Sex Drugs & RocknRoll – Amsterdam’a Bir Bakış

Özgürlükler şehri Amsterdam! Açık havada Venedik timsali güzel kanallar arasında turistik genelev bölgesinden tutun da McDonalds gibi yaygın “coffee shop”larda yasal esrar satımına kadar Van Gogh’un mirası, lale şehri eski balıkçı köyü Amsterdam hakkında her şey!

Red Light District yani genelev bölgesi sanıyoruz ki dünyanın hiç bir yerinde Amsterdam’daki gibi turistik bir cazibe merkezi değildir.

Amsterdam’da bir kaç tane irili ufaklı Red Light District bulunmasına rağmen bunların en ünlüsü ve en eskisi “de Wallen” yani rıhtım bölgesinde bulunanıdır. Denizcilerin ve tüccarların Amsterdam’da ilk buluşma noktası olan rıhtım, haliyle en eski genelev bölgesi olmuştur. Tarihi 1400’lü yıllara dayanacak kadar eski.

Yaşı kaç olursa olsun pek çok turist, Van Gogh’dan çok Red Light District hakkında bilgi ve hayal gücüyle gelir Amsterdam’a. E tabi hayallerinin doğruluğunu tespit etmek için de mutlaka ziyaret eder.

Red Light Moda Penceresi

 

Red Light District hakkında duyduklarınızın çoğu şehir efsanesi değil gerçektir. Gerçekten de camlarda bekleyen seks işçileri, genelevler, onlarca sex shop, live sex show yapan kabareler ve hatta bin bir çeşit kondom satan dükkan ile Amsterdam’ın en eski kilisesi olan Oude Kerk aynı yerdedir.

Red Light District bazı turistlerin ziyaret sebeplerinin başında gelir. Bu bölgenin çılgın gece hayatı çok popülerdir. Hatta bazen sadece burada kutlama yapabilmek için çevre ülkelerden gelenleri bile görebilirsiniz. O nedenle ilginç kıyafetlerle, bekarlık partisi kutlayan İngiliz erkek gruplarını görünce şaşırmayın. Daha fazla ayrıntı için amsterdamda.com

 • Red Light District Turu Videosu (Genelev Bölgesi)

 

Yasal Keyif Verici Madde Satılan Ülke, Amsterdam!

Hollanda, bilindiği üzere başta marihuana olmak üzere çeşitli “organik” uyuşturucuların serbestçe kullanılabildiği bir ülke.* “Amsterdam kafası” deyimiyle bir yandan milyonlarca turist çeken Hollanda ve özellikle başkent Amsterdam’da, birçok insanda da yeni bir şey deneyecek olmanın merakı, çekincesi, korkusu oluşabilmekte.

Amsterdam’da ot içmek ve keyif verici madde kullanmak kısmen serbesttir. Yasalar maddeleri birbirinden ayırır. Bu rehber sadece Hollanda ve Dünya’da bunu yasal tutan birkaç ülkedeki seyahatlerinizde bilgilenmeniz içindir. Türkiye’de denenmemelidir. Amsterdam magic mushroom, Amsterdam magic cake, space cake v.s. uyuşturucu veya keyif verici maddeler sınıfına girer.

Coffeeshop’lar küçük miktarlarda kenevir satışının serbest olduğu mekanlardır. Genellikle alkollü içki veya başka türlü uyuşturucular satılmaz ve sigara içilmez. Çoğunda yiyecek, içecek, atıştırmalıklar bulunur. Bira da yer alabilir. Hollanda’da uyuşturucu satışı yasaktır, hafif uyuşturucu satışı ve kullanımı serbesttir.

amsterdam-coffee-shop-ufkunu-katla

 

Ve diğer bilgiler;

 1. Namı kanalları ile ünlenmiş Venedik’i, Amsterdam ile hiç kıyaslama çünkü toplamında 165 kanalı var 100 km kadar sürüyor.
 2. Şehrin su ile muhabbeti büyük.Amerikan filmlerinden sonra kahveyi en çok masada, elde, mide de vb. sahnelerde göreceğiniz dünyanın ikinci en çok kahve tüketenleri Amsterdam’da yaşıyor. Yılda 140 litrenin midelerinden geçtiği rivayeti, sağlam istihbarattır.
 3. Özgürlükler şehri olduğundan dem vururken kültür anlamında hafife almamak lazımmış. Zira metre kare başına düşen müze sayısı 51 dir. Hepsi de itina ile gezilebilir.
 4. Amsterdam’a boşuna bisiklet şehri demiyoruz, insanlardan daha fazla sayıda bisiklete sahip… 800.000 kişi ye 1 milyon bisiklet düşüyor… Geri kalanların fantezi olduğunu düşünüyorum!
 5. Türkiye’deki boy ortalamalarını unut, kadında ortalama 1.70 boy olduğunu, erkeklerde ise 1.84 gerçeği var. Kanallar, onları kuşatan dev adamlarla dolu…
 6. Tüm evleri sayamayacağın için söylemekte fayda var ki “Yüz Yıldır Yaşayan Yüzen Evlerin” sayısı 2.500Hepsi de o kadar sağlam ki!
 7. Yine konuyu Venedik’ten açacağım ama o sayısızca köprülerin aslında bir sayısı var. Amsterdam’da 1281 olurken Venedik’te kaç biliyor musunuz? Sadece, 409. O köprülerde balayında poz verenler bence şansını burada da denemek isteyebilir.
 8. Bu kadar masum olmayarak bira konusunu da atlamayacağım. Amsterdam birada dünyanın en büyük ihracatçısı … Bira cennetinde olduğunuzu hissedeceğiniz birçok yeri görüyorsunuz zaten.
 9. Kanalların içine batmış viral evleri duymuş muydunuz bilmiyorum. Çok da bilinmeyen bu evler hakkında detaylı bilgi ve görselleri Amsterdam Museum House da görebilirsin. Aşamalarla da anlatılmış ne zaman neler olduğunu…
 10. Kim derdi ki 12. yy da balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam’ın sular altında kalmaması adına yapılan her inşa ile bir Hollanda’nın gözbebeği olacağını!

sex-drugs-and-rock-n-roll-ufkunu-katla

 

kesfetsene.com ve gezivia.com’a teşekkürler…

 

Sex Drugs & RocknRoll - Amsterdam'a Bir Bakış
 • Sex Drugs & RocknRoll - Amsterdam'a Bir Bakış
4.3

Özet

Özgürlükler şehri Amsterdam! Açık havada Venedik timsali güzel kanallar arasında turistik genelev bölgesinden tutun da McDonalds gibi yaygın “coffee shop”larda yasal esrar satımına kadar Van Gogh’un mirası, lale şehri eski balıkçı köyü Amsterdam hakkında her şey!

Sending
User Review
0 (0 votes)