Super Bowl Çılgınlığı- Saniyesi 400.000 Dolar

Amerika kıtası kadar olmasa da özellikle o güne özel reklamları ve devre arasında sahneye çıkan dünya starlarıyla tüm dünyada merak uyandıran karşılaşma son on yılda en fazla para basan spor müsabakası olarak da dikkat çekiyor. Bugün Amerikan Futbol Ligi’nin (NFL) en büyük organizasyonunda 30 saniye reklam vermenin bedeli tam 5 milyon dolar. Bu yıl 50’incisi düzenlenen Super Bowl’un 20 milyar doların üstünde iş hacmi yaratarak tüm zamanların en kazançlı spor organizasyonu olarak tarihe geçmesi bekleniyor.

Superbowl’u bu yıl özel kılan bir neden var.

Karşılaşma tam 50’inci yılına giriyor.

Bundan 50 yıl öncesine bakıldığında ise karşılaşmada yayınlanacak reklamlar için daha makul ücretlerin ödendiği görülüyor.

Fortune dergisinin rakamlarına göre, 1967 yılında yani ilk SuperBowl karşılaşmasında 30 saniyelik bir reklam için ödenen para 42 bin dolardı.

Superbowl karşılaşması için şu anda ödenen rakamla karşılaştırıldığında, reklam fiyatlarındaki enflasyonunun yüzde 11800 olduğu görülüyor.

Bu Yıl 20 Milyar Doların Üzerinde İş Hacmi Bekleniyor

Bu yıl Super Bowl’un 20 milyar doların üstünde iş hacmi yaratarak tüm zamanların en kazançlı spor organizasyonu olarak tarihe geçmesi bekleniyor.

AA muhabirinin, ABD Ulusal Perakendeciler Birliği’nden (NRF) derlediği tahmini verilere göre, ülkede her yıl festival havası yaratan Super Bowl için bu sene kişi başına ortalama 82,19 dolarla toplamda 15,5 milyar dolarlık rekor harcama yapılacak.

ABD’de En Fazla Yiyecek ve İçecek Tüketilen Gün

Ayrıca, Technomic adlı araştırma şirketinin verilerine göre, Şükran Günü’nden sonra en fazla yiyecek ve içecek tüketilen gün olan “Super Bowl Pazarı’nda yaklaşık 14,5 milyon pizza, 1,3 milyar tavuk kanadı ve 1,2 milyar litre alkol tüketilecek.   

Sözün özünde NFL’in en büyük organizasyonu aslında ligin en iyisini belirlemekten öte, bir para makinesi.

Rakamlarla incelendiğinde SuperBowl müsabakalarında 2005-2014 yılları arasında reklam satışlarından 2,19 milyar dolar gelir elde edildiği görülüyor.

Bu tarihler arasında bir reklamın ortalama maliyetinin de yüzde 75 arttığı görülüyor.

SuperBowl’un bu yılki reklamlarında temanın mutluluk olduğu dikkat çekiyor.

New York Times’ın haberine göre, geçen yıl yayımlanan reklamlarda daha çok üzgün ve depresif temalı konular ele alınca, yetkililer televizyon izleyicilerinin daha mutlu reklamlar görmek istediğinin altını çizdi.

Şu ana kadar ketçaplarıyla ünlü Heinz markası, Toyota ve NFL’in kendisi bile “kendini iyi hisset” temalı reklamlarla dikkat çekti.

Super Bowl için dünyanın en ünlü iç çamaşarı markalarından Victoria Secret’in reklamı da ses getirdi.

Her zaman en seksi halleriyle podyumları ve ekranları süsleyen meleklerin bu kez Amerikan futbolu oynayan halleri dikkat çekti.

Ve bu da bonus!!

Türk Hava Yoları (THY) Batman vs Superman filminin ana sponsolarından biri. Ve bu sene Superbowl’a reklam verdi.

Katkılarından dolayı hurriyet.com.tr‘ye teşekkür ederiz.

Super Bowl Çılgınlığı- Saniyesi 400.000 Dolar
  • Super Bowl Çılgınlığı- Saniyesi 400.000 Dolar
3

Özet

Amerikan Futbol Ligi’nin (NFL) en büyük organizasyonu 8uper Bowl hakkında merak ettikleriniz, meşhur reklam filmleri, ünlüler geçidi, tavuk kanatları ve her şey!

Sending
User Review
0 (0 votes)