Tası Tarağı Toplayın : Ekonomik Tatil Noktaları ve Saklı Koylar

Keyifli bir tatil yapmak istiyorsunuz ama bütçeniz mi kısıtlı? O halde sizin için listelediğimiz, Türkiye’de uygun bütçeyle dolu dolu tatil yapabileceğiniz yerlere göz atın:

1. Didim, Aydın

didim-ufkunu-katla

Aydın’ın Ege Denizi kıyısındaki Didim, uzun kumlu plajları, berrak denizi, tarihi kalıntıları, sene boyu güneşli havası ile her anlamda mükemmel bir tatil beldesi. Daha çok yazlıkçıların akın ettiği bu tatil beldesinde, otel fiyatları da hala çok uygun. Bu fırsatı kaçırmayıp Didim’e tatile gittiğinize, dünyaca meşhur Apollon Tapınağı’nın kalıntılarını ziyaret etmeyi, Didim’in en güzel plajı olan Altınkum’un sularında serinlemeyi ve cıvıl cıvıl barlarında sosyalleşmeyi unutmayın! Havayoluyla seyahat edecekseniz, Bodrum üzerinden Aydın’a ulaşabilirsiniz.

2. Eskişehir

eskisehir-ufkunu-katla

Eskiden Anadolu bozkırında sıradan bir şehir olan Eskişehir, son yıllarda Odunpazarı’nda restore edilen tarihi Osmanlı evleri, Avrupa kentlerini aratmayan peyzaj çalışmaları, heykelleri ve on binlerce öğrencinin hareketlendirdiği gece hayatıyla hafta sonu turlarının en popüler adreslerinden biri haline gelmiş durumda. Öğrencisi bol bu şehirde, tabii ki fiyatlar da öğrenci ayarında!

3. Amasra, Bartın

amasra-ufkunu-katla

Deniz, kum, güneş tatili diyince her ne kadar akla ilk olarak Ege ve Akdeniz sahilleri gelse de, Karadeniz’in şirin beldesi Amasra da plajlarıyla dikkat çekiyor. Üstelik Amasra’da plajlardan çok daha fazlası var. 3000 yıllık tarihi, yemyeşil ormanlık alanları, mimarisiyle ilgi gören tarihi Amasra evleri ve elbette balık lokantalarını atlamamak gerek. Çok sayıda pansiyona ev sahipliği yapan Amasra’da, senenin en kalabalık dönemi olan yaz aylarında bir çok konaklama tesisinde oda fiyatlarının gecelik 100 TL’nin üzerine çıkmadığını da hatırlatmakta fayda var!

Eğer Amasra’ya sene sonlarına doğru yolunuz düşerse, sonbaharın dünyada en renkli yaşandığı 10 yerden biri olan Batı Karadeniz’in cennet köşesi Yedigöller Milli Parkı’na uğramayı da unutmayın!

4. Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri

erciyes-ufkunu-katla

Uludağ ve Kartalkaya her daim popüler kayak merkezleri. Tabi konaklama fiyatları da bu ilgi ve rağbet ile orantılı. Fiyatlardan şikayet edenler her ne kadar Bulgaristan’daki ucuz kayak merkezlerine yönelse de, ülkemizde de kalite açısından aşağı kalmayan, oldukça ekonomik fiyatlara kalınabilecek otellerin bulunduğu kayak merkezleri var. Mesela Kayseri’deki Erciyes Kayak Merkezi!

5. Sığacık, İzmir

sigacik-ufkunu-katla

Türkiye’nin ilk “cittaslow”u (yani hayatın yavaş aktığı kenti) olan Seferihisar’ın Sığacık beldesi, mimarisi, organik ürünlerin satıldığı pazarı, yöreye özgü yemekleri ve limanın hemen yanındaki uygun fiyatlı balık lokantalarıyla büyük ilgi görüyor. Tabi ince kumu ve pırıl pırıl suyuyla Teos Plajı’nda deniz keyfi de, Sığacık’ın olmazsa olmazlarından.

Sığacık’a gitmeden önce İzmir’de keşfedilmeyi bekleyen 7 yeri de incelemek isteyebilirsiniz!

6. Gaziantep

gaziantep-ufkunu-katla

Güneydoğu Anadolu’nun en güzel kentlerinden birisi olan Gaziantep, artık gurme turlarının da en yeni ve en popüler adreslerinden birisi. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’ni gezdikten sonra Halil Usta ya da İmam Çağdaş’ta kebapların, Koçak ya da Güllüoğlu’nda da baklavaların tadına bakın. Popüler mekanlar diye çekinmeyin, istediğiniz kadar yiyin, zira gelen hesabın ne kadar düşük olduğuna inanamayacaksınız!

7. Gökçeada, Çanakkale

Kalekoy - Gökçeada (imroz)

Kalekoy – Gökçeada (imroz)

Ülkemizin en büyük adası olan Gökçeada, henüz komşusu Bozcaada kadar popüler olmasa da doğal güzellikler açısından eksik kalır yanı yok! Halen az da olsa Rum kökenli nüfusun bulunduğu Zeytinli ile Kaleköy ve Tepeköy gibi köyleri, mimarileriyle dikkat çekiyor. 100 km’yi aşan sahil şeridine en popüler plajlar ise Yıldızköy Plajı ile rüzgar sörfü tutkunlarının tercih ettiği Aydıncık (Kefalos) Plajı. Adada yüksek sezonda kişi başı konaklama fiyatları ev pansiyonlarında 20-30 TL, pansiyonlarda 30-50 TL, otellerde 60-80 TL ve butik otellerde ise 80-120 TL arasında değişiyor.

8. Foça, İzmir

ufkunu-katla-foca
İzmir’in sahil ilçelerinden olan Foça, Ege kıyısının popüler kasabaları Ayvalık ve Alaçatı gibi çok sayıda taş Rum evine ev sahipliği yapsa da çok fazla tanınmıyor. Ama bunu ekonomik bir tatil açısından bir avantaj olarak görebiliriz. Zira Foça’da konaklamadan tutun, kafelere, balık lokantalarına ve günübirlik tekne turlarına kadar her şey diğer popüler tatil beldelerine göre çok daha ucuz!

Aralarında Foça’da tekne turunun da bulunduğu, İzmir’de yapılabilecek 10 keyifli aktiviteyi merak ediyor musunuz?

9. Avşa, Balıkesir

ufkunu-katla-avsa
Marmara Denizi’nde yer alan Avşa, 1970’li yıllarda orta sınıf Türk ailelerinin en çok tercih ettiği tatil beldelerinden biri olsa da, son yıllarda biraz unutlmaya yüz tuttu. Tekirdağ, Erdek ve İstanbul’dan deniz yoluyla ulaşılabilen ada, güzel manzaralar sunan tepeleri ve en ünlüleri Tavşanlı Koyu, Çınar Koyu ve Yiğitler Koyu olan güzel koylarıyla gerçek bir cennet. Üstelik hareketli bir gece hayatı da var. Çok sayıda pansiyon ve motelin bulunduğu Avşa’daki konaklama tesislerinde sudan ucuz fiyatlara kalabilirsiniz!

Adalar kadar harika bir tatil yeri olamaz diyenler, yanıbaşımızdaki tatil cenneti bu Yunan Adalarına da bayılacak.

10. Akyaka, Muğla

akyaka-ufkunu-katla

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka, kesinlikle Gökova Körfezi’nin en güzel turizm beldelerinden birisi. Akyaka, masmavi plajları kadar buz gibi Azmak Çayı ve kendine has mimariye sahip, tek yapıdaki evleriyle de dikkat çekiyor. Son yıllarda kite-surf tutkunu yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelmiş olan Akyaka’da, yüksek sezonda hala otel ve pansiyonlarda geceliği 100 TL ve altına oda bulmak mümkün.

Güney Ege’nin bilinmeyen güzelliklerle dolu olduğunun 9 kanıtına göz atınca, yalnızca Akyaka’yla sınırlı kalmayıp tüm Güney Ege’yi dolaşmak isteyeceksiniz!

11. Assos, Çanakkale

assos-ufkunu-katla

Kuzey Ege’nin en güzel yerlerinden olan Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, Yunanistan’ın Midilli adasının tam karşısında yer alıyor. Köklü bir tarihe sahip olan Assos, dağ köyü ve liman olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Liman ve çevresinde daha çok eski taş evlerde kurulu butik oteller yer alırken, dağda yer alan Behramkale köyünde bir hayli sayıda uygun fiyatlı pansiyon bulunuyor.

Üç tarafı denizlerle çevrili ve 7200 km’lik bir sahil şeridine sahip olan Türkiye’de sayılamayacak kadar fazla koy ve plaj var. Sizin için bunlardan en az bilinen ve sır gibi saklananlarını seçtik.

Bu plajlardan bazıları, yanınızda yiyecek ve içeceklerinizi de götürmeniz gerekecek kadar el değmemiş durumda. Kimisi ise varmak için zorlu yollardan geçmeyi gerektiriyor olabilir. Ama emin olun, her biri adımınızı atar atmaz sizi mutlu edecek, iyi ki geldim dedirtecek güzellikte!

 

1. Delikli Koy – Çeşme, İzmir

delikli-koy-ufkunu-katla
Çeşme, Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden biri. Alaçatı’dan Ilıca’ya, Ayayorgi’den Çiftlikköy’e kadar üzerinde bir beach club olmayan plaj ya da koy bulmak imkansız diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Alaçatı’daki Delikli Koy, eğer arabayı bıraktıktan sonra biraz zorlu ama kısa bir yoldan aşağıya yürümeyi göze alırsanız, size hiç kimsenin olmadığı bir plaj ve pırıl pırıl, serin bir deniz sunuyor.

Rotayı hemen Çeşme’ye çevirin!

2. Kabak Koyu – Fethiye, Muğla

kabak-koyu-ufkunu-katla

Fethiye’nin Faralya köyünde bulunan Kabak koyu, ulaşımı biraz zorlu olsa da yeşil ve mavinin tüm tonlarına doyacağınız manzarasıyla ilk görüşte nefesleri kesiyor. Doğayla tam anlamıyla iç içe vakit geçirebileceğiniz Kabak Koyu’na ulaşmak için dik bir yoldan uzun bir yürüyüş yapmanız ya da belirli bir ücret karşılığı sizi oraya götürecek bir arazi aracına binmeniz gerekiyor.

Fethiye’yi fethetmeye!

3. Boyabağı Koyu – Karaburun, İzmir

karaburun_boyabagi-ufkunu-katla

İzmir’in sakin ilçesi Karaburun’da hemen hemen her köyün kendi plajı ve iskelesi var. Karaburun’un en güzel köylerinden Kösedere’nin plajı ise Boyabağı. Zeytin ağaçlarının olduğu dar bir yoldan gidilen Boyabağı, turkuaz rengiyle insanı ilk görüşte kendine çekiyor.

Hazır gitmişken, İzmir’de keşfedilmeyi bekleyen 7 yere de göz atın!

4. Phaselis – Kemer, Antalya

phaselis-ufkunu-katla

Phaselis, tarihi M.Ö. 700’lü yıllara dayanan antik bir kent. Bu antik kentin hemen yanında da aynı ismi taşıyan tam bir “cennet koy” bulunuyor. Dağ ve orman manzarasına sahip bu koyda denizin tadını çıkarırken, tarihi kalıntıları gezmeyi de ihmal etmeyin!

Haydi tatil cenneti Antalya’ya!

5. Hisarönü – Marmaris, Muğla

hisarönü-ufkunu-katla
Marmaris ve çevresi, birbirinden güzel koylara sahip. En güzellerinden birisi de, Hisarönü köyünün yemşeyil çam ormanlarıyla çevrili Kerdime sahili. Şezlong ve şemsiye de kiralayabileceğiniz bu sahilde denize girmek için en güzel zaman ise kesinlikle suyun çarşaf gibi dümdüz olduğu sabahın erken saatleri!

Daha da fazla sükunet mi arıyorsunuz? Şu yazıya göz atın: Teknolojiden, elektrikten uzak ruh tazeleyici 8 tatil fikri

6. Cennet Koyu – Bodrum, Muğla

cennet-koyu-mugla
Göltürkbükü yakınlarındaki Cennet Koyu, yakın çevresi her ne kadar hareketlenmeye başlasa da bakirliğini hala korumaya devam ediyor. Bölgede mavi tura çıkan teknelerin de uğrak noktalarından olan bu küçük koy, en güzel manzarasını etrafındaki tepelerden sunuyor.

İlk uçakla Bodrum’a!

7. Gideros Koyu – Cide, Kastamonu

gideros_koyu-ufkunu-katla
Karadeniz kıyıları, özellikle Amasra’dan Samsun’a uzanan yol boyunca, muazzam doğal güzellikler sunuyor. İşte bu yol üzerinde bulunan saklı cennetlerden birisi de Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer alan Gideros Koyu. Çam, meşe, kayın ve şimşir ağaçlarıyla çevrelenen bu koyda denize girebileceğiniz gibi burada yer alan restoranlarda lezzetli balıkların tadına da bakabilirsiniz.

Karadeniz’in güzelliğine doyamayanlar için: Karadeniz Bölgesi’nde görülmesi gereken 5 doğa harikası yer

8. Dolungaz Koyu – Karaburun, İzmir

karabuurun_dolungaz-ufkunu-katla

Fotoğraf: Orçun Dalarslan

Karaburun’un Midilli’ye bakan kuzey sahillerinde yer alan Dolungaz, gerçek bir saklı koy. Etrafı kayalıklarla çevrili, turkuaz denize sahip Dolungaz’un yerini haritalarda bulmak imkansız. Anayoldan koya giden toprak yolu gösteren dönüş tabelaları da belli belirsiz. Koyu bulmak için mutlaka yerel halktan yol tarifi almak gerekiyor. Belki de bu güzelliği korumak için en iyisi böylesi.

https://www.skyscanner.com.tr/haberler/firsatlar/turkiyede-ekonomik-tatil-yapilabilecek-yerler/

https://www.skyscanner.com.tr/haberler/tuerkiyede-goeruelmesi-gereken-8-sakli-plaj-ve-koy

Tası Tarağı Toplayın : Ekonomik Tatil Noktaları ve Saklı Koylar
  • Tası Tarağı Toplayın : Ekonomik Tatil Noktaları ve Saklı Koylar

Özet

Keyifli bir tatil yapmak istiyorsunuz ama bütçeniz mi kısıtlı? O halde sizin için listelediğimiz, Türkiye’de uygun bütçeyle dolu dolu tatil yapabileceğiniz yerlere göz atın:

Sending
User Review
0 (0 votes)