Tüm Zamanların En Çok Hasılat Yapan 20 Filmi

Film izlemek dünyanın en güzel oyalanma yollarından bir tanesidir. Muhteşem kurgular, eşsiz görsel efektler, kusursuza yakın oyunculuklar ile bizleri kendisine hapsedip, aklımızda bulunan düşüncelerden kurtulmamızı ve rahatlamamızı sağlarlar.

Yıllar geçtikçe film sektörü de oldukça ilerleme kaydediyor. Her yıl kullanılan yeni bir teknoloji; küçücük bir havuzu okyanusa, minderleri devasa ejderhalara ve yeşil ekranları evrenin muhteşem gezegenlerine dönüştürüyor. Bu yıl da sanırım yediden yetmişe herkesin favorisi Star Wars: Güç Uyanıyor filmi oldu. Hayranı olmayanların bile vizyona girdiği günden itibaren kapısında kuyruklar oluşturduğu bu efsane seri, bir aydan daha kısa sürede Kuzey Amerika tarihindeki en yüksek gişe hasılatını yaptı.

Yeni çıkan filmlerle devamlı güncellenen bu listenin 2016 yılı için güncel halini sizler için derledik.

20. Jurassic Park – 1.03 Milyar Dolar

Jurassic-Park-1993-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Tüm zamanların en yüksek gişeye sahip filmleri listesine, kendinden sonraki filmler için de ilham kaynağı olan Jurassic Park ile başlıyoruz. 1993 yılında yayınlanan Jurassic Park, bugüne kadar dünya üzerinde yaşamış en büyük canlılardan olan dinozorların insanlar ile yaşadıkları bir dünyayı bizlere göstermiştir. Serinin hayranları büyük bir merakla devam filmlerinin ne zaman geleceğini merak ederken, 2015 yılında serinin yeni bir filmi piyasaya sürüldü ve başlangıçtaki filminden daha fazla getiri sağladı.

19. Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde – 1.04 Milyar Dolar

karayip-korsanları-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Jack Sparrow, Karayip Korsanları filminin bir marka haline gelmesini sağlayan karakterlerden bir tanesidir. 2011 yılında yayınlanan Gizemli Denizlerde filmi, Karayip Korsanları serisinin dördüncü bölümüdür ve bu filmde Penelope Cruz gibi ünlü isimler yer almıştır. Dünyanın dört bir yanındaki seyirciler Gizemli Denizlerde filmini izlemek için sinemalara akın ederken, bu bölüm yine de serinin iki önceki filminin başarısını yakalayamadı.

18. Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı – 1.06 Milyar Dolar

karayip-korsanlari-olu-adamin-sandigi-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Üçkağıtçı korsan Jack Sparrow’un, hayalet gemi Uçan Hollandalı’€˜nın efsanevi korsanı Davy Jones’a olan borcunu ödemesini konu alan film, serinin en başarılı filmi olarak 1,066,179,725 dolar hasılat elde etmeyi başardı.

17. Oyuncak Hikayesi 3 – 1.06 Milyar Dolar

toy-story-3_en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Oyuncak Hikayesi 3, tüm zamanların en pahalı animasyon filmleri arasında yer alsa da yeterince popüler olamadı. Ancak en yüksek hasılata sahip ilk animasyon filmi olmasıyla ve dünya çapında elde ettiği 1 milyar dolarlık gişe hasılatıyla sinema tarihine adını yazdırmayı başardı. Bu seri, 2010 yılında eşi benzeri görülmemiş bir başarıya ulaşırken; Oyuncak Hikayesi serisi için de gelen iyi günlerin habercisi oldu. Oyuncak Hikayesi 4 filmi 2018 yılında yayınlanacaktır ve serinin uzun vadeli başarısı göz önünde bulundurulduğunda, son film hasılatı da astronomik rakamlara ulaşacaktır.

16. Batman: Kara Şövalye Yükseliyor  – 1.08 Milyar Dolar

batman-dark-knigt-rises-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin son filmi olan Kara Şövalye Yükseliyor, galasında yaşanan acı olaylarla henüz vizyona girmeden adını bütün dünyaya duyurdu. Çoğu izleyici tarafından serinin ikinci filminin gölgesinde kaldığı düşünülse de, 1,081,041,287 dolar hasılat elde ederek tüm zamanların en çok izlenen filmleri arasına girmeyi başardı.

15. Transformers: Kayıp Çağ –  1.1 Milyar Dolar

transformers-kayip-cag-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Transformers yapımcılarının yeni filminde modern bir hava yaratma kararı, gişe getirileri açısından karlı bir karar olmuştur. 2014 yılında sinemalarda yerini alan Kayıp Çağ, bu aksiyon filminin dördüncü filmidir ve tüm zamanların en çok gişe yapan filmleri listesinde serinin ikinci filmi olarak yer almaktadır. Kayıp Çağ filmi, Tranformers serisinin birkaç yıl önce yayınlanan yapımından daha düşük hasılata sahip olsa da seri en azından bir on yıl kadar daha devam edecek gibi görünüyor. 2017 yılında çıkacak olan yeni Transformers filminin de yüksek gişe hasılatı elde edeceği düşünülüyor. İlk filmden sonra para kazanmak için zorlayan film serileri arasında bulunan serinin akıbetini birlikte izleyip göreceğiz.

14. Skyfall – 1.08 Milyar Dolar

skyfall-james-bond-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

2012 yılının en başarılı filmlerinden olan ve çekimlerinin bir bölümü İstanbul ve Adana’da yapılan Skyfall, özellikle Adele’in seslendirdiği soundtrackiyle büyük beğeni topladı. Film 1,108,153,338 dolar hasılat elde ederek gişede en büyük başarıyı yakalayan Bond filmi oldu.

13. Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü – 1.12 Milyar Dolar

Transformers-3-Ayın-Karanlık-Yüzü-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü filmi, çeşitli sebeplerle tarihe geçmiştir. Bugüne kadar en çok gişe hasılatı kazanan Transformers filmidir. Ay’ın Karanlık Yüzü ayrıca 2011 yılının en yüksek gişeye sahip filmi olmuştur. Ancak diğer seri filmlerinde de olduğu gibi, 2017 yılında vizyona girecek olan yeni Transformers filmi serinin bu iki filmini birden geride bırakabilir ya da onlara göre çok sönük kalabilir.

12. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – 1.12 Milyar Dolar

return-of-the-king-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Orta Dünya’ya veda niteliğindeki serinin merakla beklenen son filmi Kralın Dönüşü, her bakımdan efsanevi bir kapanış yaparak dünya genelinde 1,120,000,000 dolarlık hasılat elde etti. Şimdiye kadar J. R. Tolkien kitaplarını konu alan 4 film yapılmış olsa da, Kralın Dönüşü Orta Dünya’yı konu alan filmler arasında açık ara en iyi film konumunda.

11. Minions – 1.16 Milyar Dolar

minions-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Çılgın Hırsız serisi Minions filminden oldukça yüksek paralar kazandı. İlk olarak serinin başlangıç filminde karşımıza çıkan bu sarı yaratıklara daha önce hiçbir yerde rastlamamıştık. Çıkarmış oldukları garip sesler ve tuhaf hareketleri ile bu sarı renkli sevimli yaratıklar, film dünyasının ötesine de sıçramış oldular. McDonald’s oyuncakları, yılbaşı süsleri, Noel şarkıları söyledikleri online videolar, kıyafetler, kupa bardaklar, doldurulmuş oyuncaklar ile Minionlar hayatımızın içinde de bir yere sahip oldular. Sadece bir animasyon filmi Minions filminden daha başarılı olmuştur ve gelecekte de bu karakterleri içeren filmlere rastlayacağınıza emin olabilirsiniz.

10. Iron Man 3 – 1.21 Milyar Dolar

iron-man-3-tony-stark-robert-downey-jr-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Iron Man severleri ve seyirci kitlesini elinde tutmayı sağlamak için Iron Man 3 filmini biraz da olsa farklı bir şekilde yaratmak akıllıca bir hareket olmuştur. Iron Man 3 filmi resmi olarak 2013 yılında vizyona girmeden önce, sosyal medyada ve internet fenomenleri tarafından serinin devamı hakkında söylentiler yayılmaya başlamıştı. Birçok seride olduğu gibi, Iron Man 4 filmi de vizyona girebilir. Robert Downey Jr. şu anda 50 yaşındadır ve bu nedenle serinin yeni filmlerinin tekrar ele alınması gerekebilir.

9. Karlar Ülkesi – 1.27 Milyar Dolar

frozen-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Karlar Ülkesi, Oyuncak Hikayesi 3 filmini geçerek sinema tarihinin en yüksek hasılat yapan animasyon filmi olmuştur. Bu animasyon filmi ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nde Blu-ray olarak tüm zamanların en çok satan DVD’leri arasında da 1. sırada yer almaktadır. Karlar Ülkesi, yeni jenerasyona ve büyüklere de hitap ettiği için yıllarca izlenen filmlerden bir tanesi olacaktır. Bu güzel animasyon filmi şarkıları ve ürünleri ile de hayatımızda yer edinmeyi başarmıştır. Disney’in bildirdiğine göre Karlar Ülkesi, kazandırmaya halen daha devam ediyor.

8. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2 – 1.3 Milyar Dolar

harry-potter-ve-olum-yadigarlari-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

J. K. Rowling’i ev kirasını ödeyemezken, 1 milyar doları aşkın servetiyle İngiltere’nin en zengin kadını yapan Harry Potter serisinin son filmi olan Ölüm Yadigarları; 1,328,111,219 dolar ile tüm zamanların ise en fazla hasılat elde eden 4. filmi. Film hakkındaki genel kanı, yönetmen David Yates’in seriye yakışan bir final yapamadığı yönünde.

7. Yenilmezler: Ultron Çağı – 1.4 Milyar Dolar

yenilmezler-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Serinin 2015 yılında vizyona giren ikinci filmi olan Yenilmezler: Ultron Çağı, 1.4 milyar dolarlık gişe hasılatı ile tüm zamanların en çok gişe hasılatına sahip filmleri listesinde yerini alıyor. Çoğu filmin aksine gişe rekorları kıran Ultron Çağı filminin oyuncu kadrosu yıldız isimler ile doludur. Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Scarlet Johansson, Chris Evans, Jeremy Renner ve Samuel L. Jackson filmde yer alan yıldız isimlerin sadece birkaçıdır. Seri daha ikinci filmi olan Ultron Çağı ile böylesine yüksek meblağlarda gişe hasılatı yakalamışken, devam filmleri sürdükçe listemiz de değişmeye devam edecek gibi görünüyor.

6. Hızlı ve Öfkeli 7 – 1.514 Milyar Dolar

hizli-ve-ofkeli-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Hızlı ve Öfkeli 7 filminin çekimleri devam ederken, ne yazık ki Paul Walker trajik bir şekilde trafik kazasında vefat etmişti. Bu nedenle filmin içeriğinde değişiklikler yapılması gerekiyordu ve böylece film ertelenmiş oldu. Daha sonra 2015 yılında vizyona giren bu film, Hızlı ve Öfkeli serisinin hayranları için çıtayı fazlasıyla yükseltmiş ve onlar için ayrı bir yere sahip olmuştur. Serinin vizyona giren yeni filmi, Hızlı ve Öfkeli 7 filminin sahip olduğu başarının yanına dahi yaklaşamamıştır. Vin Diesel’in 2016 Ocak ayındaki röportajına göre, 2017 yılında serinin sekizinci filmi olacak olan Hızlı ve Öfkeli 8 seyirci ile buluşacak.

5. Yenilmezler – 1.519 Milyar Dolar

avengers-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Süper kahraman filmlerinin gişedeki başarısı aşikar. Spiderman, Batman, Iron Man, X-Men ve daha niceleri inanılmaz gişe başarıları elde etmekte. Bu durumu fırsat bilen yapımcılar, bir çok süper kahramanın Captain America önderliğinde dünyayı savunduğu Marvel çizgi romanı The Avengers’ı beyaz perdeye uyarlamakta gecikmedi. İlk olarak 1963 yılında yayınlanan ve tüm dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip olan The Avengers’ın filminde efsanevi bir kadro yer alıyor. Robert Downey Jr, Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgard ve Samuel L. Jackson’ın yer aldığı süper kahramanlar filmi Yenilmezler’in senarist ve yönetmen koltuğunda ise Joss Whedon oturuyor. Film dünya genelinde 1,519,000,000 dolar hasılat elde etmeyi başardı.

4. Jurassic World – 1.6 Milyar Dolar

jurassic-world-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Yirmi üç yıl önce vizyona giren başlangıç filmi olan Jurassic Park filminin modern bir uyarlaması olan Jurassic World filmi, 2015 yılında vizyona girdi ve başlangıç filminin hasılat rekorunu egale etmeyi başardı. Jurassic World filminin pahalı Super Bowl reklamları aracılığıyla dünyaya tanıtıldığı ve bu nedenle böylesine başarılı olduğuna dair söylentiler internette yayılmaya devam ediyor. Zaten halihazırda yapılmış bir deneyin ve sonuçlarının yansıdığı filmin yeniden üretilmesi akıl karı mıdır bilinmez.

3. Star Wars: Güç Uyanıyor – 1.8 Milyar Dolar

Star-Wars-The-Force-Awakens-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

Milyonları peşinden sürükleyen, sinema tarihinin en efsane filmlerinden biri olan Star Wars serisinin yeni filmi olan Güç Uyanıyor; kazanmış olduğu hasılat ile serinin diğer filmlerini geride bırakarak yeni bir tarih yazmıştır. Güç uyanıyor filmi Kuzey Amerika’nın en çok gişe hasılatına sahip filmidir ve halen daha seyircileri kendisine çekmeye devam etmektedir. Güç Uyanıyor, kendini genç izleyicilere sevdirerek Star Wars serisinin geri kalan filmlerini de izlemelerini sağlayabilir. Serinin en azından iki adet daha devam filmi çekilmesi beklenilmektedir. Yıldız Savaşları serisinin en zengin oyuncuları da servetlerini artırmaya devam ediyor.

2. Titanic – 2.2 Milyar Dolar

titanic-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

1912 yılında yapımı İrlanda’da tamamlanan Titanic, o güne kadar insan elinden çıkmış en büyük buharlı yolcu gemisiydi ve son teknoloji ekipmanlarla donatılmıştı. Tecrübeli mürettebatı ve mühendislik harikası yapısıyla batmaz gözüyle bakılan gemi, İngiltere’den Amerika’ya gitmekte olduğu ilk yolculuğunda bir buz dağına çarparak battı. 1.514 kişinin ölümüyle sonuçlanan felaketi beyaz perdeye aktaran isim James Cameron oldu ve film 2,185,372,302 dolar hasılat elde ederek, uzun yıllar kırılamayacak bir rekora imza attı.

1. Avatar – 2.7 Milyar Dolar

avatar-en-cok-hasilat-yapan-filmler-ufkunu-katla

James Cameron, yönetmeni olduğu Titanik ile hasılat rekorları kırdıktan sonra 2009 yılında Avatar ile kendi rekorunu bir kez daha egale etmeyi başarmıştır. Avatar, Star Wars: Güç Uyanıyor filminden dolayı gölgede kalmasına rağmen, gişedeki rekoru elinde tutmaya devam etmektedir ve Star Wars serisinin bu en son filminin Avatar’ın kırmış olduğu rekoru egale edebilmesi için uzun bir yol kat etmesi gerekiyor. Avatar, bugüne kadar uluslararası arenada 3 milyar dolara yakın gişe hasılatı yakalayan tek filmdir. Yaklaşık olarak 10 yıl geçmesine rağmen, gelmiş geçmiş en yüksek hasılata sahip film rekorunu kimseye kaptırmamıştır.

Sizin favori filminiz hangisi?

Kaynaklar : paratic.com ve biliste.com

RelatedPost