İyi Aşçı Olmanın Püf Noktaları

Derler ki; mutfakta iyi olan hayatın geri kalan her alanında da iyi olurmuş! 

 

 

Yemek yapmak birçok insan için zevk, birçok insan için meslektir. Ancak iyi aşçı olmanın hem yetenek hem de bilgili olmanın dışında yemek yapmayı gerçekten sevmek gerekir. Herkes yemek yapabilir. Ama bu işe sabır ve gönül vermek çok daha farklı bir olaydır.

İyi bir aşçı olmak için yetenek ve sabır dışında yemek yapmayı da sevmek gerektiğini söylemiştik. Birçok konuda olduğu gibi iyi bir aşçı olmanın da birçok püf noktası ve sırrı vardır. İyi bir damak zevki, yemek yapmayı sevmek, sabırlı olmak ve emek harcamayı sevmek bu sırlardan sadece bir kaçıdır.

Birazcık dikkat, bir tutam sabır, biraz sevgi, damak zevkinize güven ile iyi bir aşçı olabilirsiniz. Ancak bunlar iyi bir aşçı olmak için yetmeyecektir. İyi bir aşçı olmak için bazı püf noktalarına da dikkat etmek gerekir.

Bu hoş yazının devamını buradan da okuyabilirsiniz.

Yapacağınız tarifi muhakkak okuyun

Yemek yapmaya yeni başladıysanız tarifinizdeki ölçülere azami şekilde uymaya gayret gösterin. Tüm tarifi baştan sona okuyun ve kafanızda tüm malzemeleri hazmedin. Yemeğin ilerleyen bölümlerinde zorluk çekmemek adına tüm malzemelerinizi eksiksiz göz önüne alın ki tarifi uygularken eksik herhangi bir ürün kalmasın.

Sabırsız olmayın

Yemek yaparken sabırsız davranmayın. Özellikle yeni yemek yapmaya başlayan kişiler için sabır çok önemlidir. Sabırsız davranışlar hem yemeğin daha uzun sürede pişmesine sebep olacak hem de çabuk pişmesi için yaptığınız davranışlar yemeğin şeklini ve şemalini bozacaktır.

İyi Yemek Yapmanın Sırları

Yemek yaparken muhakkak tadına bakın

Yemek yapmanın en önemli noktası tadıdır. Yaptığınız yemeğin tadını tatmadığınız sürece tuzunu, şekerini, baharatlarını ne kadar kullanacağınızı bilemezsiniz. Bu yüzden pişirirken muhakkak tadına bakarak yemeklerinizin tadını ölçün.

Her zaman tariflere bağlı kalmayın

Yeni başlayanlar için tarifler paha biçilmez değerdedir. Ancak çoğu zaman tarifteki ölçülerle yapacağınız yemek tutmayabilir. Bu yüzden her zaman tariflere bağlı kalmadan kendi yaratıcılığınızı da kullanarak yemeklerinizi yapabilirsiniz. Fırın yemeklerini yapmadığınız sürece her zaman tariflere bağlı kalmak çoğu zaman yemeğin güzelliğini bozabilmektedir.

Bu püf noktalarına uyarak iyi aşçılar olabilir ve nefis yemekler yapabilirsiniz.

Ve diğer detaylar; bu ayrıntılar da bilimin sesi‘nden geliyor.

 • Eğer şimdiye kadar hep konserve yiyeceklerden ya da dışardan sipariş veri yorsaydınız da artık bunları bir kenara koyup kendi ellerinizle yemek yapmanın vakti geldi.
 • Yemek kitabı satan yerlere gidip oradan size uygun bir kitap seçin, bunun için öncelik olarak temel bir kitaptan başlaya bilirsiniz. Başlarda kolay ve basit tarifler ile yemek yapmaya başlayın.
 • İnternet aracılığıyla da binlerce yemek tarifine sahip olan siteler bulup oradan istediğiniz yemeğin hazırlanışını resim ya da video halinde görüp öğrene bilirsiniz.
 • Günümüzde televizyon programların da binlerce yemek programı bulunmakta. Bu programlara bakarak yepyeni tarifler öğrenip oradaki aşçının size vereceği yeni yöntemler sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Çevrenizdeki yemek yapan kişilerle konuşmayı deneyin ve onlardan tariflerini ve kullandıkları metotları sorun. Bu sayede yemek öğrenme aşamanız da daha eğlenceli bir hal alabilir.
 • Bu aşamaları yaptığınız da ve yeterince bilgiye sahip olduğunuz da hiç beklemeden mutfağa gidin ve yemek yapmaya başlayın.
 • Öncelikle basit tarifleri kullanarak yemekler pişirmeye başlayın.
 • Yemek pişirirken, yemeğinizin tadına bakın ve hangi malzemenin eksik ya da fazla koyduğunuzu bulmaya çalışın.
  Öneri: İlk başlarda kullandığınız tarife göre malzemeleri kullanın ancak daha sonra kendi ağız tadınıza göre değişiklikler yapın.
 • Yemek yapmanın bir diğer yolu da hata yaparak öğrenmektir. Yemek pişirirken yaptığınız hataları öğrenemeye bakın, neden oldu? Nasıl oldu?
 • En önemlisi de kendinize her daim güvenin ve yaptığınız işi korkmadan gerçekleştirin ve de severek yapın. Bazı insanlar duygularımızın yemeğin tadında etkisi olduğuna inanır.
 • Yemeğinizi tadacak bir arkadaş ya da akraba bulun ve ondan size dürüst olmasını rica edin.
  Öneri: Yemeğinizle ilgili tüm eleştirilere açık olun ve de bu eleştirileri daha sonra yemeğinizi daha lezzetli hazırlamakta kullanın.

RelatedPost