Womens’s March Nedir? Amerika Neden Ayağa Kalktı?

Dün görevine yeni başlamış her devlet başkanını düşündürmesi gereken olağanüstü bir durum yaşandı. Donald Trump, milyonlarca Amerikalı tarafından kutlanmayı beklerken, bayrakların yerini pankartlar, alkış ve sevinç çığlıklarını protesto söylemleri ve Trump baskılı şapkalardan ziyade pembe şapkalı bir kalkınmayla karşılaştı. Trump’ın zafer sevincini gölgede bırakan Women’s March’ı bir Anti-Trump hareketi olarak özetlemek, bu anlamlı birlik ve beraberlik mesajına büyük haksızlık olur çünkü dünyayı ayağa kaldıran bu yürüyüş, Donald Trump protestosundan daha fazlasıydı.

1/10
Women’s March Nedir?

Women’s March’a, kadınların yürüyüşü olarak bakarsınız büyük bir yanılgıya düşersiniz. Bu yürüyüş, sadece kadınlardan ibaret değil.

2/10
Women’s March’ın Amacı Ne?

Women’s March, insan haklarına sahip çıkmak için güçlü bir çağrı. Donald Trump’ın neredeyse nefret söylemi içeren ayrımcı ifadelerine bir tepki olarak dünyanın dört bir yanında düzenlenen bu yürüyüş, cinsiyet eşitliğine ağırlık verse de her insanın eşitlik, adalet, yaşama ve ifade özgürlüğü hakkını savunuyor.

3/10
Nerelerde Düzenlendi?

Donald Trump’ın yemin töreninden bir gün sonra Washington DC’de başlayan yürüyüş, Londra’dan Berline, Paris’ten Delhi’ye kısa sürede tüm dünyaya yayıldı.

4/10
Kimler Yürüdü?

Dünya siyasetinin ötekileştiren diline ve ayrımcılığı bir siyaset aracı olarak kullanan politikacılara karşı sayısız sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yüz binlerce insan sokaklara döküldü. Çocuklar, anneler, babalar, kadınlar, erkekler, eşcinseller, Müslümanlar ve daha fazlası. Toplumun her kesiminden insanı ortak bir duyguda buluşturan Women’s March’a gelecek kaygısı güden, dünya için endişelenen her insan katıldı.

5/10
Londra Belediye Başkanı Sadık Han da Oradaydı

Yürüyüşün Londra ayağına katılan isimler arasında Londra Belediye Başkanı Sadık Han da vardı. Dünyanın dört bir yanından yükselen eşitlik ve adelet sesinin bir parçası olmak isteyen Sadık Han’ın diğer politikacılara da örnek olması dileğimizle.

6/10
Women’s March’ın Wachington Öncüsü: Madonna

Her türlü sansüre, ırkçılığa, ayrımcılığa ve özgürlük kısıtlamasına kariyerinin ilk günlerinden bu yana direnen Madonna’sız bir Women’s March’ın gerçekleşmesi imkansızdı elbette ki.

Dünyaya güçlü bir konuşmayla seslenen Madonna, “Bu seçimi iyiler kazanmadı ama zafer sonunda iyilerin olacak.” diyerek konfor alanlarımızı terk edip, mücadele etmek gerektiğini söyledi.

7/10
Katy Perry, Julianne Moore, Amy Schumer ve Dahası

Madonna’nın dışında Katy Perry, Julianne Moore, Amy Schumer ve Olivia Wilde gibi isimler de ön saflarda yerlerini aldılar.

8/10
Mizahın Gücünden Beslenen Pankartlar

Yürüyüşün yaratıcılığını, mizahın gücünden beslenen pankartlardan okuyabilirsiniz. Eşitlik ve adalet için kurulan en düşündürücü cümleler bu yürüyüşteydi.

9/10
Bariyelere Karşı Emma Watson

Emma Watson’ın sevenleriyle bir araya gelebilmek için bariyerleri kaldırtması da etkinliğin ne kadar eşit ve öz duygularla gerçekleştiğinin önemli bir parçası.

10/10
100 Yıllık Mücadele

100 yıllık bir mücadelenin haklı dayanışmasını anlatan en güzel kare buydu belki de. 100 yaşındaki bu kadının dahi katıldığı bu yürüyüşün, Donald Trump’tan ziyade insanlıkla alakalı olduğunu anlamak zor olmamalı.

Kaynak; vogue.com.tr

Mutlaka Bakın Dediklerimiz