Yurtdışında Eğitim Veren En İyi Ülkeler

Yurtdışına gitmenin en ideal yollarından biri yurtdışında okumak ve eğitim almak. Bu konuda bir seçim yapacak olanların ilk bakması gereken şey gidecekleri nasıl bir ülkeye gitmeleri gerektiği. Bu yazıyı bu soruyu soranlar için derledik…

 

Bölüm seçiminin ardından üniversite ve ülke seçimi birbirine paralel olan bir araştırma süreci gerektiriyor. Öncelikle bundan sonraki 4 yılını nasıl bir şehirde ya da ülkede geçirmek istediğini düşünmelisin. Ülke seçimini yaparken değerlendirebileceğin kriterler şu şekilde sıralanabilir:

–        İklim koşulları senin için uygun mu?

–        Toplumsal kurallara ve kültürel özelliklere kolaylıkla uyum sağlayabilir misin?

–        Maddi olanakların ülkenin ekonomik koşulları ile uyumlu mu?

–        Boş vakitlerini değerlendirebileceğin yerler beklentilerini karşılıyor mu?

–        Öğrenci olarak ülke içerisinde yarı zamanlı çalışma şansına sahip misin?

yurtdisi-egitimi-veren-en-iyi-ulkeler-ufkunu-katla

Ekonomist dergisinin bu sene yaptığı araştırmaya göre en iyi ülkeler şunlar:

 

ABD, İngiltere

 

Prestijli okullar, yüksek eğitim kalitesi ve İngilizce konuşulması sebebiyle öğrencilerin %80’inin tercihi.

Ancak problem bu ülkelerdeki iyi üniversitelerin de talep sebebiyle çok seçici davranmaları. Kayıt ücretlerinin aşırı yüksek olması ve yaşam maliyetlerinin yüksek olması. İngiltere Türk liselerinden mezun olan öğrencilerden çok yüksek not ortalaması istiyor. Bunun yanısıra TOEFL ve GCSE’de yüksek puan almanız şart. Ayrıca aileden uzak olması, geliş gidişin masraflı ve uzun zaman alması da bir dezavantaj.

 

Rusya ve Orta Asya

 

Türk ekonomisiyle yakından bağlı olması nedeniyle Rusça Türkiye’de en önemli ikinci dil haline geldi. Nispeten yakın mesafesi, ucuz yaşam ve düşük kayıt ücretleri tercih sebebi. Ancak Rus üniversitelerinin diplomaları tanınmış bir kaç üniversite dışında hem Türkiye’de hem dünya da pek itibar görmüyor. Orta Asya ülkeleri de popüler ancak diplomaları pek itibarlı kabul edilmiyor. Rusya’nın yanısıra Çin’de popülerlik kazanıyor ancak dil problemi ve mesafesi yüzünden dezavantajlı.

yurtdisi-egitimi-veren-en-iyi-ulkeler-ufkunu-katla2

Almanya, Fransa

 

İyi okullar, özellikle Türkiye’de Almanca veya Fransızca eğitim yapan liselerden mezun iseniz iyi bir alternatif. Ancak bu okullar diğer ülke üniversitelerine göre çok klasik ve kuralcı eğitim veriyorlar. Bologna anlaşması ile bu ülkelerdeki eğitim bir miktar modernleştirildi. Bu ülkelerde kayıt ücretleri, ülke vatandaşı olmayanlar için yüksek. Yaşam maliyetleri de Türkiye’den fazla. Bu ülkelerde okumak için mutlaka iyi derecede Almanca ve Fransızca bilmek gerekiyor. İngilizce programlar çok sınırlı.

yurtdisi-egitimi-veren-en-iyi-ulkeler-ufkunu-katla4

Macaristan

 

Avrupa Birliği üyeleri içinde en düşük yaşam masrafları olan ülke. Oldukça köklü Nobel ödüllü profesörlerin çıktığı üniversiteleri var. Kayıt ücretleri Türkiye’deki özel üniversitelerden bile düşük olabiliyor. Uluslarası programlarda tamamen İngilizce eğitim veriliyor. Macaristan Türkiye’ye 1 saat 20 dakika. Üniversiteleri YÖK denkiğine sahip ve diplomalar otomatik olarak tüm AB ülkelerinde geçerli. Henüz ABD ve İngiltere kadar popüler olmadığı için için iyi bir üniversiteye kayıt yaptırmak çok kolay. Macaristan Avrupa ülkeleri arasında Türklerin baştacı edildiği belki tek ülke. Burada tarihi bağlardan ve kültürel olarak yakınlıktan dolayı toplumda Türkler büyük kabul görüyor.

 

Romanya, Bulgaristan

 

Diğer ülkelere kayıt yaptıramayan öğrenciler için alternatif olma özelliğine sahip. Ancak dil problemi, eğitim kalitesinin düşüklüğü, diplomaların denkliği gibi sorunlar olabiliyor. AB veya Türkiye’de çok tercih edilen diplomalar değil. Buna karşın yaşam maliyetleri ve kayıt ücretleri düşük, giriş şartları çok az.

yurtdisi-egitimi-veren-en-iyi-ulkeler-ufkunu-katla5

Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya

 

Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya gibi İngilizce konuşulan ülkeler ABD ve İngiltere’ye alternatif olabiliyor. Ancak masraflar, ulaşım zorluğu vs gibi sorunlar yüzünden çok az öğrenci dil eğitimi dışında bir şeyi tercih etmiyor. Hollanda, Avusturya gibi AB ülkeleri de uluslarası programlar açıyor ancak yaşam maliyetleri yüksek. İspanya ve Portekiz gibi ülkeler ise genelde kendi yerel dillerinde eğitim veriyor.

Kaynak için ; 12, 3

Yurtdışında Eğitim Veren En İyi Ülkeler
  • Yurtdışında Eğitim Veren En İyi Ülkeler
3.8

Özet

Yurtdışına gitmenin en ideal yollarından biri yurtdışında okumak ve eğitim almak. Bu konuda bir seçim yapacak olanların ilk bakması gereken şey gidecekleri nasıl bir ülkeye gitmeleri gerektiği. Bu yazıyı bu soruyu soranlar için derledik…

Sending
User Review
0 (0 votes)