Hem Ucuz Hem Eğlenceli : Evde Bira Yapımı

Günümüzden 11.600 yıl önce, bugünkü Şanlıurfa’nın 22 km. kuzeydoğusunda, Göbeklitepe’de insanlık ilk birasını yaptı. Karaca Dağ eteklerinde yetişen, henüz daha tarımı yapılmaya başlanmamış yabani arpa, siyez ve emmer buğday çeşitlerinden elde edilen malt, kireçtaşından büyük çanaklarda mayalandı. Tarımdan ve hatta şaraptan çok daha önce bu kutsal sıvı insanlığın damarlarında dolaştı.

İlk Bira Bu Topraklarda Doğdu!

Göbeklitepe’de bulunan ve bira yapımında kullanıldığı düşünülen 11 bin 500 yıllık fıçılar üzerinde çalışmalarını sürdüren arkeologlar, biranın o dönemde toplumsal ilişkiler açısından büyük önem taşıdığını düşünüyor.Bulgular taş devri insanlarının bira içtiğini de gösteriyor. Kazılarda şu ana kadar en büyüğü 160 litrelik kapasiteye sahip kireç taşına oyulmuş, altı bira varili bulundu. Klaus Schmidt, bulgular ışığında, insanoğlunun ekmek için değil, bira uğruna tarıma başladığına, bunun da ilk kez Urfa’da gerçekleştiğine kanaat getirmiş.

bira-kitleri-ufkunu-katla

Evde Nasıl Bira Yapılır?

Evde bira yapımının en yaygın yolları, tamamen tahıl kullanarak yapmak, sıvı veya toz malt özütü kullanarak yapmak ve bira kiti kullanarak yapmaktır.

Her 3 seçenek de lezzetli size özel biralar yapmanızı sağlasa da, fiyat, yapım kolaylığı, erişim kolaylığı, ekipman gereksinimleri, süre vb bir çok konuda kendi aralarında farklılaşırlar.

evde-bira-yapimi-kiti-ufkunu-katla

1 – Bira Kiti: (Beer Kit)

En hızlı ve üretim süreci en basit olan seçenek kit kullanarak bira yapmaktır. Kit içerisinde şerbetçi otu ve malt özütü karşımı konserve teneke halinde bulunur ve bu sayede son derece pratiktir. Temel olarak suyla karıştırmak ve maya eklemek yeterlidir. Yurtdışında ayrıca ulaşması en kolay seçenektir çünkü marketlerde bile bulunabilir. Bu özellik maalesef çok kısa süre öncesine kadar bizler için geçerli değildi, ülkemizde satışı olmayan bu kitler ancak yurt dışına çıkıldığında yolcu beraberinde getirilebiliyor veya gelenlerden rica minnet kit getirmeleri isteniyordu. Kısa zaman önce ülkemizde bu işin öncüleri sayılan http://www.butikbira.com/ ve https://www.bira.house/  un ithalata başlaması sayesinde kitleri kolaylıkla online sipariş etme imkanına kavuştuk.

2- Malt Özütü: (Extract)

Bira kitinden farkı, malt özütünü toz veya sıvı halde kullanma kolaylığı halen devam etmekle beraber genellikle önceden eklenmiş şerbetçi otu olmadığından özüt baz malt olarak kullanılır ve şerbetçi otu veya hedeflenen reçeteye göre bazı spesiyal malt türleri için haşlama/demleme gibi adımlar gerekebilir.

ev-yapımı-bira-ufkunu-katla
3- Tamamen Tahıl: (All Grain)

Bira üretiminde size en esnek ve en çok özgürlük veren üretim tipidir. Arpa, buğday gibi bira yapmak istediğiniz tahıllardan başlar veya bir sonraki adım olan maltı hazır alarak başlayabilirsiniz. İstediğiniz çeşit tahıl ve şerbetçi otu kullanarak mevcut binlerce farklı bira reçetesini yapabilir veya tamamen kendinize özgü bir bira üretebilirsiniz. Sürecin farklı adımları için kazan, soğutucu vb gerekse de, kolaylıkla ilk deneme üretimlerinizi pek fazla para harcamadan evdeki mutfak ekipmanları ile yapabilirsiniz. Bu hobide kalıcı olacaksanız ve düzenli olarak kendi biranızı üretmeyi düşünürseniz o zaman ekipman yatırımı yapabilirsiniz. Bu daha zorlu süreç de http://evdebirayapimi.wix.com/evdebirayapimi sitesinde çok ayrıntılı bulunmaktadır.

Süreç biraz daha zor olduğundan genellikle, kit ile yapım da temel teknikler, hijyen, terminoloji gibi konular hakkında tecrübe kazanılarak tamamen tahıldan üretime doğru ilerlenir. Yabancı forumlarda uzun yıllardır sadece kitten üretim yapan biracılar da olmasına rağmen, eğer ev biracılığıyla ilgiliyseniz ve gelişime açıksanız, sonunda bir gün mutlaka tamamen tahıldan üretim ile tanışmak bence kaçınılmazdır.

homemade-beer-butik-bira-ufkunu-katla

En Kolay Olan Bira Kiti Başlangıç İçin İdeal

Aşağıdaki anlatım http://www.butikbira.com/ sitesinden alınmıştır. Hazır bira kiti siparişi sonrası oluşacak süreç aşağıdadır.

KOLAY : Butik Bira kitleriyle evde bira yapmak hazır çorba yapmak kadar kolay. Eğer su kaynatabiliyorsan evde kendi biranı yapabilirsin! İhtiyacın olan tüm malzemeler ve bilgi, alacağın bira kitleri ve yapım setiyle beraber gelmektedir.

HESAPLI : Şişe başına maliyetin sadece 2 Lira! Bira yapımını öğrendikçe arzu edersen bundan daha hesaplı da yapabilirsin. İddia ediyoruz, kendi yaptığın biradan daha ucuzu ancak arkadaşına ısmarlattığın bira olabilir.

LEZZETLİ : Bira kitlerinin esasını teşkil eden malt özünü bizim için 100 yıllık bira üstadı İngiliz Muntons firması üretiyor. Ticari biralarla aynı kalitede bira yapabileceğin gibi, markette bulunmayan diğer dünya biralarını yapmak da senin elinde.

YASAL : Evde bira yapmak yasal mı? Evet, 4733 Sayılı TAPDK Kanunu’nun 8. maddesi uyarınca yılda 350 litreyi aşmamak ve ticari değil yalnızca kendi tüketiminiz için olmak kaydıyla bira yapmanız tamamiyle yasaldır.

PEKİ NASIL? : Butik Bira kitleriyle bira yapımı toplam 3 saatlik bir emek ve 3 haftalık bir bekleme gerektiriyor. Bunun ilk 1 saatini konsantre biçimde gelen malt özünü sulandırıp üzerine bira mayası ekleyerek geçiriyorsun. Takip eden 2 hafta içinde maya bu malt özünü biraya dönüştürüyor.

Malt özünün biraya dönüşümü tamamlandıktan sonra bunu bir miktar şeker ekleyip şişelere dolduruyorsun. 2 saatini alacak bu şişeleme işleminin ardından maya tekrar çalışmaya başlıyor ve şişeler içinde doğal yoldan gaz oluşuyor.

1 hafta gazlanma için bekledikten sonra yaptığın bira içime hazır! Soğutup mis gibi köpüğüyle servis ediyorsun. Ticari biralardan tek farkı yaptığın biranın taze ve canlı olması, yani pastörize edilmediğinden maya içermesidir. Ev yapımı yoğurt kadar probiyotik yönü güçlü desek yeridir.

butik-bira-ufkunu-katlaİstediğiniz şişeler, istediğiniz bira ismi ve istediğiniz etiketler! Geri kalan tüm eğlence size kalmış. Afiyet Olsun!

Kaynaklar; hürriyetonediopervane biracılık ve butik bira

Hem Ucuz Hem Eğlenceli : Evde Bira Yapımı
  • Hem Ucuz Hem Eğlenceli : Evde Bira Yapımı
3.7

Özet

Günümüzden 11.600 yıl önce, bugünkü Şanlıurfa’nın 22 km. kuzeydoğusunda, Göbeklitepe’de insanlık ilk birasını yaptı. Karaca Dağ eteklerinde yetişen, henüz daha tarımı yapılmaya başlanmamış yabani arpa, siyez ve emmer buğday çeşitlerinden elde edilen malt, kireçtaşından büyük çanaklarda mayalandı. Tarımdan ve hatta şaraptan çok daha önce bu kutsal sıvı insanlığın damarlarında dolaştı.

Sending
User Review
0 (0 votes)