok zor fakat Danimarka’ya bağlı olduğu için Danimarka Konsolosluğu’ndan alınan vizeyle bu güzel coğrafyayı keşfedebilirsiniz. Danimarka ve İzlanda’dan aktarmalı olarak Grönland’a ulaşabilirsiniz.

Kaynak Linki

 

  • Dünyanın En Tehlikeli 30 Yeri
4.3

Özet

Bu haberde göreceğiniz yerlerin her biri dünyanın farklı bir köşesinde, farklı farklı nedenlerle tehlikeler barındırıyor. Bazılarının fotoğrafına bakmak bile insanın adrenalin seviyesini yükseltiyor. Bazı yerlerde ise hiçbir uyarıcı bilgi yok, atıl kalmış bölgeler ve atıl kalmaya devam edecek gibi duruyorlar. Standart yaşamayı seven, heyecan istemeyen insanların gidemeyeceği, gitmeye cesaret edemeyeceği ya da gitse bile yapamayacağı şeyleri barındıran bu liste, sizlere alternatif tatil olanakları sunmasının yanı sıra, dünyamızın bazı gerçeklerini de gözler önüne seriyor.

Sending
User Review
5 (1 vote)