Milenyum Gençleri Neden Sevişmiyor?

ABD’de gençlerin cinsel aktiviteleri ile ilgili yapılan araştırmada ilginç sonuçlar elde edildi. Genellikle geçmişe göre çok daha az baskı altında yetişen ve internet üzerinden kolay bir şekilde partner bulabilen gençlerin, geçmişe göre daha fazla cinsel birlikteliği olduğu sanılıyordu. Araştırma durumun hiç de böyle olmadığını gösterdi.

 

Daha Az Cinsel Aktivite

Florida Atlantik Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, milenyum jenerasyonu olarak bilinen, 90’lı yılların başında doğmuş olan gençlerin cinsel olarak ne kadar aktif olduğu soruldu. 20-24 yaş aralığındaki gençlerin yüzde 15’i, 18 yaşından bu yana hiçbir cinsel birlikteliği olmadığını ifade etti . Bu rakam 1920’lerde büyük depresyon döneminde kaydedilen rakamlardan bu yana kaydedilmiş en düşük oran.

1960’larda doğan X jenerasyonu ile karşılaştırıldığında, milenyum jenerasyonunun çok daha az cinsel birlikteliği olduğu görülüyor. X jenerasyonu ile o dönemde yapılan araştırmalarda, 18 yaşını geçtikten sonra cinsel birliktelik yaşamayan gençlerin oranının sadece yüzde 6 olduğu görülüyor.

Multiethnic Group of People Socail Networking at Cafe

Multiethnic Group of People Socail Networking at Cafe

“Pek çok nedeni olabilir”

Bu durumun pek çok farklı sebebi olabileceğine dikkat çeken araştırmacılar, etkileşim imkanının daha fazla olması ya da toplumun evlilik öncesi cinsel ilişkiye daha az tepki göstermesinin, cinsel ilişki rakamlarına olumlu etkisi olmadığını belirtiyor.

18 yaşından bu yana cinsel birliktelik yaşamayan kadınların oranının erkeklere göre iki kat daha fazla olduğu görülen araştırmadan, günümüz gençlerinin birey olma konusuna daha fazla önem verdiği ve kendini kanıtlamak için cinsel ilişki yaşamak gerektiği düşüncesinin azaldığı görülebiliyor. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında çok daha fazla eğitimli olan milenyum jenerasyonunun, tanımadığı kişilerle cinsel birliktelik yaşamaya daha temkinli yaklaştığı düşünülüyor.

Araştırmacılar ayrıca pornografik içeriğe erişimin artmasının, daha önce erişilmesi zor olarak görülen cinsel isteklerin daha kolay bastırılmasına ve kişilerin bir partner arama konusunda daha isteksiz olmasına sebep olmuş olabileceği görüşünde . Son olarak, geçmişte “Cinsel ilişki yaşadınız mı?” sorusuna her türlü cinsel birleşmenin dahil edilerek cevap verildiğini söyleyen araştırmacılar, günümüzde bu sorunun sadece penetrasyon olarak algılanıyor olabileceğini ifade ediyor.

y-kusagi-ufkunu-katla2

Gençler Artık Dertleşecek İnsana Bile Para Veriyor!

Uzun yıllardır Japonya’nın bir problemi olan sosyal soyutlanma ya da ülkedeki tabiriyle ‘hikikomori‘, gençlerin evden çıkmak istememesine ve insanlarla etkileşim kurmayı reddetmesine sebep oluyor. Bunun yerine gençler odalarında kalıp bilgisayar oyunu oynamayı tercih ediyorlar.

Japon girişimci Tokanobu Nishimoto ve kendisi gibi orta yaşlı erkeklerden oluşan ekibi, para karşılığında müşterilerinin dertlerini dinliyor . Japoncada ‘ossan’ olarak adlandırılan orta yaşlı erkekler, insanların terapistlere ya da ailelerine anlatamadığı problemleri dinleyerek onlara yardımcı oluyor. Görüşmeler saati yaklaşık 30 TL karşılığında yapılıyor.

hikikoromi-ufkunu-katla

Tipik bir hikikomori odası

Nodoka Hyodo adlı bir genç kız, katıldığı bir seansın ardından problemini şu şekilde ifade ediyor: “Arkadaşlarımın, ailemin ya da erkek arkadaşımın yanındayken farklı farklı kimliklere bürünmek zorunda kalıyorum. Başkalarıyla ilişkime göre farklı benlikler üretiyorum. Burada ise hepsi kayboluyor çünkü tanımadığım birisiyle konuşuyorum. Onun sayesinde kendimi daha iyi anlayabildiğimi fark ediyorum.”

Son yıllarda Japonya’da bazı ajansların da çeşitli etkinlikler için saatlik arkadaş kiralama hizmeti verdiği biliniyor. Örneğin bir düğün, cenaze ya da partiye tek başına gitmek istemeyen kişiler, ajanstan kiraladıkları kişiyi başkalarına arkadaş, aile üyesi ya da sevgili olarak tanıtabiliyor. Bazıları ise sadece yalnızlıklarını ya da yaşlılıkla gelen soyutlanmayı unutmak için arkadaş kiralıyor.

Kaynak için ; http://dunyahalleri.com

RelatedPost