Milyonlarca Kadının Hayatını Değiştirdi : Hindistanlı “Ucuz Ped” Mucidi

Her şey, Arunachalam Muruganantham‘ın karısının âdet dönemlerinde sağlıklı olmayan yöntemlere başvurduğunu öğrenmesiyle başladı. Kendisini karısı için hijyenik âdet bezi yapmaya adadı. Çevresinin sapık gözüyle baktığı Murugan, karısı tarafından da terk edildi. Ama o vazgeçmedi, yıllar süren çalışmadan sonra Hindistan’da milyonlarca kadının hayatını değiştirdi.

Güney Hindistan’da yaşayan Arunachalam Muruganantham, henüz evliliklerinin ilk günlerinde karısı Shanti’nin hijyenik ürünleri karşılayamadığı için âdet dönemlerini eski bez paçavralarıyla geçiştirdiğini öğrendi. Muruga, karısını etkilemek için ona hijyenik ped yapmaya karar verdi. İlk başta her şey gözüne çok kolay geldi. Rulolarla pamuk örgü alıp, dikdörtgenler şeklinde kesti. Sadece iki günde, markette satılanların aynısından bir hijyenik ped yaptı. Pedi denemesi için karısına verdi. Karısının yorumu umut kırıcıydı: ”Bu hiçbir işe yaramıyor, ben eski bezlerimi kullanacağım.”

Pedleri kendi üzerinde denedi

Nerede yanlış yapmıştı? Markette satılan pedler ile kendi yaptığı arasındaki fark neydi? Muruga, karısından aldığı olumsuz geri dönüşün ardından farklı malzemelerle çalışmaya devam etti. Fakat bu sefer de yeni bir sorunla karşılaştı. Muruga’nın yaptığı her bir prototipi denemesi için karısını bir ay boyunca beklemesi gerekiyordu. Pedleri deneyecek gönüllülere ihtiyacı vardı. O da çareyi köye yakın bir üniversiteye giderek tıp öğrencilerine pedlerini denemelerini istemekte buldu. Fakat öğrenciler, Muruga’nın talebini yerine getirmek için çok utangaçtı. Geriye başka bir alternatif kalmayınca Muruga, yaptığı prototipleri kendi üzerinde denemeye karar verdi. Plastik idrar torbasıyla yapay bir rahim yaptı. İçine hayvan kanı koydu. Taktığı bezler ile yapay rahimi bağlayan bir boruyu lastik bantla karnına sıkıştırdı. Yürüdükçe idrar torbasına kanı beze akıtacak kadar baskı yaparak pedleri denemeye başladı.

ped-yapay-ucuz-ped-hindistan-ufkunu-katla

Karısı terk etti

Ürettiği pedleri üzerinde denemeye başlayan Muruga, etrafına pis bir koku yaymaya başladı. Kıyafetlerinde de genelde kan lekeleri oluyordu. Muruga’daki değişimi fark eden komşuları için durum gayet açıktı. Mahallede Muruga’nın sapık olduğu dedikoduları yayıldı. Karısı da ardı arkası kesilmeyen bu dedikodulara daha fazla katlanamadı. Muruga’yı terk ederek annesinin evine gitti. Bütün bu olanlar Muruga’yı pes ettiremedi. Gizli gizli araştırmalarına devam etti. Hindistan’da 300 milyon kadının âdet hijyeni için gerekli ürünlere ulaşamadığını öğrendi. Ayrıca âdet geçirmeye başlayan öğrencilerin 5’te 1’i okulu bırakıyordu. Artık Muruga için mesele, sadece karısına yardım etmek değildi. Ülkesindeki düşük gelirli kadınlar için ucuz ped üretecekti.

hindistan'ın-ped-kralı-ufkunu-katla-shanti

Makinalarını şirketlere satmıyor

Muruga’nın pedler için doğru malzemeyi bulması yıllar sürdü. Dört buçuk yılın ardından pedlerin üretim sürecini hızlandıran üç makina yaptı. Kadınlar için iş imkânı yarattı. Şu anda 877 marka, 1300 makina ile Hindistan’ın 27 eyaletinde onun adet pedlerini üretiyor. Ayrıca Muruga’nın makinaları 17 ülkeye ihraç ediliyor. Muruga, makinalarını şirketlere satmayı reddediyor. Makinalarını sadece üretim yapmak isteyen kadınlara ve okullara satıyor. Kadınlar hem kendileri için ped üretiyor hem de pedleri satarak gelir elde ediyor. Muruga bugün Hindistan’ın en iyi bilinen sosyal girişimcilerinden biri. TIME dergisi, Muruga’nın ismini 2014 yılında dünyanın en etkili 100 insanı arasında gösterdi. Makinasını almak isteyen şirketleri hâlâ geri çeviriyor.

hindistan-muruga-ufkunu-katla

Beş yıl sonra yeniden bir araya geldiler

Shanti, beş yıllık ayrılığın ardından televizyonda gördüğü Muruga ile tekrar iletişime geçti. Tekrar bir araya gelen çift, her şeyin başladığı evde yaşamaya devam ediyor.

Bu yazıyı kaynağından okumak için lütfen tıklayınız.

Milyonlarca Kadının Hayatını Değiştirdi : Hindistanlı "Ucuz Ped" Mucidi
  • Milyonlarca Kadının Hayatını Değiştirdi : Hindistanlı "Ucuz Ped" Mucidi
3.6

Özet

Her şey, Arunachalam Muruganantham’ın karısının âdet dönemlerinde sağlıklı olmayan yöntemlere başvurduğunu öğrenmesiyle başladı. Kendisini karısı için hijyenik âdet bezi yapmaya adadı. Çevresinin sapık gözüyle baktığı Murugan, karısı tarafından da terk edildi. Ama o vazgeçmedi, yıllar süren çalışmadan sonra Hindistan’da milyonlarca kadının hayatını değiştirdi.

Sending
User Review
0 (0 votes)