En İlginç Spor Dalları

Dünyanın en önemli, en çok izlenen sporları futbol basketbol, Amerikan futbolu, voleybol gibi sporlardır… Aslında adını bilmediğimiz o kadar fazla spor var ki. Bazı sporları da diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri çok ilginç veya çok daha tehlikeli olmaları… Dünyanın çeşitli ülkelerinde birbirinden ilginç birçok spor dalında faaliyetler her yıl düzenli olarak yapılırken, müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara çeşitli ödüller veriliyor. Hatta bazı branşlarda dünya rekorları bile bulunuyor.

 

SLACKLİNİNG

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla

İki nokta arasına gerilen naylondan yapılmış bir ip üzerinde dengede hareket etmenin amaçlandığı bir etkinliktir. Bazı yönleriyle ipte yürüme etkinliğinden ayrılır. İki nokta arasına gerilen ip genelde alçakta olur ancak daha fazla adrenalin yaşamak isteyenler bu ipi istedikleri yüksekliğe çıkarabilir. Bu eğlenceli spor gün adrenalin tutkunlarının favorilerinden biri… Bu dalda Guinness Dünya Rekoru ise Norveç’in 1000 metre yükseklikteki Kjerag Dağı’nın fiyortlarını yürüyerek geçen Christian Schou’ya ait…

TREN SÖRFÜ

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla2

Dünyanın en tuhaf sporlarından biri olarak anılır… Özellikle Güney Afrika’da ve Hindistan’da çok fazla yaygındır. Hareket halindeki trenin üzerine çıkan genç erkekler binlerce volt elektrik taşıyan kablolardan kaçmaya çalışır… Bu aksiyon dolu ‘eğlence’ nedeniyle her yıl onlarca genç hayatını kaybediyor… Hareketli trenin üzerinden sağlam şekilde inen gençler saygı duyulan kişiler haline geldiklerini düşünüyor.

YANARDAĞ SÖRFÜ

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla3

Aktif bir yanardağın tepesinden yaklaşık 725 metre aşağı aşağı 80 kilometre hızla sörf yaptığınız düşünün. Özel koruyucu kıyafetlerle, dizlik ve başlıklarla donatılmış sporcular, özel kontrplaktan yapılmış sörf aletleriyle her yıl Orta Amerika ülkesi Nikaragua’nın en küçük yanardağı Cerro Negro’ya bunun için gidiyor. Her yıl düzenlenen organizasyonun başladığı 2005 yılından itibaren on binlerce seyirci, bu ilginç ve tehlikeli sporun tanığı oluyor.

LİMBO PATENİ

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla4

Özellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelerde oldukça yaygındır. Genellikle arabaların altından yapılan paten sporu yapabilmek için çok erken yaşta başlayıp vücutlarının çok fazla esnek olması gerekiyor. Çeşitli kategorilere ayrılan bu spor dalının en ünlüsü ise otomobilin altına girerek paten yapmak. Bu kategoride bilinen rekor ise 45 saniyede tam 57 arabanın altından paten kayarak geçen ve Hindistan’da “Harika Çocuk” lakabıyla tanınan Aniket Chindak’a ait. Çinli 10 yaşındaki Wu Xue, bu pozisyonda 50 metreyi 7,974’le geçerek, dünya rekorunu elinde tutuyor. Bu sporda aranan şartlar boy kısalığı ve esneklik olduğu için, katılımcıların büyük çoğunluğu küçük yaş grubunda oluyor.

DAĞ BİSİKLETİ

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla5

Sporun adında bisiklet geçtiğine bakmayın. Bu bisiklet diğerlerinden biraz farklı. Normal bir bisikletin yarısı olan alet, dağda engebeli, çakıllı yollarda kullanılıyor. Bu sporun öncüsü olarak bilinen Kris Holm, “Bunu herkes yapamaz, önce cesaret lazım” sözleriyle yapılanın ne kadar zor olduğunu belirtmiştir.

TİMSAH BUNGEE

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla6

Başta Avustralya olmak üzere dünyanın farklı yerlerindeki bungee jumping’in yeterince heyecanlı olmadığını düşünen maceraperestler, atlayışlarını içi timsahlarla dolu nehirlerin genellikle dik dağ yamaçlarında gerçekleştiriyor. Bu atlayışların birinde, 8 Ocak 2012’de, Zambia’nın Zambezi Nehri’ne Victoria Falls Köprüsü’nden atlayan Erin Langworthy, halatının kopmasının ardından timsahlarla dolu suya düşmüştü. Langworthy, timsahlardan kaçmayı başarararak kıyıya yüzerek ulaşmıştı.

BUZKASHİ

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla7

Asya kıtası ülkelerinden Kırgızistan ve Afganistan’ın ulusal sporu olan buzkashi en ilginç sporlardan biri. Polo oyununa çok benziyor. Ancak bu sporu polodan ayıran en büyük özellik top yerine başı kesilmiş ölü bir keçiyi kullanmaları. Oyuncular ölü keçiyi alıyor ve diğer oyunculara veriyor. Keçiyi kaleye ulaştırana kadar bu süreç devam ediyor. Bu sporda oyuncular yıllar boyu ciddi bir şekilde çalışıyor. Hatta usta oyuncuların yaşı 40’ın üzerinde.

ZORBİNG

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla8
Bu spor dalı, Yeni Zelanda’da 2000 yılında ortaya çıkmıştır. Zorbing’te, dev bir plastik topun içine bir ya da iki kişinin girip, bu kişileri bağlantılarla sabitlendikten sonra yamaçtan aşağı bırakılarak yuvarlanmasıdır.

PEYNİR YUVARLAMA

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla9
Peynir yuvarlama, her yıl İngiltere Cooper’s Hill’de düzenlenen festivalde yapılan sporudur. Bu sporda silindir şeklindeki Double Gloucester peyniri bir yokuştan aşağı doğru yuvarlanıyor. Sporun amacı ise aşağıya doğru yuvarlanan peyniri, bitiş çizgisine yaklaşmadan yakalamaktır. Saatte 112 km hızla oldukça dik bir tepeden ilerleyen peyniri yakalamayı başaran sporcu oyunu kazanmaktadır.

SHİN KICKING

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla10
Finlandiya’da bir şaka olarak başlayan Shin Kicking oyunu, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir spora dönüşmüştür. Bu spor dalı, sporcuların incik kemiklerine bir koruma yastığı oluşturmasıyla başlıyor. Bu koruma yastığının talaş ve samanla doldurulmasından sonra sporcular birbirlerini hırpalamaya başlıyor. Pes eden oyunu mağlubu oluyor.

YASTIK SAVAŞI

en-ilginc-sporlar-ufkunu-katla11

Küçükken evde en sevdiğimiz aktivitelerden olan yastık savaşı günümüzde bir spor olarak anılmaya başlanmıştır. Boston, Barselona, HongKong, Londra, New York, Paris gibi ülkeler bu yarışma sporunu festival havasında yapmaktadır. Bu spora katılan kişiler yarışmaya pijamayla katılmaktadır. Bunun yanında sporcular, koruyucu giysilerle, dizlik ve dirseklik giymek zorundadır. Bu yarışmanın galibi ise oyundaki dayanıklılığına ve kullandığı tekniğe bakılarak belirlenmektedir.

 

Kaynak için buraya ve buraya tıklayabilirsiniz.