Sosyal Medyada Nasıl Fenomen Olunur?

Instagram, Twitter, Vine, Youtube… Hemen hepsi kendi fenomenini yaratıyor, biz de sosyal medyada nasıl fenomen olunur sorusuna ipuçlarını aradık.

Facebook, Twitter ya da Instagram paylaşımlarında gizemli, karizmatik ve tarzıyla merak uyandıran ‘o kişi’ olmak istiyorsanız; unutmayın ki her mecranın kendine ait kuralları var.

Ayda bir gördüğümüz arkadaşlarımız, yılda birkaç kez ziyaretine gittiğimiz akrabalarımız… Her biri, ne yaptığımızdan ve nasıl göründüğümüzden günde birkaç kez kontrol ettikleri sosyal medya hesapları sayesinde haberdar oluyor. Durum böyle olunca da sanal ortamdaki itibarımız, gün geçtikçe önem kazanıyor. Sosyal medyada ‘cool’ görünmenin de kendine ait stratejik kuralları var. Üstelik her geçen gün değişen trend dengeleriyle, altüst olan kurallar…

Bugün Pazar’dan Dilara Tahmaz’ın haberine göre dijital medyanın tesirinin gün geçtikçe artmasıyla, bilim insanlarının dikkatini üzerine çekmesi kaçınılmaz bir durum oldu. Sanal ortam üzerine yapılan deneyler gittikçe artarken, son dönemde öne çıkan bir araştırma Instagram’da yapılan paylaşımların sıklığının takipçilere ‘itici’ geldiği gerçeğini ortaya çıkardı. Bu durum birçok kullanıcıya sosyal medyada popüler olmanın kaygan bir zemin olduğunu ve kuralların gün geçtikçe değişime uğradığını göstermiş oldu.

Hemen herkesin arkadaş listesinde bulunan, çeşitli grupların videosunu paylaşarak her saniye ileti yazan ve sayfasına eklediği resimlerle çevresindekileri çileden çıkaran ‘o kişi’ olmak istemiyorsanız işte yapmanız gerekenler:

Instagram ile başlayalım

1- Instagram’da çektiğiniz her fotoğrafı paylaşmayın.

İlginç resimlerin daha çok takip edildiğinden yola çıkarak bazen basit de olsa az çok hikayesi olan ve size has resimler çekip yüklemeye çalışın. Instagram’da 39 bin takipçisi olan New York Times yazarı Nick Bilton, Instagram’ın sanatsal ve güzel resim çekmek için daha doğru bir uygulama olduğunu, kendisinin de resimleri bu mantığa göre çektiğini söylüyor.

nasıl-sosyal-medya-fenomeni-olunur-ufkunu-katla3

2- Çekilen resimlerin yüklenme zamanı da dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Resimlerinizi biriktirip yüklemeyin. Çektiğiniz resimlerin diğerleri arasında kaybolmasını istemiyorsanız resimleri belirli bir zaman aralığında yükleyin.Fotoğraf yükleme saatlerinizi sosyal medyanın ‘prime time’ına göre ayarlayın. Mesala trafikte sıkılanların sosyal medyaya giriş saatleri size ilgiyi artırır.

3- Çekeceğiniz resimlere fikir vermesi açısından Instagram’ın “popüler resimler” bölümüne göz atmayı unutmayın.

4-Beğenilen resimlerden onları taklit etmeden ilham alın. Bu arada kendi resimlerinizin performansını da takip etmeyi ihmal etmeyin. Instagram’ın analitik servisi Statigr.am üzerinden hangi resminizin ne kadar çok beğenildiğini ve diğer hesap bilgilerinizi takip edebilirsiniz.

5-Instagram kullanıcıları da Twitter’da olduğu gibi hashtag kullanmayı çok seviyor. Resimleri etiketlemek daha çok kişinin o resmi bulabilmesi demektir.

nasıl-sosyal-medya-fenomeni-olunur-ufkunu-katla4
6-Benzer yer ve ortamdan aynı kareleri sıkça paylaşmayın. Her gün salata her gün kahve sıkar.

7-Fotoğrafı kare boyutuna getiren uygulamalardan da yararlanın. Bunlar: Instabox, ınsta Square Maker, Instasize.

8- Sosyal medyanın gücüne inanıyor ve bir topluluğa ait olmak istiyor veya kendi topluluğunuzu oluşturmak istiyorsanız bir yerlerden başlayın ve beğendiğiniz fotoğrafların sahiplerini takip edin. Çok açık ve net işin özeti budur.

9- İlgi çekmek için beğenin ve yorum yapın. Diğer kullanıcıların ilgisini çekecek en basit yol çektikleri fotoğraflara yorum yapmak ve/veya fotoğrafları beğenmektir.

Gelelim Twitter’a

1. Kendi Karakterinizi yaratın. Fenomenlerinin neredeyse hiçbiri kendi isimleriyle ve karakterleriyle bu mecrada yer almıyor. Zaten konuyu kullanıcı gözünden ele alırsanız ne demek istediğim açıklığa kavuşacaktır. Tanımadığınız ve ünlü olmayan birini neden takip ettiğinizi bir düşünün. Kendinizi bir marka gibi ele alın ve marka koşullarını gerçekleştirmeye çalışın. Karakterinizin ismini bulmadan önce, hedef kitlenizi belirleyin ve buna göre karakterinizin konumlandırmasını yapın. Kimlere hitap edeceksiniz ve nasıl biri olacaksınız? Bu ikisinin birbiriyle uyum içinde olması çok önemli. Gırgır şamata deyip geçmeyin, çok önemli bir unsur olsa da sadece komiklik yeterli değil. Hatta komiklik yapmak zorunda da değilsiniz, bu hedef kitlenize bağlı.

nasıl-sosyal-medya-fenomeni-olunur-ufkunu-katla6
2. Takip edeni takip etmeyin. Bu çok sık karşımıza çıkan “takip edeni takip ederim.” karakterleri çok itici bulunuyor. Bu şekilde takipçi sayınızı arttırabileceğinizi düşünmeyin. Sadece loser olarak kalırsınız. Sakın ola kullanmayın, kullananlarla irtibat kurmayın. Hele ki takipçileri çok diye umuda kapılıp fenomenlere dadanıp bu cümleyi kullanırsanız, boşa zaman harcarsınız.

3. Hashtaglere farklı düşünceler ekleyin. Hashtag candır, fakat her tweette kullanmayın. Gündemde olan konuyla ilgili söyleyecek farklı bir sözünüz yoksa arada kaynayıp gidersiniz. Takipçi sayınızı arttırdıktan sonra zaten kendi hashtaglerinizi oluşturacaksınız.

4. Kimseyi Taklit Etmeyin, Özgün Olun. Özgün olun, sakın kimsenin taklidi olmayın, asla tweet çalmayın. Sizin 2 gözünüz varsa sosyal medyanın milyon tane var unutmayın, çakma olduğunuzu çakmak çok kolaydır. Yazdıklarınız yarattığınız karakterle mutlaka uyuşsun.

5. Ünlülere ve fenomenlere mention atmak için her fırsatı kullanın. Özellikle ünlülere ya da fenomenlere mention atmak çok sıkça karşımıza çıkar. Mention atmak her zaman iyi fikir olmayabilir, özellikle de sırf atmak için atıyorsanız. Odun herifin Melih Gökçek’e attığı mentionları hatırlayın, hiçbiri öylesine yazılmış şeyler değildi.

6. Sosyal medyanın bir bütün olduğunu unutmayın. Sosyal medyanın bir bütün olduğunu unutmayın
Başka sosyal mecralara karakterinizi mutlaka taşıyın. Karakterinize bir blog açabilirsiniz. Blogda sadece tweetleriniz yer almasın, 140 karakterin ötesini yazın.

7. Zamanınızı sürekli ayırın. Arada bir girip tweet atıyorsanız, neredeyse şansınız yok. Yazmış olmak için yazmamaya tekrar vurgu yapmak yerinde olacaktır, ama 100 tweetle tanınmayı beklemeyin.

8. Sosyal medyayı sürekli takip edin. Sosyal medyada en çok konuşulan başlıklar bir yana en önemlisi de bunların konuşulma biçimi. “Anlayamazsınız” bir trend örneği olarak karşımıza çıkmıştı. Trend olan bir başka durum ise “….. yaparken ben” görselleriydi, çok uzun süre trend olma niteliği taşıdı. Görsel içerik üretme beceriniz varsa mutlaka kullanın.

9. Gündeme ilişkin özgün tespitler yapın. Tespitlerinizin alıcısını bulması için 7. maddeye dikkat edin. Mutlaka özgün tespitlerde bulunun. Gündeme ilişkin tespitler her zaman daha fazla dikkat çekmekle birlikte karakterinizin konumuna göre belirlediğiniz konularda da tespitte bulunabilirsiniz.

nasıl-sosyal-medya-fenomeni-olunur-ufkunu-katla8

10. En önemlisi biraz sabırlı olun. Hemen parlamayı beklemeyin. Bir süre çaba harcayın ve bundan vazgeçmeyin. Eğer doğru yollar izliyorsanız bir süre sonra mutlaka meyvesini alacaksınız.

11. Konularınla ilgilenen kişileri takip et. Bir spammer gibi davranmayın. Günde 100lerce kişiyi bırakıp, daha sonra sizi takip etmeyenleri bırakmak, sizi filtresine takabilir ve Twitter tarafından hesabınız ”zararlı” olarak nitelendirilebilir. Emin adımlarla, yavaş yavaş fakat sıkı basarak hareket edin.

Ürettiğiniz şeye yakın bir profil çizen ve uzmanlığınızla ilgilenecek kişileri takip edin. Böylece takip ettiğiniz spesifik kişiler dönüp kimin takip ettiğine bakarlar ve muhtemelen ortak alanlara ilgi duyduğunuzdan dolayı sizi takip ederler.

12. İletişime açık olalım. Bizi takip eden insanlarla ve takip ettiklerimizle iletişime açık olmalıyız. Bize soru soranları cevaplamalı, yeri geldiğinde de onlara sorular sormalı ve fikir alışverişinde bulunmalıyız. Bu sayede ‘ı aktif kullandığımızı ve iyi bir takipçi olduğumuzu da göstermiş oluruz. Yalnız unutmamamız gereken bir durum var: Yazdığımız mention’ları arada temizlemeliyiz. Twitter’ı sadece sohbet etmek için kullanıyor imajı çizmemek gerekiyor.

13. Spam ve otomatik mesajlara dikkat edin. Sahte hesaplardan gelen otomatik spam’lerden mutlaka ve mutlaka uzak durmalıyız. Hatta bu konuda çok dikkatli olmalıyız. Eğer takipçilerimize bizim hesabımızdan otomatik bir direkt mesaj veya saçma bir link giderse, takipçilerimiz her an bizi takip listesinden çıkarabilir. Spam konusunda çok hassas davranmalıyız.

nasıl-sosyal-medya-fenomeni-olunur-ufkunu-katla

14. Ünlü kişileri takip et. Twitter’da gündemi yakalamanın bir yolu da ünlü isimleri takip etmek. Hatta sadece takip etmekle kalmamalıyız, onlar hakkında tweet atmalıyız. Bu tweetler mutlaka olumlu olmak zorunda değil. Önemli olan; iyi ya da kötü fikrimizi belirtmek. Objektif olarak ünlüler hakkında fikirlerimizi yazarsak daha kolay fark ediliriz.

15. Takipçilerinizi eğlendirmeyi unutmayın. Tabiki kasıtlı hareketlerle ve şaklabanlıkla olcak iş değil 🙂 fakat iletileriniz onların yüzünde bir gülümsemeyle biterse bilin ki sizi başkalarına önereceklerdir. Cezmikalorifer ya da Zaytung ”eğlendirerek” neler yapılabileceğini gösterdiler. Quizler, anketler, videolar veya düşük bir ücretle yaptırabileceğiniz mobil oyunlar size yardımcı olabilir.

Vine’da ünlü olmak için ipuçlarına bakalım;

“6 saniyede nasıl fenomen olacağım?” diye kara kara düşünmeyin. Son dönemlerin en popüler sosyal ağı Vine’da fenomen olabilmek düşünülen kadar zor değil. Siz de öğreneceğiniz yeni taktiklerle kısa bir sürede binlerce takipçiye ulaşarak fenomen olabilirsiniz. Vine fenomeni olabilmek için gereken 9 taktik burada…

1- Paylaşın paylaştırın. Her sosyal ağda olduğu gibi Vine’da da paylaşım en kritik nokta. Videoyu çektim, paylaştım diyerek fenomen olmanız çok zor. Arkadaş çevreniz başta olmak üzere tüm tanıdıklarınız, Vine fenomeni olabilmeniz için kilit rolde. Bu yüzden benzersiz paylaşımlarınız da çok önemli.

2- Organize işler bunlar. Vine hesabınıza diğer sosyal ağlardan gelecek destekler fenomen olma yolunda en baş rolde yer alıyor. Twitter ve Facebook ağlarınızı mutlaka Vine hesabınıza bağlayın ve her attığınız Vine videosuna mutlaka hashtag ekleyin. Böylece Facebook, Twitter ve Vine’da hashtaglarınız arama listelerine girecek.

nasıl-sosyal-medya-fenomeni-olunur-ufkunu-katla2

3- Konum ekleyin. Intagram veya Facebook’ta olan konum özelliği Vine’da bulunuyor. Sizin için önemli olmasa bile takipçileriniz paylaştığınız videoları nerede çektiğinizi merak ediyor. Konum bazlı listelemeler yapıldığından dolayı takipçi kazanmanız mümkün.

4- Alo aşkım orda mısın? Telefon diyaloğu Vine’ın en çok dikkat çeken videoları arasında. Sevgilinizle veya annenizle telefonda konuşuyormuş gibi yaparak, izleyenleri gülmekten kırıp geçirebilirsiniz. Tabi bunun için olmazsa olmazlardan biri ikinci telefon. İkinci telefonu elinize aldıktan sonra çekimlere devam edin.

5- Rehber taktiği. Vine’da hızlı bir şekilde takipçi kazanmak için tüm sosyal ağlarınızı Android uygulamanızdaki rehbere göre ayarlamanız. Bu aşamadan sonra Vine’da arkadaşlarını bul diyerek direkt takip etmeye başlayın. Yüzde 50 geri dönüş alacaksınız. Denedik, gördük.

6- İkisi bir arada. Vine’da biraz yol almaya başladığınızda çektiğiniz videoları tek bir video olarak YouTube’a yükleyin. Bu videonun bilgi kısmına Vine hesabınızın adresinizi yazmayı unutmayın. YouTube aramaları üzerinden de takipçi kazanabilmeniz mümkün olacak.

7- Taklitten zarar gelmez. Yabancıların çektiği Vine videolarını izlemeyi unutmayın. Ufkunuzu açacak genişletecek bu videoları Türkiye’ye uyarlayarak ilginç paylaşımlara imza atabilirsiniz. Bu sayede ne çekeyim diye de düşünmenize gerek kalmayacak.

nasıl-sosyal-medya-fenomeni-olunur-ufkunu-katla7

8- Fazlası zarar. Diğer kullanıcıların paylaştığı Vine videolarını revine’layın. Ancak çok da ileri gitmeyin. Günde maksimum 2 revine yapın. Fazlası takipçilerinizi kaçıracaktır.

9- Etiketleri unutmayın. Vine uygulamasında keşfet seçeneğini iyi takip edin. Buradaki etiketleri yani tagleri paylaştığınız videolara ekleyin. Böylece Video listelerinde de boy göstereceksin.

Kaynaklar; 12, 34

Mutlaka Bakın Dediklerimiz