42. Alkol oranı yüksek olan bir şarabın tek başına içilmesi daha doğruymuş. Genellikle alkol seviyesi düşük şaraplar yemeklere daha kolay uyum sağlarmış.

43. Genel olarak denilebilir ki bazı yiyecekler şarapla iyi seçim sayılmazlarmış. Örneğin; enginar, kuşkonmaz, çikolata, zeytin, ıspanak ve yoğurt.

44. Ekşi tat içeren bir yemeğin yanında asit seviyesi yüksek bir şarap iyi gidermiş.

45. İçinde bir miktar acı tat bulunan yemeklerle içeceğiniz şarabın da belirli bir ölçüde acı olması gerekirmiş. Böylece iki farklı acı tat birbirini etkisiz hale getirirmiş. Şarabın acı olması henüz yıllanmamış olan tanenden ileri geliyor. Cabernet Sauvignon ve Shiraz yüksek seviye tanen içeren üzümler.

46. Tuzlu yemeklerle en iyi uyumu da yine asit oranı yüksek şaraplar sağlarmış. Özellikle köpüklü şaraplar bu tip yiyeceklerle iyi gidermiş. Şaraptaki asit oranı tıpkı limon suyu gibi yiyecekteki tuzu perdeliyor.

47. Tanen oranı yüksek şaraplar yağı kesermiş. Şaraptaki tanenler yağ proteinlerine bağlanırmış. Eti çiğnediğinizde ağzınızda yağ proteinlerinden oluşan bir tabaka meydana geliyor. Şaraptan alacağınız bir yudum sayesinde, tanen molekülleri protein moleküllerine yapışarak onları da beraberinde mideye indirirlermiş. Bu sayede ağzınız temizlenir ve bifteğinizin tadını çıkarmaya her lokmada devam edebilirmişsiniz.

48. Tatlıya eşlik edecek şarap seçerken, şaraptaki şeker oranının tatlıdakinden daha fazla olmasına dikkat etmek gerekirmiş.

49. Evde vereceğiniz bir kokteyl partisi için almanız gereken şarap miktarını şöyle hesaplayabilirsiniz. 20 kişinin katılacağını ve partinin 3 saat süreceği varsayımı üzerinden hesaplama şöyle yapılırmış:
20 (kişi) x 15 (cl-saatte içilen miktar) x 3 (saat) =
900 (toplam cl) / 75 (cl/şişe) = 12 (toplam şişe adedi).

50. Fiyatı yüksek şarap her zaman iyi olduğu anlamına gelmezmiş.